وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

زنگ سلامت در خرمشهر نواخته شد

زنگ سلامت نمادین محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان در دبیرستان آرهاشم شهرستان خرمشهر نواخته شد.

به گزارش خبرنگار وب‌دا از خرمشهر، دکتر شکراله سلمان‌زاده، سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان بعد از نواختن زنگ سلامت اظهار داشت: سلامت یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین نعمت‌هایی است که خداوند به بندگانش اهدا کرده است و انسان تا زمانی که آن را از دست ندهد قدرش را نمی‌داند.

وی اضافه کرد: در دین مبین اسلام و قرآن کریم نیز به موضوع سلامتی اشاره و تاکید شده است که انسان باید مراقب خودش باشد و در واقع خودمراقبتی کند.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: همانطور که جهاد، نماز و روزه بر ما واجب است، مراقبت از نفس و سلامتی نیز الزامی است و انسان باید به چیزی که می‌خورد دقت کند.

وی با اشاره به این مهم که ترویج سلامتی باید از مهدکودک‌ها، مدارس آغاز شود، بیان کرد: آموزش سبک زندگی سالم را حتی باید در شیرخوارگی نیز در نظر گرفت و به عنوان مثال کودکان باید بدانند که نباید غذاهای شور و شیرین را زیاد مصرف کنند.

دکتر سلمان‌زاده خاطرنشان کرد: انتظار داریم هر دانش‌آموز یک سفیر سلامت باشد و پیام‌های سلامتی را به دیگران منتقل نماید.

وی دیابت را به تعبیری پرجمعیت‌ترین کشور جهان تعریف کرد و گفت: در حال حاضر 600میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند که 50درصد از ایشان از بیماری خود خبر ندارند.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان خطاب به دانش‌آموزان عنوان کرد: شاید بعضی از شما در آینده دانشجوی پزشکی بشوید و خواهد دید که بیماری‌های واگیر ریشه‌کن شده‌اند و جای خود را به بیماری‌های غیر واگیر داده‌اند.

وی با تاکید بر این موضوع که سبک زندگی نادرست باعث بیماری‌های غیرواگیر است بیان کرد: غذاهای ناسالم، عدم تحرک و مصرف الکل و سیگار باعث بروز بیماری‌های مهمی مثل دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های عروقی مغز، فشار خون خواهند شد که به اینها باید سرطان را نیز اضافه کرد.

دکتر سلمان‌زاده افزود: در حال حاضر بیماری‌های غیرواگیر 80درصد بیماری‌ها را تشکیل می‌دهند و 70 درصد علت مرگ و میر مربوط به آنهاست اما خبر خوب آنکه 70درصد این بیماری‌ها قابل پیشگیری هستند و با اصلاح سبک زندگی بوسیله بالا بردن سواد سلامت این پیشگیری انجام می‌شود.

در این آیین علاوه بر سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان، معاون بهداشت، غذا و دارو، آموزشی، فرهنگی و دانشجویی این دانشکده، رئیس اداره آموزش و پرورش خرمشهر، رئیس مرکز بهداشت این شهرستان و جمعی از مدیران دانشکده علوم پزشکی آبادان حضور داشتند.

شعار هفته سلامت سال 98«مراقبت‌های بهداشتی اولیه راهی برای پوشش همگانی سلامت» است.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٠:٠٩ / شماره خبر: ١٨٩٣٢٢ / تعداد نمايش: 125

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج