وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

به گزارش پایگاه خبری وب دا آذربایجان غربی

ارومیه/پاسخ معاون بهداشتی به برخی تبلیغات نادرست در خصوص نمک

خادمین نظام سلامت به ویژه عرصه بهداشت خود را موظف به شفاف سازی و تنویر افکار عمومی می دانند .

این مطلب را معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان عنوان کرد .

در پی برخی تبلیغات نادرست در خصوص مضرات مصرف نمک یددار تصفیه شده که موجب تشویش اذهان عمومی و سردرگمی جامعه شده است، دکتر رسول انتظار مهدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در گفتگو با پایگاه خبری وب دا در این خصوص توضیح داده و به شبهات مربوطه پاسخ داد .

وی گفت: تولید و مصرف نمک یددار تصفیه شده که به غلط نمک شیمیایی خوانده شده است بعنوان راهکار اصلی پیشگیری و کنترل کمبود ید و اختلالات ناشی از آن بصورت کاملا موفقیت آمیز نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای جهان به مورد اجرا گذاشته شده است .

یددار کردن نمک های خوراکی به عنوان یک استراتژی مناسب ، ارزان و موثر ، توانسته است زمینه حذف اختلالات ناشی از کمبود ید را در جهان و کشور به دنبال داشته باشد .

وی افزود: لیکن طی چند سال گذشته شاهد آن هستیم که افرادی با انتساب بلاوجه خویش به حوزه طب سنتی ، مصرف نمک یددار تصفیه شده را منع می کنند و مردم را تشویق می نمایند که از نمک های تصفیه نشده فاقد ید که بدون رعایت موازین بهداشتی از حاشیه دریا جمع آوری می شوند و نمک طبیعی خوانده می شود ، استفاده کنند .

 این گروه ، بدون توجه به بدیهیات علوم پزشکی و تغذیه ، نمک تصفیه شده یددار را نمک مصنوعی و غیر بهداشتی و نمک فاقد ید کافی و آلوده به انواع آلاینده های محیطی و حتی فلزات سنگین را نمک طبیعی می نامند و با تبلیغات گسترده موجبات سردرگمی جامعه و تشویش اذهان عمومی نسبت به نهادهای بهداشتی کشور شده اند.

دکتر انتظار مهدی در ادامه تصریح کرد: اگر چه نظام سلامت کشور و متخصصین ذیربط به دفعات به شبهات وارده پاسخ داده و توضیحات مکفی در این ارتباط عرضه داشته اند ، لکن به سبب اصرار در جهت فرافکنی موضوع و جنگ نمک خواندن آن ، به ویژه در فضای مجازی ، توضیحاتی به شرح زیر ارائه می گردد:

1-  اصولا طبیعی خواندن نمک دریا و غیر طبیعی یا مصنوعی دانستن نمک هایی که از منابعی دیگر مانند معادن سنگ نمک به دست می آیند و تحت فرآیندهای سودمندی همچون تصفیه یا غنی سازی قرار می گیرند ، فاقد هر گونه منطق علمی می باشند.

2-  مبلغین نمک دریا اشاره می نمایند که در کشورهایی همچون آمریکا ، کانادا و ژاپن از مقادیر بسیار زیادی نمک دریا استفاده می شود ( تا یازده برابر بیشتر از توصیه مراجع علمی جهان که بر مصرف کمتر از پنج گرم نمک در روز تاکید دارند ) ، ولی مردم آن کشورها طول عمر بالایی دارند و از این امر نتیجه می گیرند که مصرف نمک دریا به هر میزان بلا اشکال است و صرفا براثر مصرف نمک یددار تصفیه شده مشکلات سلامت بروز می یابند ، حال آنکه هرگز چنین نیست ، ترکیب شیمیایی اصلی نمک خوراکی (صرف نظر از مقادیر اندک سایر املاح و ناخالصی های موجود در آن ) ، کلرید سدیم است و هر نمک خوراکی در جهان ، چه از معدن استخراج شده باشد و چه از دریا به دست آمده باشد ، واجد همین ترکیب شیمایی می باشد . علت توصیه مجامع علمی و بهداشتی به محدود ساختن نمک مصرفی روزانه به کمتر از پنج گرم  بدان خاطر است که دریافت سدیم بیش از این میزان ، سبب بروز پر فشاری خون ، بیماریهای قلبی و عروقی ، بیماریهای کلیوی و بسیاری اختلالات دیگر می شود ، خواه این سدیم از نمک دریا باشد ، خواه از نمک معدن ، خواه ید به آن اضافه شده باشد یا نشده باشد .

3-  ادعا می شود نمک طبیعی حاوی عناصر مفیدی مثل منیزیوم و پتاسیم و ... نیز هست که خود عامل بازدارنده فشار خون بالا هستند و عدم مصرف نمک طبیعی ( نمک دریا ) همچنین موجب اختلالات شدید روانی ، بیماریهای عفونی ، فشار خون ، گرفتگی عروق ، ناراحتی های کبدی و پوستی و سرطان می شود .لازم به ذکر است که بهترین منبع غذایی تامین منیزیوم ، پتاسیم و سایر املاح معدنی سبزی ها و میوه ها ، غلات و حبوبات هستند و مقدار مورد نیاز روزانه آنها هرگز با مصرف مقدار توصیه شده نمک ( کمتر از 5 گرم در روز ) تامین نخواهد شد و اشاره به محتوی منیزیوم و پتاسیم و سایر املاح معدنی در نمک های طبیعی جز اهداف سودجویانه و گمراه کردن مردم هدف دیگری ندارد .

4-  نمک طبیعی ( حداقل نمک های طبیعی و نمک دریا در ایران ) حاوی انواع ناخالصی ها از جمله شن، ماسه ، گچ، آهک ، آلودگی های میکروبی و حتی فلزات سنگین ( دارای پتانسیل بالای سرطانزایی ) است که توسط آزمایشگاه کنترل غذا و داروی کشور تایید شده است و به این دلیل بر ممنوعیت مصرف خوراکی این نمک ها تاکید می گردد .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در خاتمه بر این نکته تاکید کرد : بی شک با همدلی و همراهی تمامی کارکنان دلسوز نظام سلامت در اقصی نقاط استان و ارتقای آگاهی و هماهنگی های بین بخشی و نیز مشارکت نهاد های ذیربط از اشاعه اینگونه موضوعات بی اساس که موجب تشویش اذهان مردم می شود جلوگیری بعمل خواهد آمد .

خادمین نظام سلامت به ویژه عرصه بهداشت خود را موظف به شفاف سازی مقوله های مختلف تامین ، حفظ و ارتقای سلامت و تنویر افکار عمومی می دانند و ارتقای سطح آگاهی آحاد جامعه را در اتخاذ شیوه زندگی سالم سرلوحه کارهای خود قرار داده اند و از مردم عزیز نیز انتظار داریم که مطالب حوزه سلامت را از منابع معتبر دریافت کنند و همکاران تلاشگرمان بعنوان افراد خبره در مراکز خدمات جامع سلامت اعم از شهری و روستایی ، پایگاههای سلامت، خانه های بهداشت و مراکز بهداشت شهرستانها آماده پاسخ به سوالات شما هستند .

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ - ١٣:٣٧ / شماره خبر: ١٩٤١٧٤ / تعداد نمايش: 64

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج