وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد:

مرگ و میر 444 نفر بر اثر تصادفات جاده ای در استان سیستان و بلوچستان

 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در 6 ماهه نخست امسال 444 نفر در صحنه تصادفات جاده ای سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده اند.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید محمد هاشمی شهری با اعلام این مطلب، افزود: این تعداد مرگ و میر نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 11 درصد افزایش داشته است. همچنین بیش از 87 درصد از این موارد فوت، در تصادفات رخ به رخ و یا واژگونی خودرو اتفاق افتاده است. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مرگ و میر ناشی از تصادفات وسایل نقلیه را جزو علل اصلی مرگ و میر در استان سیستان و بلوچستان و کشور برشمرد و اظهار داشت: علاوه بر مرگ و میر، عوارض جدی دیگری مانند مجروحیت، ناتوانی و معلولیت های دائمی ناشی از این تصادفات، سلامت افراد، خانواده ها و جامعه را دستخوش بحران می کند.
 
وی ادامه داد: در 6 ماهه نخست سال جاری 4132 نفر به دلیل مجروح شدن در حوادث رانندگی به بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان منتقل شده اند. 
 
دکتر هاشمی شهری افزود: با وجود اینکه هزینه خدمات بیمارستانی اعم از اعمال جراحی، پیچ، پلاک و سایر تجهیزات پزشکی برای بیماران ایرانی حوادث جاده ای رایگان است، اما در همین مدت، بیش از 4 میلیارد تومان برای درمان این افراد از سوی بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هزینه شده است و اگر این تصادفات کمتر بود، این اعتبارات صرف ارتقای کیفیت خدمات به سایر مراجعه کنندگان می شد. 
 
وی عوارض اجتماعی ناشی از مرگ زودهنگام و یا معلولیت موقت و دائم را بسیار بیشتر و مهمتر از هزینه های مالی تصادفات جاده ای برشمرد و گفت: بیشتر قربانیان حوادث رانندگی را افراد بازه سنی 20 تا 35  سال تشکیل می دهند و مرگ زودهنگام هر یک از این افراد به معنی لطمه جدی به توان اقتصادی جامعه و یا بی سرپرست شدن یک خانواده است.
 
دکتر هاشمی شهری، تلاش جمعی برای کاهش میزان بروز تصادفات رانندگی را یک نیاز فوری برشمرد و اظهار داشت: همه افراد جامعه صرف نظر از اینکه راننده، عابر پیاده، سرنشین خودرو و یا کارمند و مسئول سازمان مرتبط با حوادث جاده ای هستند موظفند تا از تمام توان خود برای پیشگیری از بروز این حوادث و آسیب به سلامت خود و دیگران استفاده کنند.
 
وی ادامه داد: اجتناب از سرعت و سبقت غیر مجاز، رانندگی نکردن در حالت خستگی و خواب آلودگی از مهمترین اقداماتی است که در سطح فردی به کاهش مرگ و میر ناشی از رانندگی منجر می شود. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تاکید بر نقش مهم و کلیدی افراد مرجع اجتماع برای ترویج فرهنگ صحیح رانندگی گفت: رسانه های جمعی نقش و رسالت مهم و سنگینی در ترویج رفتارهای سالم بر عهده دارند و کارشناسان و متخصصان این دانشگاه آمده اند تا با استفاده از ظرفیت رسانه های فراگیر، آموزش های لازم در زمینه کنترل رفتارهای پرخطر رانندگی و ارائه کمک های اولیه در زمان بروز حوادث را به مردم ارائه دهند.  
 
دکتر هاشمی شهری در پایان خاطرنشان کرد: شناسایی عوامل موثر بر بروز تصادفات و پیدا کردن راه هایی برای کاهش بروز این حوادث و مرگ و میر ناشی از آن، از اولویت های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است و در حال حاضر، چند طرح تحقیقاتی با این موضوع توسط اعضای هیات علمی و پژوهشگران این دانشگاه در حال اجرا است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١١ دی ١٣٩٧ - ١٣:٢٩ / شماره خبر: ١٨٥٣٥٠ / تعداد نمايش: 773

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج