وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان در برنامه رادیویی«مثلث» بیان کرد

استمرار خدمات در مناطق سیل‌زده/حضور پزشکان فوق‌تخصص در دانشکده علوم پزشکی آبادان

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان با حضور در برنامه رادیویی«مثلث» صدای مرکز آبادان، به تشریح رویدادهای اخیر این دانشکده پرداخت.

دکتر شکراله سلمان‌زاده با حضور در برنامه رادیویی «مثلث» در صدای مرکز آبادان که به مناسبت هفته سلامت به روی آنتن رفت، اظهار داشت: خدمات اولیه سلامت در سال 1977در قزاقستان مورد بحث قرار گرفت و در جلسه سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفته شد تا برای شعار «بهداشت و سلامتی برای همه تا سال 2000» تلاش کنند.

وی اضافه کرد: سال 2000گذشت و شعار یادشده محقق نشد ولی خدمات اولیه سلامت خدمات بزرگی را به جامعه بشری ارائه داد از جمله اینکه در کشور ما نظام شبکه شکل گرفت تا این خدمات به دورافتاده‌ترین نقاط روستایی نیز بوسیله خانه‌های بهداشت ارائه شود.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان بیان کرد: با توجه به خدمات مذکور بسیاری از بیماری‌های واگیر دیگر وجود ندارند و اگر هستند در حال کنترل شدن هستند و امسال از شعار هفته سلامت به دنبال آن هستند تا خدمات سلامت برای پوشش همگانی محقق شود.

وی با بیان اینکه باید خدمات اولیه سلامت برای همه قابل دسترس باشد، افزود: پیش از این در شهرها این خدمات خوب و فعال نبود و برنامه این است که در شهرها نیز پویایی در این زمینه را داشته باشیم.

دکتر سلمان‌زاده ادامه داد: شاید پیش از این، سلامتی در بین 10 مقوله مهم کشور قرار نداشت ولی در دولت تدبیر و امید بعد از امنیت، موضوع مهم سلامتی است که با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت این اهمیت بیشتر نمایان شد.

وی خاطرنشان کرد: پایگاه‌های سلامت و مراکز جامع خدمات سلامت در شهرها تعریف شد و نقاط حاشیه‌ای فراموش‌شده با این اقدام خدمات بهتری را دریافت کردند، پیش از این خدمات بیشتر معطوف به مادر و کودک بود اما در حاضر بسته‌های خدمتی نوین و متفاوتی برای گروه‌های سنی مختلف به صورت رایگان ارائه می‌شوند.

این مقام مسئول دانشکده علوم پزشکی آبادان با بیان اینکه سیمای بیماری‌ها نسبت به گذشته تغییر کرده است، گفت: در گذشته 70درصد بیماری‌های را بیماری‌های واگیر تشکیل می‌دادند ولی در حال حاضر نزدیک به 80درصد مرگ و میر مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است.

وی بیان کرد: با توجه به افزایش سن امید به زندگی بیماری‌های غیر واگیر هم بیشتر خواهند شد و ما هم وظیفه داریم که با این تغییر سیمای بیماری‌ها، ماموریت خود را تغییر بدهیم.

دکتر سلمان‌زاده تاکید کرد: با وجود توجه به بیماری‌های واگیر اما تمرکز ما به روی بیماری‌های غیرواگیر است. غربالگری این بیماری‌ها در مراکز جامع خدمات سلامت انجام می‌شود، ضمن اینکه مرکز غربالگری سرطان ما نیز در کنار کلینیک تخصصی بیمارستان آیت‌اله طالقانی آبادان خدمات‌رسانی می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های با اشاره به خدمات دانشکده علوم پزشکی آبادان در مناطق سیل‌زده عنوان کرد: پیش از بروز سیل، خدمت‌رسانی خود را در روستای دریسیه شادگان آغاز کرده بودیم و بعد از آن نیز هم در روستا و هم در کمپ نیشکر فارابی پزشک حضور داشت، درمانگاه شبانه‌روزی فعالیت می‌کرد و تیم‌های بهداشتی آب و غذای این مناطق را رصد می‌کردند ضمن اینکه کنترل برای پیشگیری از اپیدمی بیماری نیز به صورت مستمر وجود داشت.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان با اعلام این موضوع که اتوبوس آمبولانس این دانشکده و کارشناسان فوریت‌های پزشکی نیز در مناطق سیل‌زده مستقر بودند، اضافه کرد: نیروهای جهادی معاونت فرهنگی دانشکده علووم پزشکی آبادان نیز با حضر در کنار سیل‌زدگان ساعات بانشاطی را برای این عزیزان ایجاد کردند.

وی تصریح کرد: بعد از تغییر شرایط آب و هوا، سیل‌زدگان به اردوگاه پیامبر اکرم منتقل شدند که در این منطقه نیز مردم مهمان‌نواز آبادان نهایت همکاری را داشتند، ضمن اینکه درمانگاه شبانه‌روزی در این اردوگاه دایر شد و کنترل آب و غذا و بیماری‌های واگیر در این منطقه نیز اجرایی شد.

دکتر سلمان‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: می‌پذیریم که اورژانس بیمارستان شهید بهشتی آبادان همواره شلوغ است و به دنبال آن هستیم که در 5یا 6ماه آینده با افتتاح محلی جدید از این ازدحام بکاهیم.

وی ادامه داد: بیمارستان فوق‌تخصصی قلب خرمشهر که در جنوب غرب کشور بی‌نظیر است 60درصد پیشرفت ساخت داشته است و امیدواریم که در دهه فجر امسال شاهد افتتاح آن باشیم، همچنین به دنبال آن هستیم که ساخت بیمارستان شهید موسوی این شهرستان نیز استارت بخورد.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان با ورود به بحث توریست درمانی در این منطقه افزود: گره کار ما در این حوزه نبود زیرساخت‌ها و عدم هماهنگی با سازمان‌های مرتبط است و باید با استان‌ها و حتی کشورهای دیگر در این حوزه رقابت کنیم.

وی ادامه داد: آبادان و خرمشهر برای گردشگران عراقی جاذبه‌های خاص خود را دارند و ما باید از این فرصت بهره بگیریم. سعی کردیم که در بیمارستان آیت‌اله طالقانی یک یا 2بخش را برای این حوزه فعال کنیم، ضمن اینکه به دنبال آن هستیم درمانگاهی را در خرمشهر ایجاد کنیم که مختص گردشگری سلامت باشد، همچنین برای راه‌اندازی دهکده سلامت با سازمان منطقه آزاد اروند در حال رایزنی هستیم.

این مقام مسئول دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: مشکل عمده ما در بحث نیروی انسانی در حوزه پرستاری است و باید فاصله‌مان را با متوسط کشوری کم کنیم و از حضور تمام پرستارانی که مایل به همکاری هستند استقبال می‌کنیم.

وی گفت: مشکل کمبود پزشک ما مربوط به پزشکان مراکز خدمات جامع شهری است و در این بخش نیز از حضور متقاضیان استقبال می‌کنیم.

دکتر سلمان‌زاده بیان کرد: امسال 47 پزشک متخصص و 6رشته فوق‌تخصصی به محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه شدند و در رشته‌هایی مثل ریه، ریه کودکان، قرنیه، بیماری‌های کلیوی و غدد فوق‌تخصص در این محدوده فعالیت می‌کنند اما باز هم سعی ما بر این است که در سال‌های آینده این تعداد را بیشتر کنیم.

 

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٣:٠٩ / شماره خبر: ١٨٩٣٣٥ / تعداد نمايش: 121

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج