وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در دانشکده علوم پزشکی لارستان:

ستاد اجرایی طرح “بسیج ملی فشار خون بالا” در لارستان آغاز به کار کرد

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی لارستان، روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، جلسه تبیین و توضیح “بسیج ملی کنترل فشار خون بالا” با حضور رئیس و معاونان و همچنین مدیران دانشکده علوم پزشکی لارستان برگزار شد.

در این نشست دکتر کریمی رئیس دانشکده با اشاره به اهمیت این طرح اظهارداشت: موضوع فشار خون بحث مهمی است که اگر آموزش های لازم آن به موقع ارائه شود از وقوع بیماری، مشکلات و هزینه های درمان جلوگیری می شود.

وی تصریح کرد: هر واحد و بخشی باید در این طرح وظیفه خود را بداند و در راستای تحقق اهداف آن بکوشد تا نتیجه لازم کسب شود.

دکتر وحید یگانه معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان با اشاره به اینکه این طرح از ۲۷ اردیبهشت ماه و همزمان با روز جهانی فشار خون آغاز و تا ۱۵ام تیرماه ادامه دارد اظهارداشت: مهم ترین ناامنی و علت مرگ در ایران فشار خون است و ۸۰ درصد از مردم یا از فشار خون خود مطاع نیستند و یا اقدام لازم را برای آن انجام نمی دهند.

وی با بیان اینکه یک سوم از جمعیت کشور دچار فشار خون بالا هستندافزود: در سال ۲۰۱۷ ده هزار نفر بر اثر فشار خون جان خود را از دست داده اند و در حال حاضر ۱۵ میلیون نفر از جمعیت کشور دچار بیماری فشار خون هستند که اگر نمک از سفره ها حذف شود این آمار  ۳۰ درصدکاهش می یابد.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: جمعیت هدف در این طرح افراد بالای ۳۰ سال، مادران باردار و بیماران کلیوی هستند که جمعیت آن‌ها در استان فارس یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است.

وی خاطر نشان کرد: ۵۷ درصد در استان فارس توسط پزشک خانواده فشار خون آن ها تایید شده و ۴۳ درصد دیگر باقی مانده اند که با وجود ۱۰۰ خانه بهداشت، ۵۰۰ مرکز جامعه خدمات سلامت و ۱۰۰ پایگاه سلامت باید به اوضاع آنان رسیدگی شود.

دکتر یگانه با بیان اینکه شعار این طرح “فشار خون، بدانیم و اقدام کنیم” است خاطرنشان کرد: در این طرح باید آموزش و آگاه سازی مردم نسبت به این بیماری غیرواگیر انجام شود.

شرفی مسئول واحد بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی، با بیان اینکه رئیس این طرح در شهرستان رئیس دانشکده و دبیر آن معاون بهداشتی است اظهارداشت: در لارستان و خنج ۱۱۹ هزار و ۹۳۱ نفر جمعیت افراد بالای ۳۰ سال است که از این بین ۹۹ هزار ۹۹۱ نفر در لار و ۱۹ هزار و ۹۴۰ نفر در خنج هستند.

وی با ارائه امارهای مربوط به کشور در زمینه فشارخون تصریح کرد: از ابتدای این طرح یعنی ۲۸ اردیبهشت ماه اولویت خدمات در پزشک خانواده برای مراجعان بالای ۳۰ سال و زنان باردار یا بیماران کلیوی اندازه گیری فشار خون است.

مسئول واحد بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی گفت: در بازه یک ماهه این طرح باید حداقل نصف جمعیت هدف یعنی ۶۰ هزار نفر در لارستان از لحاظ فشار خون غربالگری شوند که بنابر احتمال ده درصد، ۶ هزار نفر بیمار باشند.

 گفتنی است در ادامه با توجه به اجرای طرح فوق و نیاز به راه اندازی ایستگاه‌های فشار خون، در مورد تجهیزات، امکانات، نیروی انسانی و چگونگی هماهنگی های لازم بین بخش های مختلف بحث و تبادل نظر شد.

انتهای پیام/

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٨ - ٠٧:١١ / شماره خبر: ١٩٠٣٨٨ / تعداد نمايش: 71

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج