وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

رفسنجان/ 90 درصد از مبتلایان به سرطان های دهان افراد سیگاری هستند

90 درصد از مبتلایان به سرطان های دهان افراد سیگاری هستند

مدیر گروه دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان 90 درصد مبتلایان به سرطان های دهان را افراد سیگاری دانست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، دکتر رضا معتمدی گفت: بیشتر مردم از اثرات دخانیات بر سلامت عمومی خصوصا سلامت دهان و دندان خود آگاهند ولی متاسفانه استعمال دخانیات روند رو به رشدی دارد و در بین دخانیات مصرف سیگار فراگیر تر است.

وی با اشاره به مضرات سیگار بر دندانها، گفت: یکی از آثار سیگار روی دندانها ایجاد رنگدانه روی دندان ها ست که در اثر نیکوتین موجود در سیگار ایجاد می شود . سیگار در مدت کوتاهی باعث زردشدن دندان ها می شود.

وی عنوان کرد: کسانی که به مدت طولانی و یا مقدار زیاد سیگار می کشند از قهوه ای بودن دندان ها شکایت دارند و روش های پاکسازی این تغییر رنگ مثل استفاده از خمیر دندان های مخصوص و همچنین برساژ توسط دندانپزشک اکثرا موقتی هستند.

دکتر معتمدی با بیان اینکه سیگار می تواند باعث بیماری های لثه شود، تصریح کرد: دندان های افراد سیگاری نسبت به سایرین استعداد بیشتری برای تشکیل جرم و پلاک میکروبی دارد که هردو ، عامل بیماری های لثه هستند.بیماری های لثه معمولا بدون درد هستند و این باعث می شود که بیمار تصور کند که اصلا مشکلی وجود ندارد تا اینکه لثه ها شروع به خونریزی و تحلیل می کنند و درنهایت دندان ها لق می شوند.

وی افزود: با ادامه مصرف دخانیات بیماری لثه پیشرفت می کند که اغلب غیر قابل بر گشت است.دندان های فرد سیگاری ممکن است آنقدر لق شوند که دیگر قابل نگهداری نباشند و مجبور به کشیدن آنها شویم.

مدیر گروه دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: از دیگر آثار سیگار بر دهان می توان به بوی بد دهان و ابتلا به سرطان های دهانی اشاره کرد که سرطان دهان در سیگاری ها بسیار شایع تر است به طوری که 90 درصد از مبتلایان به سرطان های دهان افراد سیگاری هستند.

دکتر معتمدی بیان کرد: کسانی که سیگار می کشند و الکل می نوشند ، 15 برابر افراد غیر سیگاری به سرطان دهان مبتلا می شوند، مخصوصا اگر فقر رژیم غذایی هم وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: افراد سیگاری با مشکلات خاصی در درمان های دندانپزشکی مواجه هستند . برای مثال قراردادن ایمپلنت در دهان این افراد ، با درصدموفقیت پایین تری نسبت به افراد دیگر می باشد.

مدیر گروه دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در توصیه به افرادی که قصد ترک سیگار را ندارند، تصریح کرد: این افراد باید نسبت به نشانه‌هاي بيماري لثه نظير قرمزي لثه‌ و خونريزي ناخودآگاه يا حين مسواك زدن حساس باشند.

دکتر معتمدی اظهار داشت: اگرچه در نگاه اول ممكن است این افراد مشكل و پوسيدگي خاصي در دندان‌هاي خود نبينند، اما قضاوت در مورد سلامت دهان و دندان خود را به دندانپزشك خود باید بسپارند. دندانپزشك علاوه بر بررسي سلامت لثه و دندان‌ها، وضعيت بافت‌هاي مخاطي لب‌ها، گونه‌ها و زبان را چك مي‌كند تا در صورت نیاز اقدامات لازم را صورت دهد.

وی بیان داشت: روش صحيح مسواك زدن و استفاده از نخ دندان را از دندانپزشك بياموزيد و به دستورات بهداشتي او عمل كنيد.از خميردندان‌هاي سفيدكننده و مخصوص افراد سيگاري بي‌رويه استفاده نكنيد، چراكه موجب ساييدگي و سايش ميناي دندان مي‌شوند.اگرچه استفاده مداوم از دهان‌شويه به افراد سيگاري توصيه مي‌شود، اما نبايد با اتكا به بو و مزه مطبوع آنها مشكل اصلي را پنهان كرد.

وی با اشاره به این ضرب المثل معروف که جلوي ضرر را از هر جا كه بگيريد، منفعت است، گفت: تر ک سیگار در هر زمان علاوه بر متوقف کردن بسیاری از مشکلات ایجاد شده، بطور قابل ملاحظه ای خطر ابتلا به سر طان دهان را کاهش می دهد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٤ آبان ١٣٩١ - ١٠:٤٠ / شماره خبر: ٧٥٧٧٩ / تعداد نمايش: 5221

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج