وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

تقدیر از بهورزان نمونه شهرستان رفسنجان

تقدیر از بهورزان نمونه شهرستان رفسنجان

با حضور حجت الاسلام رمضانی پور امام جمعه رفسنجان ، دکتر عباس اسماعیلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و معاونین مراسم تقدیر از بهورزان نمونه شهرستان رفسنجان برگزار گردید.

در ابتدای مراسم حجت‌الاسلام‌ رمضانی‌پور بهورزان ‌را پیشانی میدان سلامت در جامعه معرفی و اظهار داشت: هر فردی که در جامعه اسلامی زندگی می‌کند، باید ولی نعمت خود را حمایت کند و در راستای انجام مسئولیت و خدمت به سایر مردم احساس ادای دین داشته باشد.

وی خاطر‌نشان کرد: در شرایطی که دشمن با تمام قوا تحریم‌ها را برای ما تحمیل کرده، اقتصاد مقاومتی بهترین مقابله است.

امام جمعه رفسنجان عنوان کرد: آنهایی که خود را به ظاهر مدافع حقوق بشر می‌داند به چه دلیل باید عرصه را بر دیگران تنگ کنند و حتی جلوی ورود دارو و تجهیزات پزشکی که با سلامت بشر ارتباط دارد را بگیرد، این نشان از د‌روغگویی و ظلم آنها برای بشر است.

وی با اشاره به ارزش کار بهورزان عنوان کرد: زندگی بخشیدن به یک نفر مانند زنده نگه‌ داشتن تمام مردم است، این عظمت کار بهورزان است و کسی که در راه رضای خداوند کار کند پیروز و موفق می‌شود.

در ادامه مراسم رئيس دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان ضمن تقدیر از خدمات ارزنده بهورزان گفت: جایگاه خدمات پیشگیری برای ارتقای سلامت نسبت به تکنولوژی بیشتر است و موفقیت‌های خانه‌های بهداشت جای تقدیر دارد.

وی به چالش‌های حوزه بهداشت اشاره کرد و بیان داشت: آسیب‌های اجتماعی نسبت به 30 سال گذشته متفاوت است و باید به آنها توجه شود.

دکتر اسماعیلی افزود: طلاق‌‌، سبک زندگی‌، اعتیاد، بی‌تحرکی، رایانه و ... از مهم‌ترین چالش‌هایی است که سلامت جسمی و روانی افراد را به خطر می‌اندازد و بهداشت مهم‌ترین وظیفه را در این راستا دارد.

وی عملکرد و شاخص در هر زمینه را نشان دهنده تلاش در آن بخش دانست و ابراز داشت: اگر میزان مرگ و میر در هنگام زایمان کاهش یافته، نشان می‌دهد که شاخص در این حوزه خوب است و نیروهای مربوطه عملکرد خوبی داشته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به آمار مرگ و میر کودکان در دنیا اشاره و خاطر‌نشان کرد: طبق آمار جهانی ایران رتبه 90 مرگ و میر کودکان را دارد، هر چند که خوب نیست، اما نسبت به کشورهای دیگر بسیار قابل قبول است.

وی دیدگاه‌های معنوی را در نظام جمهوری اسلامی در حوزه سلامت مهم‌تر از هر دیدگاهی‌ دانست و افزود: جامعه‌‌ ما‌ سرشار از نشاط و معنویت است و سلامت معنوی مسئله مهمی محسوب می‌شود که نقش اساسی در سلامت جسمی ایفا می‌کند.

دکتر اسماعیلی بیان داشت: تعامل با مردم و اجتماع از ویژگی‌های بهورزان است، زیرا ‌در حوزه بهداشت و درمان 75 درصد از مشکلات در بخش بهداشت و تنها 25 درصد آن در حوزه درمان رفع می‌شود.

وی عنوان کرد: طی سال‌های 1900 تا 2000 میلادی امید به زندگي ، 30 سال افزایش یافته که پنج سال آن به واسطه خدمات پزشکی و 25 سال به واسطه خدمات بهداشتی بوده و این یک سند علمی در دنیا است.

معاون پشتیبانی دانشگاه نيز با اشاره به تعبیرات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در مورد تحریم‌های دشمن اظهار داشت: دشمن گروه‌های کارشناسی را برای پیدا کردن نقاط ضعف‌ ما می‌فرستد تا هرجا احساس ضعف‌ ببیند از همان راه وارد شود و به ملت ما ضربه بزند.

 

وی با اشاره به اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان جزو دستگاه‌هایی است که نارضایتی در آن به وجود نیامده است.

رحمانی خاطر‌نشان کرد: 70 درصد بود‌جه‌های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان محقق می‌شود و 30 درصد کسری داریم، اما از بسیاری پروژه‌ها گذشتیم تا حقوق کارمندان تحت‌الشعاع قرار نگیرد.

وی ابراز داشت: قیمت تجهیزات حوزه درمان روز به ‌روز افزایش دارد به طوری که طی یک هفته قیمت یک دستگاه چند‌ برابر شد، زیرا ورود تجهیزات پزشکی ممنوع شده و جزو تحریم‌های دشمنان است و افراد سود‌جو نیز عاملی شده‌اند که بار مشکلات سنگین‌تر شود.

وی افزود: باید به خواسته‌های رهبر معظم انقلاب جامه عمل پوشاند و جامعه‌ای موفق است که نگاهش به فرمان‌های رهبر خود باشد.

 در اين مراسم همچنين معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز به اهمیت جایگاه بهورزان در جامعه اشاره کرد و گفت: ارزش انسان نه تنها به انسان بودن اوست، بلکه به میزان تأثیری که او در جامعه دارد نیز بالا می‌رود.

وی افزود: انسان‌های نقش‌آفرین در جامعه از بهترین مخلوقات خداوند هستند، بهورز قشری از جامعه است که به واسطه ارتباط با سلامتی افراد تأثیرات مثبتی در جامعه دارد.

دکتر جمالی زاده در ادامه با اشاره به فعالیت 94 خانه بهداشت در شهرستان‌های رفسنجان و انار خاطر‌نشان کرد: 163 بهورز در شهرستان رفسنجان‌ و 29 بهورز در شهرستان انار در راستای سلامت افراد خدمت می‌کنند.

وی بیان داشت: خدمت به خلق علاوه بر رضایت خدا، رضایت خلق خدا را نیز در پی دارد و بهورزان باید در راه رسیدن به رشد بیشتر مسیر ترقی را طی کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان از ارائه مدرک کاردانی به‌ بهورزان تازه کار‌ خبر داد و عنوان کرد: پس از ابلاغ دستورالعمل در این زمینه افرادی که اکنون مشغول به کار هستند‌ نیز طی گذراندن دوره به صورت غیر‌ حضوری از مدرک کاردانی برخوردار می‌شوند.

گفتنی است در پایان مراسم از بهورز نمونه شهرستان تقدیر شد.

 

 

  

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٠ آبان ١٣٩١ - ٠٨:٥٤ / شماره خبر: ٧٦١٤٣ / تعداد نمايش: 5634

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج