وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پایان طرح سلامت نوروزی محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان/ کشف 2تن ماده غذایی غیر قابل مصرف

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان از پایان طرح سلامت نوروزی در محدوده فعالیت این دانشکده خبر داد.

دکتر آرش یلالی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار وب‌دا در آبادان اظهار داشت: در این طرح که از 20 اسفند تا 20 فروردین در ساعات اداری و غیراداری و ایام تعطیل ادامه داشت، 20 اکیپ 2 و3 نفره نسبت به کنترل و پایش بهداشتی مراکز تهیه، توزیع و فروش موادغذایی و اماکن عمومی منطقه جنوب غرب خوزستان اقدام کردند.

وی افزود: این طرح تاکنون با حضور بیش از 44 کارشناس تشدید نظارت بهداشتی بر مراکز تهیه، توزیع و فروش موادغذایی و اماکن عمومی با اولویت مراکز حساس آغاز شد.

 معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی ادامه داد: در این طرح بیش از 4800 مورد بازرسی از واحدهای صنفی، تقریبا 2برابر حد انتظار تعریف شده، صورت گرفت که 1800 اقدام قانونی صادر شد و 20 واحد صنفی متخلف به مراجع قضایی معرفی شد.

وی از پایش بیش از 7800 مورد کلرسنجی و 700 نمونه میکروبی آب شبکه توزیع تقریبا یک و نیم برابر حد انتظار خبر داد و افزود:  واحد صنفی نانوایی در این طرح از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و تعداد 340 مورد پایش و بازرسی از این واحد صنفی صورت گرفت و تعداد 152 مورد اقدامات قانونی اعمال شد.

دکتر یلالی از استفاده از دستگاه‌های پرتابل کنترل و پایش موادغذایی در کلیه اکیپ‌های نظارتی گفت و بیان کرد: تعداد نمونه‌برداری‌های انجام‌شده توسط دستگاه‌های موصوف 2500 نمونه بوده است که شامل کنترل کیفی روغن‌های مصرفی، مصرف جوش شیرین در نان، میزان نمک، دمای موادغذایی و همچنین میزان آلودگی سطوح از جمله وسایل و ابزار کار و دستهای کارگران بود و همچنین مقدار 2هزار کیلوگرم موادغذایی فاسد و غیرقابل مصرف انسانی به همت کارشناسان بهداشت محیط این گروه کشف و معدوم شد.

وی گفت: در بروز بحران سیل که مصادف با طرح سلامت نوروزی بود تیم‌های عملیاتی به تشدید مراقبت‌های بهداشتی از جمله اقداماتی چون کنترل کیفی آب، ارزیابی و بررسی وضعیت منابع آبی، کلرسنجی، نمونه‌برداری میکروبی آب آشامیدنی، بازدید از مراکز بهداشتی درمانی،  نمونه‌برداری از مواد غذایی و تشدید آموزش‌های چهره به چهره و منزل به منزل در رابطه با ایمنی و سلامت آب شرب، موادغذایی،پسماند و... به جمعیت آسیب‌دیده و در معرض آسیب پرداختند و خدمات فوق کماکان ادامه دارد.

دکتر یلالی خاطرنشان کرد: تعداد 145 مورد بازدید از محل‌های عرضه موادغذایی در یادمان والفجر اروندکنار و شلمچه، 42 مورد نمونه برداری میکروبی آب و 133 مورد کلرسنجی و توزیع تعداد 700 ماسک تنفسی بخشی از خدمات بهداشتی ارائه شده به زائرین مناطق جنگی (راهیان نور) در طرح سلامت نوروزی انجام شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٨ - ١٤:٢٣ / شماره خبر: ١٨٨٨٢٢ / تعداد نمايش: 164

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج