وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد:

300 هزار مورد نمونه برداری از افراد مشکوک به مالاریا در سال 97

معاون بهداشت  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: از ابتدای سال 97 تاکنون 300 هزار  مورد نمونه برداری از  افراد مشکوک به مالاریا درحوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  انجام شده است که 46 مورد مالاریا از همین طریق شناسایی و بلافاصله اقدامات درمانی برای آنان آغاز شده است.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در اولین کمیته حذف مالاریا در سال 98 با اشاره به این مطلب که هرچند در  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با انجام اقدامات پیشگیرانه در 5 سال اخیر مرگ ناشی از مالاریا نداشته ایم و هم اینک از اهداف پیش بینی شده در برنامه حذف مالاریا جلوتریم  ولی کلیه فعالیتهای حذف مالاریا از قبیل سم پاشی کانونهای پرخطر، لاروکشی و مه پاشی و آموزش گروههای هدف با قوت در حال انجام است.
 
وی همچنین از کاهش 75 درصدی موارد انتقال محلی مالاریا نسبت به سال 96 خبر داد و افزود: با فعالیتهای انجام شده شاهد کاهش صددرصدی انتقال محلی فالسیپارم نسبت به سال 96 بوده ایم و همچنین  کاهش 62 درصدی موارد کلی  فالسیپارم، کاهش 24 درصدی موارد ایرانی و کاهش 22 درصدی موارد کلی مالاریا (ویواکس وفالسیپارم) نیز از دستاوردهای حذف مالاریا بوده است. 
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد:در حال حاضر بیماریابی مالاریا با رصد کردن افراد غیر ایرانی و شناسایی بیماران مبتلا در کوتاهترین زمان ممکن، حتی در دورترین نقاط استان با گرفتن لام خون محیطی و بهره گیری از کیت تشخیص سریع مالاریا صورت می گیرد.
 
وی با اشاره به تغییرات جوی و  بارندگیهای اخیر استان و افزایش رطوبت و همچنین مهیا بودن شرایط رشد لاروی و احتمال وفور پشه آنوفل تصریح کرد: در همین راستا عملیات سم پاشی، لارو کشی و مه پاشی کانونهای پرخطر در استان ادامه دارد و ضمن اینکه 85 درصد کانون های مالاریا در روستاهای سیستان و بلوچستان سم پاشی شده است، تا پایان سال 98 ضمن  پاک سازی کلیه کانونهای پرخطر این عملیات را ادامه خواهیم داد.
 
دکتر طباطبایی افزود: افزایش حساسیت در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه و همچنین سمپاشی، لارو کشی، بیماری یابی اکتیو، مه پاشی، توزیع پشه بند آغشته به حشره کش و پیگیری درمان موارد شناسایی شده و استفاده از ظرفیت داوطلبان سلامت از مهمترین فعالیتها ی در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی در مقابله با مالاریا است.
 
وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون 300 هزار  مورد نمونه برداری از  افراد مشکوک به مالاریا درحوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  انجام شده است که 46 مورد مالاریا از همین گروه شناسایی و کشف شده و از این تعداد 28 مورد آن غیر ایرانی  و 18 مورد ایرانی مبتلا به مالاریا بوده است که بلافاصله اقدامات درمانی برای همه این افراد آغاز شده است.
 
بر اساس بررسیهای علمی متخصصین حشره شناسی و مالاریا، زیستگاه پشه آنوفل در برخی از روستاهای استان رواج بیشتری دارد،  به همین دلیل عملیات ردیابی و رصد علمی این حشره از طریق تکنیک چک حشره شناسی ماهانه دونوبت در حال  انجام است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١١ فروردين ١٣٩٨ - ٠٩:٣٥ / شماره خبر: ١٨٨٤٩٧ / تعداد نمايش: 666

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج