وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

طرح تحول نظام سلامت فرصتی است برای ارتقاءكيفيت عملكرد آزمایشگاههای بيمارستان هاي دولتی

به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر فارسی در جریان بازدید از آزمایشگاههای تشخيص پزشكي رفسنجان، هدف از انجام ممیزی را پایش آزمایشگاههای دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در مورد نحوه عملکرد و چگونگی اجرای طرح تحول سلامت در بخش آزمایشگاههای بیمارستانهای دولتی و آزمایشگاههاي خصوصی طرف قرار داد اجرای این برنامه اعلام كرد

. وي گفت: بنا به گفته وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، بهتر است دانشگاهها آزمایشگاه مرجع دانشگاهي داشته باشند. در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی کرمان درصدد راه اندازي بعضي از آزمایشات تخصصی در آزمايشگاه مرجع دانشگاهي مي باشند كه به دليل درخواست كم، انجام آنها در سطح آزمايشگاههاي شبكه دانشگاهي با مشكل مواجهه است.

وی آزمایشگاههای مرجع را بازوی فنی و همكار بخش ستادی دانشگاه عنوان کرد که در اجراي برنامه های ممیزی، تضمين كيفيت و آموزش و نيز انجام آزمایشات تخصصی کارآمد خواهند بود.

فارسی افزود : طبق اطلاعيه شماره 11 معاونت درمان وزارت متبوع، آزمايش ها به دو فهرست A و B تقسيم شده كه بايد ظرفيت انجام آزمايش هاي گروه A در آزمايشگاه بیمارستانهای دولتی نهادینه شود.در صورتي كه ميزان درخواست بعضي از آزمايش ها بسيار كم باشد و يا ظرفيت انجام آنها وجود نداشته باشد، مي توان نمونه را به آزمايشگاه ارجاع يا معين دولتي ارسال نمود و يا در مواردي از بخش خصوصي خريد خدمت نمود.

وی تصریح کرد : برای ارائه خدمات آزمايشگاهي بهينه، وجود سه عامل فضای فيزيكي مناسب ، تجهیزات و مهم تر از همه نیروی انساني کارآمد لازم مي باشد و بدون این سه عامل کار با کیفیت مطلوب انجام نمی شود.

البته در بحث استاندارد سازی آزمایشگاههای پزشکی کشور كه آزمايشگاه مرجع سلامت وزارت متبوع از 7 سال قبل در اين امرپیشگام بوده است، استانداردهاي مرتبط با موارد مذكور تدوين و ابلاغ گرديده و آموزش های لازم در اين خصوص ارائه شده است . همچنين عملکرد آزمایشگاهها در اين خصوص با برنامه زمان بندي شده و در قالب برنامه هاي پايش استاني تحت نظارت است.

درخصوص تامين تجهيزات، در سطح وزارت بهداشت این قول داده شده كه دانشگاههایی که شبکه آزمایشگاهی درون دانشگاهي را طراحی کرده و برای تشکیل این شبکه 7 گام را از جمله معرفی مدیر شبکه و تشكيل جلسات توجيهي افراد مرتبط، تعيين نقشه خدمت (Service Map) با شناسایی وضعیت موجود(تعيين ظرفيت انجام آزمايش ها، تجهيزات فعال و غير فعال، نيروي انساني و...)، جمع آوري و پايش آمار، مدیریت بهره برداری، نظام پايش عملكرد و بهينه كاوي اجزاي شبكه را انجام داده و مسئولين تشكيلات متناظر در سطح دانشگاهها با ارائه آمار، اطلاعات و گزارش عملكرد ثابت كنند كه درخواست مثلا يك نوع آزمايش زياد بوده و تجهيز موجود فرسوده است و يا براي راه اندازي بعضي از آزمايش ها نياز به تجهيزات و فن آوري نوين مي باشد و بعضا با توجه به حجم كار ارائه شده، نياز به تجهيزات پشتيبان دارند، اين گونه آزمايشگاهها در اولويت تخصيص تجهيزات قرار مي گيرند.

فارسی گفت : بعضي از پزشكان آزمايش هاي بسیار جدیدی را در مقالات مطالعه می کنند و برای انجام آن از آزمایشگاهها درخواست می کنند که بعضا زیر ساخت انجام آنها هنوز آماده نیست كه در اين خصوص بايد توسط مسئولين مرتبط تجويز منطقي آزمايش ها در دستور كار قرار گيرد.

او بیان داشت : خوشبختانه طرح تحول نظام سلامت برای ما فرصتی ایجاد مي كند که كيفيت عملكرد آزمایشگاههای دولتی ارتقا يافته و به هم سطح آزمایشگاههای خصوصی برسد .

فارسی اظهار داشت : در سطح وزارت بهداشت در صدد طراحي برنامه نرم افزاری هستند كه جهت مديريت بهينه بهره برداري ازخدمات آزمايشگاه پزشكي(Utilization Management)، تعداد آزمایشاتی که توسط پزشک درخواست شده و اینکه چقدر ازاين آزمایشات نتيجه طبيعي داشته و اطلاعات مورد نياز دیگر استخراج شود.وی افزود : به طور مثال درخواست آزمایش ویتامین D در سالهای اخیر بسیار رواج پیدا کرده ولی چقدر انجام آن سودمند است و بر اساس آن چه مداخله ای بتوان انجام داد، جاي بحث دارد.

او تاکید کرد : با اجراي طرح تحول سلامت، بار کاری نیرو ها و کارکنان آزمایشگاه نيز افزایش پیدا کرده است و اخیرا بعضي از دانشگاهها از بودجه ای که براي اجراي طرح به بيمارستان اختصاص يافته، مبلغي به كاركنان پرداخت نموده اند، اما متاسفانه هنوز در بسياري از دانشگاهها اين مهم انجام نشده، اما اميدواريم كه مسئولين بيمارستان ها در تمامي دانشگاهها با برآورد ميزان افزايش حجم كاري به اين موضوع بپردازند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٣ - ١٠:٤٩ / شماره خبر: ١١٤٥٥٩ / تعداد نمايش: 2169

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج