وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان خبر داد:

درمان نوزادان مبتلا به شکاف کام و لب از بدو تولد

 
 
رییس بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان گفت: تمام نوزادان تازه متولد شده در صورت دچار بودن به شکاف کام یا لب، بلافاصله برای درمان به بخش ناهنجاری های مادرزادی بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان معرفی می شوند تا فرآیند درمان آنان در اولین فرصت آغاز شود.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمد کاظم مومنی، رییس بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان با بیان این مطلب، گفت: در این بخش، فوق تخصص جراحی کودکان، فوق تخصص جراحی زیبایی، متخصص بیهوشی، جراح فک و صورت و ۳ نفر گفتار درمان حضور دارند تا تمام مراحل درمان به صورت کامل و با تعرفه دولتی انجام شود.
 
دکتر مومنی اظهار داشت: این ناهنجاری مادرزادی علاوه بر ایجاد مشکلات عاطفی برای بیمار و اطرافیان، به دلیل درگیر نمودن ارگان ها و بافت های متعدد می تواند مشکلات مختلف گوارشی، تنفسی، گفتاری و شنوایی نیز در بیماران ایجاد کند، به همین دلیل درمان این بیماران توسط تیم تخصصی متشکل از پزشک، گفتار درمان، شنوایی شناس و روان شناس انجام می شود و روند کامل درمان در برخی اوقات تا سال ها طول می کشد.
 
وی در ادامه درخصوص بخش درمان نوزادان مبتلا به شکاف کام و لب از بدو تولد، افزود: این بخش از مهرماه سال گذشته با همکاری موسسه خیریه "محکم" در اعزام فوق تخصص به زاهدان و همچنین تقبل تامین اتاق عمل و تجهیزات مورد نیاز توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، راه اندازی شد. 
 
دکتر مومنی با اشاره به اینکه موسسه خیریه "محکم" تامین بخشی از هزینه های حضور ماهانه جراح اطفال از تهران را در این استان تقبل کرده است، گفت: هم افزایی موثر خیّرین سلامت با نظام بهداشت و درمان، منجر به درمان تعداد بسیاری از بیمارانی شد که ده ها سال از زندگی خود را با شکاف کام و لب گذرانده بودند. 
 
رییس بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان تصریح کرد: از ابتدای سال تا کنون ۱۵۰ بیمار در این بخش پذیرش شده اند که از این تعداد بر روی  ۵۶ بیمار عمل جراحی انجام شده و ۹۴ بیمار دیگر نیز در حال انجام مقدمات قبل عمل و یا در نوبت عمل هستند. 
 
گفتنی است، سال گذشته نیز ۴۸ عمل جراحی شکاف کام و لب در این بیمارستان انجام شد. از آنجا که مبتلایان به شکاف کام و لب وضعیت های طبّی مختلفی دارند و این ناهنجاری مادرزادی ممکن است با درجات متفاوتی بروز کند، لذا روش های درمانی متفاوتی نیز برای رفع مشکلات آنان به کار می رود. انجام مراقبت های منظم دوران بارداری، توجه به سوابق بارداری های قبلی و توجه به توصیه پزشکان و کادر بهداشت و درمان در زمان بارداری احتمال بروز این ناهنجاری مادرزادی را کاهش می دهد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧ - ١٠:٢٥ / شماره خبر: ١٨٤٥٤١ / تعداد نمايش: 382

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج