وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزير بهداشت در اولین روز از هفته سلامت و در نشست بين المللي مولفه هاي اجتماعي موثر بر سلامت:

همكاري های بين بخشي و مشاركت مردم دو اصل شناخته شده در مراقبت هاي اوليه سلامت/دارا بودن پیوست سلامت برای پروژه های بزرگ ملی یک ضرورت است

 

وزیر بهداشت گفت: مهمترين راه كنترل بيماري هاي رايج و آسيب هاي اجتماعي، توجه به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است كه بايد از طرق تغييرات بنيادي در آموزش و پژوهش اصلاح ساختار ارائه خدمات و سياست‌گذاري هاي كلان عملي شود تا در يك بازه زماني مشخص، نابرابري هاي سلامت به حداقل ممكن برسد.


به گزارش پايگاه خبري و اطلاع رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (وب‌دا)؛ دكتر سيدحسن هاشمي در اجلاس منطقه‌اي مولفه هاي اجتماعي موثر بر سلامت و سنجش عدالت (SDH) كه صبح امروز همزمان با اولین روز هفته سلامت، در تهران برگزار شد، با بيان اين كه يكي از آرمان هاي ارزشمند انقلاب اسلامي ايران توجه به عدالت و رسيدگي به روستاها و نقاط محروم و اقشار آسيب پذير و در نهايت كاهش شكاف عميق بين شهر و روستا بوده است، افزود: گسترش شبكه هاي بهداشتي درماني در كشور در سالهاي پس از انقلاب اسلامي و روند توسعه نقاط محروم به ويژه در روستاها و شهرهاي دورافتاده تسريع شده و به صورت حيرت آوري موجب ارتقاي شاخص هاي سلامت به ويژه در مناطق روستايي شده است.

 

شكاف مناطق محروم و برخوردار، با ارتقاي شاخص هاي سلامت كاهش يافته است

 دكتر هاشمي يادآور شد: توسعه روستاها و نقاط محروم در حوزه هاي بهداشت، آموزش، ارتباطات، راه‌سازي و تامين آب آشاميدني موجب شد تا بسياري از شاخص هاي توسعه انساني مانند مرگ، بيماري، اميد به زندگي و مرگ و مير مادران و كودكان در روستاها به مناطق شهري نزديك شود و امروز توانسته ايم شكاف مناطق محروم و برخوردار را كاهش دهيم.

وزير بهداشت با بيان اين كه نابرابري در دسترسي به خدمات درماني كه به كاهش حفاظت مالي شهروندان در سالهاي اخير منجر شده بود و همواره يكي از دغدغه‌هاي مردم و به ويژه اقشار محروم و آسيب پذير جامعه بود، افزود: خوشبختانه دولت دكتر روحاني ارتقاي سلامت مردم و افزايش نقش دولت در پرداخت هزينه‌هاي سلامت را اولويت نخست خود قرار داده است و در آستانه اولين سالگرد طرح تحول سلامت، با بیمه شدن بيش از 8 ميليون نفر از شهروندان فاقد بيمه، پوشش همگاني بيمه سلامت محقق شده است و تمامي شهروندان ايراني در حال حاضر تحت پوشش يكي از سازمان های بيمه كشور قرار دارند.

 

افزايش 97 درصدی دسترسي مردم به داروها و ملزومات پزشكي در بيمارستان ها

دکتر هاشمی افزود: دولت با هدف گسترش عدالت در دسترسي به خدمات بهداشتی درمانی و بهره‌ مندي از خدمات با كيفيت خدمات سلامت موفق شده است ميزان پرداخت از جيب مردم در يك سال گذشته را كاهش دهد و دسترسي مردم به داروها و ملزومات پزشكي در بيمارستان هاي دولتي كشور به بيش از 97 درصد رسيده است. ضمن اين كه پرداختي مردم در بخش بستري در بيش از 570 بيمارستان دولتي به كمتر از 6 درصد هزينه ها كاهش يافته و هزينه هاي كمرشكن سلامت به طور قابل توجهي مهار شده است.

 

پوشش بيمه اي داروهاي بيماران صعب‌العلاج

وزیر بهداشت ادامه داد: داروهاي بيماران صعب‌العلاج مشمول حمايت بيمه اي و دولتي قرار گرفته است و در تمام بيمارستان هاي شهرهاي كوچك، متخصص مقيم به كار گرفته شده به نحوی كه دسترسي همگاني به خدمات پزشكي تخصصي فراهم آمده است.

وی افزود: شبكه بهداشت و درمان در تمام شهرهاي با جمعيت كمتر از 50 هزار نفر تكميل شده و مردم تحت پوشش خدمات پزشكي قرار دارند.

 

70 درصد تامين سلامت مربوط به مولفه‌هاي اجتماعي است

وزير بهداشت در بخش ديگري از سخنان خود تصریح کرد: توجه هدفمند به امر پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي غيرواگير و توجه نظام مند به اهداف توسعه پايدار و در راس آن بهبود شاخص توسعه انساني زيربناي تمام اقدامات بوده است.

وی گفت: آنچه به عنوان SDH شناخته مي شود بيش از 70 درصد از مشكلات سلامت را تشكيل مي دهد؛ وجود عواملي كه در خارج از حوزه سلامت بر زندگي مردم تاثير مي گذارد و موجب نابرابري هاي سلامت مي شود و تنها با همكاري هاي بين بخشي و مشاركت مردم كه دو اصل شناخته شده مراقبت هاي اوليه سلامت است و توجه به محوريت سلامت در همه سياست ها قابل كنترل خواهد بود.

 

انعقاد تفاهم نامه با وزارتخانه ها و دستگاه هاي ذيربط براي ارتقاي سلامت جامعه

وزير بهداشت به همکاری های بین بخشی با وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط به ویژه در ماه های اخیر اشاره کرد و گفت: انعقاد تفاهم نامه بين وزارت بهداشت و آموزش و پرورش براي سلامت دهان و دندان و غذاي سالم در مدارس و همچنين انعقاد تفاهم نامه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت فرهنگ سازي سلامت و همکاری با سازمان محيط زيست، شهرداري ها، وزارت ورزش و جوانان و همكاري تنگاتنگ با ساير سازمان ها در سطوح ملي و استان نشان مي دهد كه پياده سازي پيوست هاي سلامت در بخش هاي مختلف نه تنها امكانپذير بلكه يك ضرورت ملي است.

دكتر هاشمي در ادامه با تاكيد مجدد بر اينكه مولفه هاي اجتماعي موثر بر سلامت يك پيامد چندوجهی است افزود: براي اجراي برنامه هاي اجتماعي، همه نهادها بايد راهبردهاي اصلي سلامت در تمام سياست ها را سرلوحه برنامه هاي خود قرار دهند و انتظار مي رود برنامه هاي مرتبط با عدالت در سلامت و مولفه هاي اجتماعي و اقتصادي آن با همت تمامي دولت ها و حمايت مردم، دستگاه هاي اجرايي و نهادهاي غيردولتي و سازمان هاي منطقه‌اي و جهاني هدايت شود.

وزير بهداشت در پايان يادآور شد: آرزو مي كنم اين نشست به ايجاد و تقويت روش هاي مشخص و هدفمند در اجراي برنامه هاي ملي و منطقه اي براي كاهش نابرابري هاي سلامت، افزايش اميد به زندگي، بهبود كيفيت زندگي و برقراري صلح پايدار موفق باشد و براي مردم ايران و دنيا سلامت و شادماني را آرزو دارم.

گفتنی است: نشست بین المللی مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، از صبح امروز و همزمان با آغاز اولین روز از هفته سلامت با حضور وزیر بهداشت، معاونین و مدیران، اساتید و صاحبنظران حوزه سلامت، مسئولین و مقامات بهداشتی بین المللی و مدیران دستگاه های اجرایی و اجتماعی کشور در تهران در حال برگزاری است. /206

برای مشاهده تصاویر اینجا کلیک کنید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٤ - ١٢:٥٥ / شماره خبر: ١٢٤٥٣٦ / تعداد نمايش: 2179

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج