وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

به همت متخصصان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان؛

نخستین نوزاد سالم با استفاده از روش پیشرفته لقاح خارجی (IVF) در استان سیستان و بلوچستان متولد شد

به همت متخصصان مرکز درمان ناباروری مولود برای نخستین بار در زاهدان، خانواده ای با استفاده از روش پیشرفته درمان ناباروری موسوم به لقاح در خارج از بدن (IVF) صاحب فرزند سالمی شدند. 

به گزارش وبدا، دکتر سیدمحمد هاشمی شهری، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن تبریک تولد این نوزاد به خانواده اش گفت: در اجرای سیاست های کلان نظام سلامت جمهوری اسلامی در زمینه آمایش جمعیت و همچنین به منظور توسعه دسترسی عادلانه ساکنان سیستان و بلوچستان به تمامی خدمات فوق تخصصی، مرکز درمان ناباروی مولود در زاهدان راه اندازی شده است.

دکتر هاشمی شهری با قدردانی از تلاش تیم فوق تخصصی درمان ناباروری در زاهدان اظهار داشت: از ابتدای راه اندازی این مرکز در زاهدان تا کنون، 2000 زوج از خدمات این مرکز استفاده کرده اند و حدود 200 زوج نیز بدون نیاز به انجام عمل فوق تخصصی صاحب فرزند شده اند.

وی افزایش دسترسی همگانی به خدمات سلامت را یکی از مهمترین رویکردهای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برشمرد و بیان کرد: در کنار توسعه سطح نخست ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در روستاها و شهرها، تامین نیازهای تخصصی و فوق تخصصی نیز مورد توجه قرار دارد.

رییس بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان نیز با اظهارخرسندی از تولد این نوزاد گفت: خوشبختانه استفاده از خدمات فوق تخصصی مرکز مولود با اقبال هم استانی های نیازمند به درمان مواجه شده است.

 

دکتر محمد کاظم مومنی، حضور بهترین متخصصان درمان ناباروری در رشته های کلیه و مجاری ادراری، رشته زنان و زایمان و رشته جنین شناسی را از دلائل اعتماد عمومی به خدمات این بخش عنوان کرد و افزود: خوشبختانه افتخار پیدا کرده ایم تا علاوه بر هموطنان سیستان و بلوچستان، به عزیزانی از مناطق جنوبی خراسان و مناطق شرقی کرمان نیز این خدمات را ارائه دهیم.  

رییس مرکز درمان ناباروری مولود نیز در در این باره گفت: برای درمان ناباروری روش های متعددی وجود دارد که هر یک از این روش ها با توجه به وضعیت جسمی بیماران انتخاب می شود.

 دکتر مرضیه قاسمی، روش لقاح خارج رحمی یا همان (IVF) را یکی از پیشرفته ترین این روش ها برشمرد و گفت: از آذر ماه سال گذشته این شیوه درمانی به مجموعه خدمات مرکز مولود اضافه شد و خوشبختانه هم اکنون مجموعه ای از جزئی ترین تا پیشرفته ترین روش های درمان ناباروری در این بخش قابل ارائه است.

وی افزود: والدین نوزادی که امروز در زاهدان متولد شد از زمستان سال گذشته تحت درمان قرار داشتند و این نوزاد نخستین نوزاد سالمی محسوب می شود که با استفاده از روش IVF متولد شده است.

 به گفته دکتر قاسمی این نوزاد که به روش سزارین به دنیا آمد 3 کیلو و 400 گرم وزن دارد.

مدیر گروه بیماری های کلیه و مجاری اداری (ارولوژی) دانشگاه نیز در این باره گفت: براساس آمارهای موجود، حداقل سه میلیون زوج جوان در ایران با مشکل ناباروری مواجه هستند و درمان این مشکل، نیازمند بررسی همزمان متغیرهای جسمی و حتی روانی زوجین است.

دکتر فرامرز فاضلی با اشاره به وجود تمامی امکانات و تجهیزات لازم جهت ارائه خدمات تشخیصی و درمانی در حوزه ناباروری در استان، تولد این نوزاد را نقطه عطفی در تاریخچه خدمات نظام سلامت در سیستان و بلوچستان برشمرد.

گفتنی است، علاوه بر روش درمانی پیشرفته لقاح خارج رحمی یا IVF، روش های دیگری مانند استفاده از دارو جهت تحریک تخمک گذاری و روش تلقیح نطفه IUI نیز در مرکز درمان ناباروری مولود زاهدان ارائه می شود./119

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧ - ١٤:٠٠ / شماره خبر: ١٨٢٦٣٠ / تعداد نمايش: 474

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج