وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دومين كارگروه بسيج ملي كنترل فشارخون

فشارخون بالا مهمترين عامل مرگ و مير زودرس و ابتلا به بيماريهاي قلبي،كليوي و سكته مغزي است و جمعيت مبتلايان به اين بيماري طي سه دهه گذشته سه برابر شده است.

حدود 40درصد افراد از بيماري خود اطلاع ندارند و از بين 60درصد افراد مطلع به بيماري فقط 20درصد تحت نظر پزشك دارو دريافت مي كنند و فشارخون تحت كنترل است.

سال گذشته حدود 10 ميليون نفر در جهان و حدود 100هزارنفر در ايران بعلت بيماري فشارخون جان خود را ازدست داده اند و درصورت عدم اطلاع افراد،عدم غربالگري و عدم انجام معاينات مربوطه پيش بيني مي شود امسال رشد 10درصدي مرگ و مير بيماران فشارخون داشته باشيم.

مصرف بيش ازحد قند، چربي، نمك و چاقي و عدم ورزش از مهمترين دلايل ابتلا به فشارخون است جمعيت هدف حوزه دانشگاه علوم پزشكي ايرانشهر حدود 400هزارنفر است و پيش بيني ميگردد از اين تعداد،حدود 100هزارنفر مبتلا به فشارخون باشند كه با شناسايي اين افراد و ميتوان بيش از 70درصد حمله هاي قلبي و سكته هاي قلبي پيشگيري كرد.

از همه شهروندان عزيز تقاضا مي كنيم به منظور ارزيابي وضعيت سلامتي و فشارخون،از تاريخ 18خرداد به مراكز خدمات جامع سلامت،پايگاههاي سلامت و ايستگاههاي ثابت و سيار فشارخون در سطح شهر مراجعه نمايند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٨ - ٠٨:٥١ / شماره خبر: ١٩٠٤٠٠ / تعداد نمايش: 100

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج