وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب عنوان کرد

صدور 6827 کارت تندرستی در محدوده دانشکده علوم پزشکی آبادان/ارائه 7میلیون خدمت بهداشتی

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بخشی از عملکرد این معاونت را ارائه داد.

 

دکتر آرش یلالی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار وب‌دا در آبادان اظهار داشت: تعداد خدمات بهداشتی ارائه‌شده در 12 ماه سال 1396  بیش از 7میلیون خدمت بوده است و در 10ماهه اول سال 1397 نزدیک به 6میلیون و 500هزار خدمت ارائه شده است.

وی گفت: از مجموع خدمات ارائه‌شده در سال 1397 تاکنون حدود 400هزار خدمت مختص مادران باردار بوده است و از ابتدای طرح تحول موفق به ارائه 500هزار خدمت به گروه سنی بالای 60سال شده‌ایم.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان بیان کرد: از جمله دستاوردهای مهم در این دوره، جذب نیروی انسانی بوده و در مجموع 218نیرو از طریق قرارداد طرح تحول سلامت در شهر و 115نیروی تخصصی در برنامه بیمه روستایی  به نیروهای بهداشت اضافه شد.

وی اضافه کرد: تعمیرات کلی در 176واحد دارای ساختمان دولتی با صرف اعتبار بالغ بر  150میلیارد ریال اجرایی شده است، همچنین 195واحد فعال با صرف اعتبار بالغ بر 100میلیارد ریال نیز تجهیز شده‌اند همچنین احداث و راه‌اندازی 26خانه بهداشت با اعتبار 30میلیارد ریال، تجهیز و راه‌اندازی 6واحد خدماتی با صرف اعتبار بالغ بر 20میلیارد ریال نیز محقق شده است.

دکتر یلالی با بیان اینکه در حال حاضر نیز 12 پروژه احداثی (با صرف اعتبار 250 میلیارد ریال) نیز در دست کار است گفت: تجهیز و راه‌اندازی 17واحد دندانپزشکی با هزینه‌کرد اعتبار 15 میلیارد ریال نیز محقق شده است.

وی از تکمیل تجهیزات آزمایشگاه تشخیص طبی شهرستان‌های تابعه با اعتبار 5میلیارد ریال و تامین و توزیع رایگان مکمل‌های دارویی با اعتبار 8 میلیارد ریال خبر داد و افزود: از اوایل سالجاری وزارت بهداشت با راه‌اندازی سامانه پیامکی، اقدام به ارزیابی  کمیت و کیفیت خدمات ارائه‌شده کرده است به این صورت که پس از ثبت خدمات فرد در پرونده الکترونیک افراد، پیامکی مبنی بر نظرسنجی در خصوص کیفیت و کمیت خدمت برای فردی که خدمت را دریافت نموده ارسال می‌شود.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: از ابتدای امسال شماره تلفن همراه برای 55درصد جمعیت در سامانه یکپارچه بهداشت ثبت شده و 585هزار پیامک به جمعیت تحت پوشش ما ارسال شده است. براساس گزارش پیامک‌هایی که پاسخ داده شده، بیش از 96درصد جمعیت از خدمات اظهار رضایت داشته‌اند.

 

مراقبت بهداشتی جوانان و نوجوانان

دکتر یلالی با اشاره به اینکه تعداد 78هزار  نفر از نوجوانان طی 9ماهه سال 97 مراقبت بهداشتی دریافت کرده‌اند و از این تعداد 34هزار و 421 نفر توسط پزشک ارزیابی شده‌اند، افزود: 48هزار نفر از جوانان تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی آبادان طی 9ماهه ابتدایی امسال خدمت دریافت کرده‌اند و از این تعداد 11هزار نفر توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

وی با اعلام این خبر که بیش از 65 درصد زایمان‌ها در دانشکده علوم پزشکی آبادان طی 9ماهه به روش طبیعی بوده است گفت: این آمار بالاتر از شاخص کشوری است و 87درصد مادران باردار در سطح شهرستان‌های تحت پوشش دانشکده مراقبت بارداری را دریافت کرده‌اند .

راه‌اندازی کلینیک اچ‌آی‌ویسل، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با منطقه آزاد اروند برای مراقبت بیماری مالاریا و کنترل پشه آئدس، انجام نزدیک به 2هزار و 500 مراقبت سندرمیک در پایانه مرز زمینی شلمچه در ایام اربعین، فعالیت مرکز تشخیصی درمانی سالک، تجهیز مراکز درمان هاری دارخوین و شادگان، تجهیز و راه‌اندازی آزمایشگاه رفرانس سل آبادان، راه‌اندازی 2مرکز گذری کاهش آسیب مردان، راه‌اندازی مرکز زنان آسیب‌پذیر و پایگاه مراقبت بهداشتی در زندان و راه‌اندازی مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری از جمله اقدامات صورت‌گرفته در حوزه بیماری‌های واگیر بوده است.

وی از اقدامات صورت‌گرفته در معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان در حوزه بیماری‌های غیرواگیر گفت و اضافه کرد: انجام 39250 مورد خطرسنجی در گروه سنی بالای 30سال، انجام آزمایشات تشخیص تالاسمی و مشاوره برای 10821 زوج از جمله این اقدامات بوده است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: واگذاری صدورکارت تندرستی به دفاتر پیشخوان دولت، مجهزکردن گروه‌های بازرسی به کیف تجهیزات پرتابل بازرسی موادغذایی، انهدام بیش از 15تن موادغذایی غیرقابل مصرف، انجام بیش از 31986مورد پایش و بازرسی از مراکز تهیه و توزیع موادغذایی و اماکن عمومی، انجام بیش از 4808 مورد نمونه‌برداری باکتریولوژیک آب آشامیدنی و صدور 6827کارت تندرستی نیز در بحث بهداشت محیط انجام شده است.

وی همچنین به برگزاری مانورهای اختصاصی به منظور ارتقاء آگاهی پرسنل و مراجعه‌کنندگان همچون مانور اطفاء حریق، زلزله و برپایی چادر اشاره کرد و گفت: اجرا و پایش برنامه حمایتی بهبود وضع تغذیه کودکان زیر 5سال خانواده‌های نیازمند، مشاوره تغذیه و ارائه برنامه غذایی به 14431نفر از گروه‌های آسیب‌پذیر، توزیع 3دوره سبد غذایی حمایتی به347مادر باردار و شیرده دچار سوتغذیه  و کم‌خون نیازمند روستایی و بهبود 65درصد کودکان دچار سوتغذیه و کم‌وزن اجرایی شده است.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان بیان کرد: اجرای طرح مداخله روانشناختی در افراد اقدام‌کننده به خودکشی و خانواده آنها و اجرای طرح ارتقای شاخص‌های کلی سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد شکل اجرایی به خود گرفته است.

وی ضمن یادآوری کسب مقام رتبه اول کشوری در اجرای طرح وارنیش فلوراید دانش‌آموزان ابتدایی تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی در سال 95 گفت: کسب رتبه اول کشوریِ تجهیز و راه‌اندازی کلینیک سیار دندانپزشکی و ارایه خدمات رایگان به مناطق محروم نیز در سال 96 شکل گرفت.

دکتر یلایی از فعالیت 17واحد دندانپزشکی در دانشکده علوم پزشکی آبادان خبر داد و افزود: تجهیز و راه‌اندازی واحد دندانپزشکی مرکز خدمات جامع سلامت شهید موسوی خرمشهر، امام خمینی آبادان، مرکز خدمات جامع امام رضای آبادان، مرکز خدمات جامع روستایی طویجات خرمشهر نیز به زودی نهایی می‌شود.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٦ بهمن ١٣٩٧ - ٠٩:٢٣ / شماره خبر: ١٨٦١٤٨ / تعداد نمايش: 178

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج