وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی سبزوارعنوان کرد:

نبض اجتماعی شدن سلامت در مشارکت های مردمی

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با تاکید بر اینکه امروزه یکی از نیازهای اصلی حوزه سلامت، اجتماعی شدن سلامت است، افزود: مشارکت همه نهادهای جامعه و حتی همه مردم، در حفظ و توسعه سلامت، امری اجتناب ناپذیر است.

به گزارش وبدا، دکتر سعید مهران پور با بیان نقش موثر عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و فرهنگی بر سلامت، اظهار داشت: جلب مشارکت موثر گروه‌ های مختلف مردم و همه بخش‌ های جامعه، از مرحله تعیین مشکل در سطح محلی تا پیشنهاد راه حل، اجرا و ارزشیابی برنامه ‌های ارتقای سلامت، در سطح استانی و ملی، امری اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد: دستیابی به امید به زندگی و سلامت جامعه با مشارکت، توانمندسازی و افزایش سواد سلامت مردم فراهم می شود و بدون شک هر چه سطح سواد سلامت مردم بیشتر باشد، امید به زندگی آنها بیشتر می شود.

دکتر مهران پور با اشاره به اهمیت راه اندازی و تشکیل محلات سلامت محور در راستای تحقق سلامت جامعه، تصریح کرد: در حال حاضر، هفت محله در سبزوار فعال شده و مجمع سلامت و انتخابات کانون های سلامت در محلات هدف برگزارشده و علاوه بر آن، شورای پیام گزاران سلامت نیز تشکیل شده است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با بیان اینکه تشکیل سازمان های مردم نهاد، نقش اصلی و بازوی توانمند سلامت است و می تواند مشکلات را حل کند، تاکید کرد: انجام کارهای داوطلبانه از سوی مردم و افراد هر محله با همراهی کارشناسان مربوطه می تواند سبب شناسایی مسائل و بررسی در مجمع سلامت شهرستان و اتخاذ تصمیمات لازم شود.

وی در حوزه مشارکت های اجتماعی اضافه کرد: توانمند کردن اقشار کمتر برخوردار و آسیب پذیر از اولویت های اصلی در این برنامه است، چراکه بتوانیم از این طریق، اهداف مورد نظر را مدیریت کنند.

دکتر مهران پور، آموزش شهروندان را یکی دیگر از برنامه های معاونت اجتماعی در راستای توانمند کردن اقشار مختلف مردم دانست و گفت: برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی ویژه دانش آموزان و دانشجویان در راستای ترویج سبک زندگی سالم و استفاده از افراد علاقه مند به مشارکت در مباحث اجتماعی از مهمترین اهداف این معاونت است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار همکاری و تعامل با اهالی فرهنگ و هنر را از دیگر برنامه های معاونت اجتماعی ذکر کرد و با تشبیه هنر به عنوان یک بال اثرگذار در این زمینه، ادامه داد: رسا بودن زبان هنر و استفاده از ابزارهای فرهنگ و هنر آموزش می تواند تاثیر بسزایی در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی داشته باشد و در همین راستا اجرای نمایش های خیابانی، برگزاری جشنواره تئاتر سلامت دانش آموزی و دانشجویی در شهرستان از جمله برنامه های در دست اقدام در سبزوار است.

مدیرعامل مجمع خیّرین سلامت سبزوار در ادامه با اشاره به ساماندهی انجمن های مختلف مرتبط با حوزه سلامت اضافه کرد: در حال حاضر 4 انجمن دیابت، اوتیسم، فشارخون و حمایت از بیمارن کلیوی در سبزوار و شهرستان های های تابعه مشغول به فعالیت هستند و بانک اطلاعاتی سمن ها و موسسات خیریه نیز تشکیل شده است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٣٠ آذر ١٣٩٧ - ١٠:٣١ / شماره خبر: ١٨٤٩١٧ / تعداد نمايش: 420

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج