وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در هفتمین روز از هفته سلامت :

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه عنوان کرد :امروز نگرانی‌های شبکه بهداشت از تغییر سیمای بیماری‌ها متأثر از تحولات اجتماعی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتررضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شاهرود به مناسبت هفته سلامت به میزبانی مصلای مدرسه قلعه شاهرود  بابیان اینکه امروز نگرانی‌های شبکه بهداشت از تغییر سیمای بیماری‌ها متأثر از تحولات اجتماعی در جامعه است ابراز داشت: حوزه بهداشت باید به دنبال افزایش سواد بهداشت و خود مراقبتی‌ها در جامعه باشد و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی، امراض، سوانح و حوادث، سرطان‌ها و تومورها ریشه در افکار ما دارد که برای مقابله با آن نیازمند حضور آگاهانه، مسئولانه و داوطلبانه مردم درصحنه سلامت هستیم.

 دکتر چمن در هفتمین روز از هفته سلامت بابیان اینکه بسیاری از معضلات امروز جامعه ریشه در رفتارهای غلط ما دارد، ابراز داشت: اضافه‌وزن ۵۰درصد افراد بالای سی سال، ابتلای ۱۰درصد افراد بالای سی سال به دیابت و گرفتار شدن ۲۰درصد افراد بالای سی سال به فشارخون نشان‌دهنده رفتارهای غلط و استفاده از غذاهای پرچرب و کم‌تحرکی است.

وی با تأکید بر اینکه ریشه‌کنی بیماری‌ها همه افراد باید سلامت را جدی قلمداد کنند، افزود: در کنترل بیماری‌های واگیردار، مسری و خطرناک توانستیم به‌درستی عمل کنیم اما امروز نگرانی‌های شبکه بهداشت از بیماری‌های واگیردار نیست بلکه تغییر سیمای بیماری‌ها متأثر از تحولات اجتماعی، نگرانی ایجاد کرده است.

دکترچمن در ادامه تصریح کرد: قبل از طرح تحول سلامت به‌عنوان مهم‌ترین محور عدالت اجتماعی ۴۰درصد هزینه‌ها از جیب مردم پرداخت می‌شد اما امروز بعد از طرح تحول سلامت شش درصد هزینه‌ها را بیمار پرداخت می‌کند اما این‌همه صورت‌مسئله نیست بلکه باید در زندگی روزمره تغذیه سالم و تحرک و پرهیز از رفتارهای مخاطره‌آمیز به‌صورت فرهنگ نهادینه شود که در این رابطه همه نهادها، مسئولان و مردم دخیل هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه افزایش دانش سلامت و خود مراقبتی‌ها درنهایت به عمر طولانی و باکیفیت افراد منتهی می‌شود، ابراز داشت: باید برای تبدیل نگرش مردم به اصلاح سبک زندگی و رفتار مناسب تلاش کنیم

دکتر چمن در ادامه تصریح کرد: سرعت رشد این دانشگاه در یک دهه اخیر از متوسط رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بالاتر است و توانستیم در یک دهه اخیر در جذب و راه‌اندازی رشته‌های جدید، توسعه آموزش و بهره‌برداری از پروژه‌های جدید موفق عمل کنیم.

وی افزود: در بهره‌برداری از پروژه‌های بهداشتی و درمانی در شاهرود و میامی تحولات خوبی درراه است که برای ارتقا بیش‌ازپیش سلامت و فراهم شدن تغذیه سالم همه افراد توجه به شعار سلامت را جدی قلمداد کنند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٢:٣٢ / شماره خبر: ١٧٦٠٠١ / تعداد نمايش: 475

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج