وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

تمامی افراد بالای ۳۰ سال تحت پوشش غربالگری فشار خون قرار می گیرند

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه فشار خون یک بیماری خاموش است که اثرات زیانباری بر سلامتی افراد دارد، اظهار کرد: به منظور پیشگیری و کنترل این بیماری بسیج ملی کنترل فشار خون برای افراد بالای ۳۰ سال اجرا می شود.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا دارابی با بیان اینکه این طرح از ۲۷ اردیبهشت آغاز می شود، تصریح کرد: در صورت عدم شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون، تمامی عروق درگیر آن می شود و در نهایت منجر به نارسایی کلیه، سکته های قلبی و مغزی می شود.
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر از جمعیت ۵ میلیون نفری استان خراسان رضوی، دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بالای ۳۰ سال هستند تصریح کرد: براساس غربالگری های انجام شده در سال های گذشته، ۱۸۱ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال استان مبتلا به فشار خون بالا بودند که از بیماری خود اطلاعی نداشتند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تغییر در سبک زندگی و تغذیه مناسب، موجب شده است که سالانه به بیماران مبتلا به فشار خون افزوده شود، اظهار کرد: بدین منظور، بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت با مشارکت تمامی واحدهای دانشگاهی و همکاری تمامی سازمان ها و نهادها در سطح استان آغاز می شود.
 
دکتر دارابی خاطرنشان کرد: در صورت شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون، به سطوح دو و سه برای درمان های تخصصی ارجاع می شوند.
 
وی افزود: ماه مبارک رمضان و شب های قدر بهترین زمان برای انجام غربالگری فشار خون محسوب می شود که علاوه بر مردم استان مشهد، زائران را نیز تحت پوشش قرار می دهد./140/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٢:٥٧ / شماره خبر: ١٩٠٢٣٩ / تعداد نمايش: 488

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج