وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

تاکید وزیر بهداشت بر تدوین نقشه راه جلب مشارکت های نیکوکاران جنوب فارس در حوزه سلامت

وزیر بهداشت در نشست اعضای هیات رییسه دانشکده علوم پزشکی و نیکوکاران حوزه سلامت گراش گفت: ظرفیت مناطق جنوب فارس شامل گراش، خنج و لار بسیار فراتر از چیزی است که تصور می کردم، اما آنچه مایه تاسف است، نبود نقشه راه برای مشارکت نیکوکاران در این مناطق است.
 

به نقل از «وب دا» وزارت بهداشت، دکتر «سعید نمکی» با اشاره به دستاوردهای بزرگ حوزه سلامت پس از انقلاب اسلامی گفت: امروز با کمال افتخار، پزشکان، امکانات و تسهیلاتی در شهرستان گراش وجود دارد که چندین دهه قبل وجود نداشت و اینها از برکت انقلابی است که با نگاه مردمی شکل گرفت و پیروز شد، اوایل انقلاب حدود ۶۰۰ دانشجو در کشور وجود داشت اما در حال حاضر شش هزار و صد دانشجو تنها در دانشگاه ها و دانشکده های دولتی تحصیل می کنند و تعداد پزشکان از ۱۴ هزار و هفتصد به بیش از ۱۴۰ هزار پزشک افزایش یافته است.

او با اشاره به فرموده های امام راحل پیرامون توجه به ضعفا و کوخ نشینان و حضور برای خدمت در نقاط محروم، افزود: نگاه مقام معظم رهبری نیز توسعه زیرساخت ها در مناطق محروم کشور است.

وزیر بهداشت نظام سلامت ایران را توصیف کرد که در منطقه می درخشد و توسعه خدمات سلامت را نیازمند مشارکت مردم و نیکوکاران عنوان کرد و یادآور شد: اگر دولت با سیاست های احساسی غیرعلمی غیرمنطقی در مورد خیرین جلو برود، راه را اشتباه رفته، بنابراین باید با خردورزی و آینده نگری پیش برویم و نقشه نیکوکاران را برای سامان دادن کارهای بزرگ در سطح این منطقه تهیه کنیم.

پرهیز از نگاه جزیره ای تقویت رویکرد هم افزایی، تدوین نقشه راه مشارکت نیکوکاران در توسعه زیرساخت های حوزه سلامت، دیگر محورهای صحبت های وزیر بهداشت در این نشست بود.

او با اشاره به توانمندی نیکوکاران این مناطق به عنوان یک توانمندی بزرگ در سطح ملی و بین المللی گفت: جنوب استان فارس باید به یک مرکز بین المللی حوزه سلامت تبدیل شود؛ منطقه جنوب فارس می تواند به عنوان یکی از الگوهای تمام عیار مشارکت دولت و نیکوکاران و مرجع توریسم سلامت برای کشورهای حاشیه خلیج همیشه فارس و مرکزی برای رونق علم و دانش و خدمت رسانی به مردم و بشریت مطرح شود.

وزیر بهداشت یکی از دغدغه های نظام جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری و وزارت بهداشت را مساله جمعیت برشمرد و افزود: مقام معظم رهبری به بنده امر کردند که در موضوع جمعیت کار بیشتری کنیم، چون سالمندی و حرکت رشد جمعیت به سمت منفی، موجب نگرانی های جدی شده است و گراش می تواند یکی از مراکز مرجع درمان ناباروری در کشور باشد.

دکتر نمکی همچنین با اشاره به افتتاح کلینیک آموزشی و درمانی گراش، گفت: در این کلینیک خدمات ترمیمی و آموزشی در حوزه دندانپزشکی انجام می شود و شهر گراش به عنوان یکی از شهرهای دارای مدارس عاری از پوسیدگی دندان انتخاب می شود؛ امسال در وزارت بهداشت بر روی سلامت دهان و دندان تمرکز داریم و بهداشت دهان و دندان به ویژه در مدارس، مورد توجه وزارت بهداشت است که هم جنبه آموزشی و هم جنبه ترمیمی دارد.

دکتر نمکی تاکید کرد: یکی از اقداماتی که در این منطقه از استان فارس بر آن تاکید داریم، تقویت توریسم سلامت است و با توجه به وجود کادر پزشکی مجرب در کشور، می توانیم پذیرای بیماران کشورهای حاشیه خلیج فارس در این منطقه باشیم و از زیرساخت هایی که با همت نیکوکاران در کنار دولت در این منطقه ایجاد شده می توان استفاده بهینه کرد.

او یادآور شد: در استان فارس، خانه های بهداشت عشایری راه اندازی شد و با حدود ۴۰۰ خانه بهداشت سیار، دریافت خدمات برای عشایر انجام می شود و با آنها همراه هستیم./۱۰۱

پایان خبر

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٨ - ٢١:٤٢ / شماره خبر: ١٨٨٨٧٠ / تعداد نمايش: 176

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج