وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

همدان/ برنامه‌ریزی، هماهنگی، اجرای دستورالعمل‌های واصله در خصوص برگزاری منسجم اربعین حسینی

نشست ستاد اربعین دانشگاه با هدف برنامه‌ریزی، هماهنگی و اجرای دستورالعمل‌های واصله برای برگزاری منظم و منسجم رویداد عظیم ملی اربعین برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، رییس اورژامس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با اشاره به تجربیات پنج سال اخیر در خصوص ارائه خدمات بهداشتی و درمانی توضیحاتی در خصوص وظایف حوزه‌های مختلف دانشگاه ازجمله درمان، بهداشت و غذا و دارو، حراست، روابط عمومی، بازرسی و اورژانس عنوان داشت.

دکتر حبیب معصومی یادآور شد که ستاد اربعین در کشور و استان فعالیت دارد که دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در قالب کمیته بهداشت و درمان با 13 شرح وظیفه ازجمله اطلاع‌رسانی و آموزش در مورد بیماری‌های واگیر، رصد و کنترل بیماری‌ها، برنامه‌ریزی برای استقرار اکیپ‌های ثابت و سیار، ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی، تامین خون و فرآورده‌های خونی، دارو و تجهیزات، بهداشت محیط و نظارت بر مواد غذایی و آب آشامیدنی در موکب‌ها، اطلاع رسانی و آموزش، ارتقای آمادگی برای تهدیدات و حفاظت پرسنل و آمادگی برای تهدیدات نامتعارف خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به الزامات مربوط به هر تجمع انبوه ازجمله اربعین حسینی گفت: هر حوزه ریسک‌های مربوط به حوزه خود را گردآوری کرده و نقشه خطر برای تجمع‌های انبوه تهیه می‌شود.

رییس اورژامس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با اشاره به اهمیت آموزش به بهورزان، پیشگیری از آسیب‌های فیزیکی و محافظت از امدادگران؛ اقدامات نظارتی اربعین را از جهاتی فراتر از نوروز دانست و اضافه کرد: موضوع بهداشت محیط توسط تیمهای بهداشتی بخصوص برای ایمنی آب و غذا و نظارت بر حمل مواد غذایی و کنترل دست فروش‌ها و نظارت بر نذورات مردمی بسیار بااهمیت است.

معاون بهداشتی دانشگاه نیز با بیان اینکه طرح تشدید نظارت‌ در حوزه سلامت محیط در ایام اربعین در دستورکار است؛ گردآوری اطلاعاتی از وضعیت بهداشت و سلامت افراد حاضر در اربعین حسینی، توجه بیشتر به موضوع تغذیه و ارائه آموزش‌های لازم به موکب‌ها به ویژه در مورد غذاهای رژیمی را خواستار شد.

دکتر محمد کرمی افزود: پرسش نامه‌ها و گزارشهای جامعی از رویدادهای مربوط به اربعین تهیه می‌شود و با برگزاری کلاس برای موکب داران آمادگی‌ لازم برای ایام اربعین وجود دارد.

توجه به پیشگیری از حوادث ریلی، تلاش برای به حداکثر رساندن میزان قابل قبول خون و فرآورده‌های خونی، لزوم تهیه جدول زمان‌بندی برای کارها و تعامل، همراهی و مدیریت اطلاعات توسط روابط عمومی دانشگاه از دیگر موارد مطرح شده ر این نشست بود.

اعضای جلسه نیز به بیان دیدگاههای خود در مورد بهداشت، درمان، دارو، اطلاع رسانی پرداختند و آمادگی خود را برای ارائه خدمات و تقویت ظرفیت‌ها و تجهیز امکانات اعلام کردند. 

 

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٨ - ٠٩:١٠ / شماره خبر: ١٩٤٠٦٩ / تعداد نمايش: 102

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج