وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در اولین روز از هفته سلامت عنوان کرد:

تأسیس 374 خانه سلامت در سراهای محله تهران/شهرداری از یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی تغییر رویکرد داده است

 

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در مورد اقدامات سلامت‌ محور شهرداری تهران بیان داشت: در تهران 374 سرای محله و خانه‌های سلامت تاسیس شده است که این خانه‌ها دارای 10 کانون شامل کانون سالمندان، جوانان، مادر و کودک و معلولان هستند همچنین تاکنون 200 هزار نفر در شبکه اجتماعی سلامت شهر تهران عضو شده‌اند تا به شهروندان خدمات ارائه دهند که این امر مصداق مشارکت مردم در اداره شهر و تلاش آنها برای توسعه و رفع نابرابری در سلامت است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی در مراسم افتتاحیه نشست بین المللی مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، با بیان اینکه نخستین گام شهرداری تهران در زمینه سلامت، ارتقای سیاست‌های اجتماعی بوده است افزود: شهرداری تهران سعی داشته است تا افراد آسیب‌دیده و یا در معرض آسیب را تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار دهد براین اساس برای هر خانه سلامت یک شورای سلامت محله تعریف و تشکیل شده که در این خصوص مصوبات زیادی اجرا شده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اقدامات شهرداری تهران در راستای حفظ سلامت شهروندان گفت: حفاظت از سلامت را نمی‌توان وظیفه یک ارگان یا سازمان دانست و ضروری است که تمام برنامه‌ها از مسیر سلامت عبور کند.

امرودی با اشاره به قشربندی در سلامت، اظهار کرد: همانطور که در جامعه از نظر دسترسی به منابع، تفاوت وجود دارد در سلامت نیز دو قشر غنی و فقیر وجود دارد و اقشار شهری مانند زنان، کودکان و سالمندان و محرومان اقتصادی آسیب‌پذیرتر از دیگران هستند چرا که در معرض آسیب‌های جسمی و روانی نیز قرار دارند.

وی ادامه داد: در گذشته سلامت به معنای فقدان بیماری بود، اما امروزه رفاه کامل روانی جسمانی اخلاقی و اجتماعی باعث تغییر شناخت،رویکرد ها و راهبردها در این حوزه شده است که هدف عمده در این رویکرد  آموزش، ارتقاء سطح سلامت جامعه از طریق پیشگیری است و شهرداری از یک یک سازمان خدماتی به یک نهاد اجتماعی تغییر رویکرد داده است زیرا به دنبال تأمین سلامت اجتماعی هستیم.

معاون امور اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اجرای طرح سنجش عدالت در شهر، گفت: در سال های 2008 و 2011 دو دوره از این طرح را در تهران اجراکردیم و سومین دوره این طرح را نیز در حوزه‌ های سلامت اجتماعی، روحی، اخلاقی و جسمی در دستورکار داریم.

وی با بیان اینکه تحقق عدالت نه تنها امری انسانی بلکه یک وظیفه دینی است، گفت: سلامت به عنوان یکی از مهم ترین ارکان عدالت نزد مردم، جامعه مدنی و دولت‌ها جایگاه خود را یافته است.

حجت الاسلام امرودی افزود: در جهان امروز تأثیر و تأثر میان شاخصه های سلامت و سایر مؤلفه های اجتماعی و اقتصادی تأمین سلامت را به یکی از زمینه های مهم توسعه تبدیل کرده است و محرومیت در برخورداری از سلامت موجب تشدید نابرابری‌های اجتماعی و پیامدهای نامطلوب خواهد شد.

وی یکی از اقدامات شهرداری تهران در زمینه سلامت را بهره‌گیری از سیاست‌های پیشگیرانه عنوان کرد و گفت: برای آگاهی‌بخشی و آموزش، خانه‌های سلامت در شهرها مستقر شده که اقدامات عملی در راستای اصلاح سبک زندگی شهروندان را انجام می‌دهند ضمن اینکه معتقدیم ارتقای سلامت جز با توانمندی مردم حاصل نمی‌شود.

معاون شهرداری تهران در پایان ارتقا و توسعه زیرساخت‌های شهر را گام سوم در زمینه سلامت شهر دانست و گفت: در این زمینه اقداماتی مانند افزایش فضاهای ورزشی و اصلاح وسایل حمل و نقل عمومی را انجام دادیم.

امرودی با بیان این که مساله سلامت در کشور ما پیچیدگی‌های خاصی دارد، افزود: از همین رو از سازمان‌های بین‌المللی انتظار همکاری داریم و حداقل انتظار ما این است که در زمینه‌های مختلف، مسئولان حوزه سلامت احساس تنهایی نکنند. عدالت در سلامت نباید به اصلاح ملی و منطقه‌ای محدود شود بلکه این موضوع باید جهانی باشد./206

برای مشاهده تصاویر اینجا کلیک کنید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٤ - ١٣:٤٣ / شماره خبر: ١٢٤٥٤٩ / تعداد نمايش: 2765

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج