وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رييس پژوهشكده علوم توليد مثل يزد عنوان کرد:

یزد؛ قطب درمان ناباروري کشور/ تولد بيش از ٢٠ هزار نوزاد در مركز ناباروري يزد

 
 
هشتم دي ماه سال ١٣٦٩ اولين نوزاد حاصل از لقاح خارج از رحمي در ایران  يا همان ivf در مرکز ناباروری يزد متولد شد و با پشتكار و پيگيري فرهيختگاني مانند پروفسور عباس افلاطونيان و پروفسور محمد علی كريم زاده، پس از گذشت بيش از ٢٠ سال، اين مركز همچنان به عنوان قطب علمي درمان ناباروري كشور محسوب مي شود.
 
به گزارش وبدا، رييس پژوهشكده علوم توليد مثل يزد با اشاره به اينكه دانشگاه علوم پزشكي يزد اولين دانشگاه پس از انقلاب است، گفت: با تاسيس این دانشگاه بعد از انقلاب، اولين طرح تحقيقاتي دانشگاه تحت عنوان "بررسي ميزان موفقيت لقاح خارج رحمي (ivf) در زوج هاي نابارور ايران" به تصويب رييس و معاون پژوهشي وقت دانشگاه و معاون پژوهشي وقت وزارت بهداشت رسيد. 
 
به گفته پروفسور عباس افلاطونيان، علي رغم امتناع شركت هاي تجهيزات پزشكي و وجود تحريم در شرايط جنگ تحميلي، با پيگيري هاي شبانه روزي و مستمر  این دانشگاه موفق به تهيه اولين دستگاه سونوگرافي تخليه تخمك از طريق واژن شد.
 
وي خاطرنشان كرد: بعدها موسسه درمان ناباروري رويان از پلتفرم اين مركز جهت خريد تجهيزات مورد نياز استفاده كرد. با تهيه تجهيزات و تحصيل در خارج از كشور، اولين نوزاد حاصل از لقاح خارج رحمي يا همان ivf ايران روز هشتم دي ماه سال ١٣٦٩ در يزد متولد شد و به فرموده مقام معظم رهبري اولين جرقه پرشعف و نوراني درمان ناباروري در يزد زده شد و این خود شاهد این مدعاست که درمان ناباروری از یزد شروع شده است.
 
دكتر عباس افلاطونيان با اشاره به پخش برنامه هاي تبليغاتي از شبكه هاي سراسري پیرامون درمان ناباروري از طريق يك شركت خصوصي و اظهار تاسف از عملكرد رسانه ملي، خواستار مجازات دست اندركاران اين برنامه ها و گردانندگان تبليغاني آنان شد؛ چراكه از یکسو حاصل سال ها تلاش دست اندرکاران این مرکز نادیده گرفته شده و از سویی دیگر تبليغات پزشكي از نظر سازمان نظام پزشكي جرم محسوب شده و مجرم بايد مجازات شود.
 
وي همچنين از ارسال نامه به وزير بهداشت وقت و وزیر فعلي جهت پيگيري و مجازات عاملان خبر داد و گفت: تاكنون هيچگونه پيگيري حقوقي درخصوص اين برنامه هاي تبليغاتي و نابجا صورت نگرفته است.
 
پرفسور افلاطونیان تصریح کرد: در حال حاضر، تقریبا تمامی تکنیک های درمان ناباروری دنیا  از جمله  ivf، تکنیک های جراحی لاپاراسکوپی، انجماد جنین، انجماد تخمک و لیزر در پژوهشکده علوم تولید مثل یزد انجام می شود ضمن اینکه این مرکز علاوه بر اقدامات درمانی، در زمینه تربیت  فلوشیپ ناباروری متخصص زنان (با بیش  از 30 فارغ التحصیل) و بیونانوتکنولوژی تولیدمثل (با 17 دانشجوی مشغول به تحصیل) فعالیت می کند و مراکز متعددی شامل مرکز تحقیقات ناباروری، مرکز  تحقیقات سلول های بنیادی، مرکز تحقیقات سقط مکرر و مرکز تحقیقات نانو در این پژوهشکده فعال هستند. پژوهشکده علوم تولید مثل یزد در حال تبدیل شدن به پژوهشگاه است و تاکنون تعداد 20 هزار نوزاد حاصل از روش های مختلف درمان ناباروری با رعایت دقیق مسائل شرعی و قانونی در این مرکز متولد شده اند.
 
رییس پژوهشکده علوم تولید مثل با اشاره به برگزاری هشتمین کنگره بین المللی و جشنواره دانشجویی طب تولید مثل که روزهای 28 فروردین تا یکم اردیبهشت سال جاری به میزبانی این پژوهشکده برگزار شد، افزود: در بیانیه پایانی این کنگره پیشنهاد شد تا روز هشتم دی ماه به عنوان روز ملی درمان نوین ناباروری در تقویم ملی کشور به ثبت برسد؛ چراکه این رشته علمی، پیش درآمد بسیاری از رشته های دیگر است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢١ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٠:٢٤ / شماره خبر: ١٩٠١٥٧ / تعداد نمايش: 466

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج