وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

سند تحول پرستاری، میثاقنامه حرفه ای پرستاری کشور است

سند تحول پرستاری، میثاقنامه حرفه ای پرستاری کشور است

روابط عمومی دانشگاه: دکتر عباس زاده رئیس دانشکده پرستاری و مامایی شهیدبهشتی، سند تحول پرستاری را میثاقنامه حرفه ای پرستاری کشور عنوان کرد.

دکتر عباس زاده با اشاره به این مطلب اظهار داشت: سند تحول پرستاری میثاقنامه حرفه ای پرستاری کشور است که همکاران به کمک یکدیگر تهیه کردند و با امضای معنوی خود را ملزم به رعایت آن می دانند. این سند طرح جدیدی نیست بلکه ترجمه اسناد بالادستی در سیستم پرستاری است که به امضای معاون اول رئیس جمهور رسیده است.

وی افزود: آینده نگاری در هر بخش از سیستم های اجتماعی اهمیت خاصی دارد تا براساس آن جایگاه و نقش راهبردی هر یک از افراد آن جامعه در آینده مشخص شود. پرستاری نیز یک مجموعه مرتبط با سایر حرفه هاست که به تنهایی نمی توان آینده ای را برای آن متصور شد بلکه باید آینده پرستاری را نیز در نظام سلامت دید.

 نایب رئیس اول شورایعالی نظام پرستاری با اشاره به این که نظام سلامت نیز در مجموعه بزرگتری با عنوان سیستم اجتماعی کشور قرار گرفته است خاطرنشان کرد: در کشور، اسناد بالادستی دورنما و چشم اندازهای متعددی برای کشور از جمله نظام سلامت در نظر گرفته اند به طور مثال براساس سند چشم انداز، ایران باید جایگاه نخست سیاسی، اقتصادی، نظامی و حتی سلامت را در منطقه کسب کند.

دکتر عباس زاده با بیان اینکه در مقوله سلامت نیز باید به ارگانهای مرتبط و ذیربط از جمله پرستاری توجه شود، گفت: نقشه جامع علمی کشور، قانون اساسی و قانون برنامه توسعه اجتماعی اقتصادی پنجم همگی از اسناد بالادستی هستند که باید  در مقوله پرستاری نیز طبق آن عمل کنیم.

وی با اشاره به این که سند چشم انداز پس از تصویب در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تایید مقام معظم رهبری رسید و ابلاغ شد و قانون اساسی مصوب مجلس خبرگان و قوانین برنامه توسعه مصوبه مجلس شورای اسلامی است تاکید کرد در پرستاری نیز باید در جنبه های مختلف آموزشی و پژوهشی، برنامه های راهبردی و استراتژیکی نوشته می شد.

نائب رئیس اول شورایعالی نظام پرستاری با بیان اینکه تاکنون آینده حرفه ای مدون و مصوبی برای پرستاران کشور تدوین نشده بود، اظهار داشت: سند تحول پرستاری ابزاری در این مسیر است که در آن پنج اصل ذکر شده و شش ابزار از جمله الزامات حرفه ای، کارگروهی، همکاری بین بخشی، تعهد به اسناد بالادستی و حرکت هماهنگ و متوازن مورد تأکید قرار گرفته است.

دکتر عباس زاده در خاتمه سخنان خود جلب رضایت مردم، پیگیری و آموزش، کاهش هزینه های مردم، بهبود خدمات به سالمندان، بیماران ناتوان، پرستاری در منزل، افزایش استانداردهای خدمتی و حرفه ای، استفاده از تکنولوژی نوین و فناوری اطلاعات، داشتن نظام آماری به روز همچنین تکریم بازنشستگان و.... را از جمله 18 شاخص ذکر شده در این سند برشمرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٧ تير ١٣٩٢ - ١٥:٣٥ / شماره خبر: ٩٤٧٧٩ / تعداد نمايش: 2551

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج