وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

اندکس شدن مجله بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم پژوهشکده غدد دانشگاه در PubMED

اندکس شدن مجله بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم پژوهشکده غدد دانشگاه در PubMED

روابط عمومی دانشگاه: مجله بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم پژوهشکده غدد دانشگاه به تازگی در سایت PubMedاندکس شده است.

این مجله بین المللی به دنبال رشد صعودی در سالهای اخیر به تازگی در سایت PubMedاندکس شده اشت. به همین مناسبت گفتگوی کوتاهی با دکتر صالح زاهدی اصل معاون پژوهشی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه و سردبیر این نشریه  داشته ایم تا عوامل موثر بر این رشد کیفی را از دیدگاه وی جویا شویم که بدین شرح است.

ضمن تبریک این توفیق لطفا کمی درخصوص تاربخچه انتشار این نشریه توضیح دهید.

با توجه به عدم وجود یک مجله در زمینه اندوکرینولوژی و متابولیسم در منطقه تصمیم به راه اندازی این مجله گرفتیم و اولین شماره آن در سال 2003 بصورت دوفصلنامه و با تعداد محدودی مقاله منتشر شد.  حیطه فعالیت این مجله مقالات مربوط به علوم غدد و متابولیسم به صورت مقالات علوم پایه و بالینی، reviewو گزارش موارد نادر و نامه به سردبیر می باشد. در طول ده سال گذشته علیرغم فراز و نشیب هایی موجود سعی شد که مجله به فعالیت خود ادامه دهد.

روند اجرایی نشریه تاکنون چگونه بوده است؟

روند اجرایی مجله طبق اصول استاندارد انجام می شود. دریافت مقاله با بررسی توسط سردبیر آغاز می شود و سپس مراحل بعدی یعنی ارسال به داوران، جمع آوری نظرات داوران و در نهایت تصمیم به چاپ و یا عدم چاپ مقاله را طی می کند. چاپ مجله نیز قبلا توسط دفتر مجله راسا انجام می شد ولی در شماره های اخیر از طریق برون سپاری صورت می گیرد.

به نظر شما بروز چه تغییراتی در روند تولید نشریه موجب ورود آن  به  PubMedشده است؟

با تمهیدات صورت گرفته کار اجرایی مجله از دفتر مجله منفک و به یک شرکت برون سپاری شد. در عین حال کارهای علمی مقالات دریافتی توسط سردبیری اجرا می شود و در دریافت، تعیین داور، روند داوری و تصمیم گیری روی چاپ یا عدم چاپ آن هیات تحریریه و سردبیری تصمیم می گیرند اما کارهای اجرایی نظیر چاپ و توزیع از طریق شرکتی که برون سپاری شده انجام می پذیرد.

کمی درخصوص فرایند ورود به PubMedتوضیح دهید وبفرمایید چه مدت طول کشید؟

روند وارد شدن به سایت PubMedبر مبنا و استاندارد هایی است. ابتدا درخواست صورت می گیرد سپس مجله از نظر علمی، منظم بودن انتشار و داشتن مشخصات تکنیکی مورد پذیرش قرار می گیرد، روندی که نزدیک به شش ماه طول کشید و در نهایت این مجله توانست وارد این سایت شود. از مزایای ورود به سایت PubMed، افزایش دیده شدن مجله و در نتیجه دریافت مقالات بیشتر از سراسر جهان است که  این امر دست مسوولان مجله را برای انتخاب مقالات بیشتر باز می گذارد. انتشار مقالات با کیفیت بهتر سبب بالا رفتن سطح علمی مجله و در نهایت ثبت در ISI گرفتن ضریب تاثیر خواهد بود که یکی از شاخص های مهم در معرفی مجلات می باشد.

فراوانی دریافت مقالات از نظر نویسندگان داخلی و خارجی و نیز موضوع چگونه است؟

قبل از نوشتن برنامه استراتژیک و استفاده از سیستم برون سپاری اغلب مقالات از نوسندگان و محققین داخل کشور بودند. ولی از زمان برون سپاری تعداد مقاله های دریافتی کلاً 267 مقاله بوده که 77 مقاله رد شده و 157 مقاله وارد روند داوری شده است. عمده مقالات دریافتی (90 درصد) از نویسندگان خارجی بوده با گستره جغرافیایی تقریباً سراسر جهان. مقالات دریافتی عمدتاً مقالات اصلی با 116 مورد و بقیه موارد مقاله مروری، نامه به سردبیر، گزارش مورد و editorialبوده است.

این موفقیت چه تاثیری بر ارتقای پژوهشکده غدد دارد؟

وارد شدن مجله به سایت PubMed Centralاولاً امتیاز ارزشیابی پژوهشکده را بالا خواهد برد. ثانیاً سبب افزایش امتیاز مقالات چاپ شده اعضای هیات علمی پژوهشکده در این مجله می شود که در نهایت امتیاز پژوهشکده بیشتر خواهد شد. با توجه به این که تعداد مجلات سایت شده دانشگاه کم است اضافه شدن مجله پژوهشکده نیز سبب ارتقای موفقیت آمیز پژوهشکده در سطح دانشگاه و خود دانشگاه در سطح ملی نیز خواهد شد.

با این وصف پیش بینی شما درخصوص توفیقات بعدی مجله چیست؟

همانگونه که اشاره شد ثبت مجله در سایت PubMedدریافت مقاله از سطح جهان را بیشتر خواهد کرد و پیش بینی می کنیم که این امر سبب ارتقای توانایی انتخاب و درنتیجه افزایش سطح کیفی مجله خواهد شد. اگر این توفیق حاصل شود امید می رود مجله در سایت ISIثبت شده و ضریب فاکتور بگیرد و موفقیت خود را در بین مجلات بین المللی غدد و متابولیسم جهان پیدا بکند. اگر امکانات لازم فراهم شود احتمال دارد که آن را بصورت دوماهنامه نیز منتشر کرد.

و اما کلام آخر...

از تلاش تمامی افرادی که در راه اندازی و حمایت از مجله موثر بوده اند و  همچنین از حمایت و پشتیبانی مسوولان دانشگاه، ریاست پژوهشکده که در این موفقیت نقش بسزایی داشته است و سایر همکاران و مسوولان شرکت کوثر که امور اجرایی مجله را در شماره های اخیر برعهده داشتندسپاسگزاری می کنم

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٣ تير ١٣٩٢ - ١٥:٥٢ / شماره خبر: ٩٤٧٩٠ / تعداد نمايش: 2149

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج