وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عنوان کرد:

اجرای فرآیند های نوین آموزشی در حوزه سلامت زنان / کاهش چشمگیر آمار سزارین در سبزوار

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: ارائه خدمات آموزشی، تشخیصی و درمانی و رفع چالش های موجود در راستای هم افزایی علمی منتج به ارتقای کیفی در حوزه سلامت زنان یکی از اهداف و اولویت های اصلی محسوب می شود.

به گزارش وبدا، دکتر ژیلا آگاه در این خصوص افزود: ارتقای سلامت زنان و کاهش میزان مرگ و میر مادران و نوزادان، یکی از بحث های مهم بهداشتی درمانی کشور است که معاونت آموزشی و گروه زنان همگام با تمامی گروه ها و سیستم های مدیریتی درمان، نقش بسزایی در این خصوص خواهند داشت.

وی افزود: نقش موثراعضای هیات علمی مجرب و توانمند در گروه زنان در ارتقای سطح علمی، آموزشی و ایجاد زیرساخت های مناسب و اجرای طرح تحول نظام سلامت و کاهش آمار سزارین نسبت به گذشته بسیار مهم و ضروری است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به ارتقای کمی و کیفی در آموزش و ارتقای اعضای هیات علمی گروه زنان و مامایی این دانشگاه، اضافه کرد: هم اکنون فلوشیپ در رشته های فوق تخصصی انکولوژی، پریناتولوژی و نازایی در این دانشگاه فعالیت دارند که برخی به رتبه دانشیاری ارتقا یافته اند و مشغول به تدریس هستند.

دکتر آگاه با بیان اینکه پروتکل ها و گایدلاین های متعدد در حیطه بیماری های زنان و مامایی توسط اعضای هیات علمی تدوین شده است، گفت: کتاب ها و مقالات مراقبت های قبل از لقاح و دوران بارداری براساس سرفصل های مصوب توسط متخصصین عضو هیات علمی زنان برای تدریس رشته های مامایی و پزشکی تهیه و آزمون های OSCE از سنوات قبل در گروه های پزشکی و مامایی برگزار شده است. 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به کسب رتبه پژوهشگر برتر بالینی دانشگاه در گروه های زنان و مامایی ادامه داد: تحصیل در دوره آموزش پزشکی توسط اعضای هیات علمی گروه زنان، شرکت اعضای هیات علمی زنان در دوره های فلوشیپ آموزشی  و اجرای فرآیندهای نوین آموزشی در گروه زنان و کسب لوح تقدیر ازدیگر اقدامات به شمار می آید.

متخصص زنان و زایمان در ادامه با اشاره به آموزش و اجرای موفق زایمان طبیعی از جمله کاهش آمار اپی زیوتومی در سبزوار، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اجرای موفق طرح زایمان طبیعی بعد از سزارین و رتبه برتر کشوری در تحقق کاهش آمار سزارین به میزان ۱۰ درصد پایه را در سال های اخیر به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: همچنین در مرکز ثبت زایمان زودرس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ضمن بررسی فاکتورهای خطرپذیر در زایمان زودرس، عوارض و ناهنجاری های نوزادان زودرس نیز بررسی و پیگیری می شود.

جراح و فلوشیپ انکولوژی زنان با بیان اینکه در حال حاضر پیگر اخذ مجوز ماموریت ویژه مراقبت از سلامت زنان هستیم، افزود: کاهش مداخلات حین زایمان در جهت اجرای زایمان فیزیولوژیک، راه اندازی مرکز درمان ناباروری، برگزاری کلاس های آمادگی برای زایمان طبیعی و توسعه و ارتقای فضاهای فیزیکی بلوک های زایمان و بخش های تخصصی زنان و زایمان از دیگر اقدامات در سال های اخیر است.

گفتنی است، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دارای بیش از 100 نفر عضو هیات علمی بالینی و علوم پایه و چهار بیمارستان آموزشی است که علاوه بر رشته های پزشکی عمومی و رزیدنتی اطفال، رشته های فیزیولوژی، پروتزهای دندانی، سلامت دهان و مامایی نیز تحت پوشش این دانشکده قرار دارند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٨ دی ١٣٩٧ - ١٤:٠٢ / شماره خبر: ١٨٥٢٢٨ / تعداد نمايش: 461

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج