وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اعلام کرد:

آغاز بسیج ملی کنترل فشارخون در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان همزمان با سراسر کشور

 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته سمنان پیرامون بسیج ملی کنترل فشارخون سخنرانی کرد.
 
به گزارش وبدا، دكتر نوید دانایی با اعلام آغاز به کار بسیج ملی کنترل فشارخون در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان همزمان با سراسر کشور، گفت: امیدوارم با اجرای این بسیج ملی، فشارخون صد در صد گروه هدف جمعیت تحت پوشش این دانشگاه، سنجش، ثبت و  مورد ارزیابی قرار گیرد.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: از تمام دستگاه های اجرایی استان که با شرکت در جلسات هماهنگی برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون در برگزاری این بسیج ملی با حوزه سلامت استان همراه بودند، قدردانی می کنیم.
 
 
حداقل 60 درصد از مردم از بیماری فشارخون خود اطلاع ندارند 
 
آیین بسیج ملی کنترل فشارخون در دانشگاه علوم پزشکی سمنان همزمان در سراسر کشور با حضور مسئولین استانی،شهرستانی و دانشگاهی آغاز شد.
 
همزمان با سراسر کشور "بسیج ملی کنترل فشار خون " در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با حضور دکتر احمد همتی نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، دکتر سید عباس دانایی فرماندار سمنان، جمعی از اعضای شورای شهر سمنان، دکتر نوید دانایی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، هیات رییسه، مدیران ستادی و جمعی از کارکنان دانشگاه در مركز خدمات جامع سلامت شهری مهر سمنان برگزار شد.
 
دکتر نوید دانایی با اعلام آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، بیان کرد: بعد از انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در نظام سلامت داشته ایم که می توان به کاهش مرگ و میر کودکان و مادران باردار اشاره کرد و علل آن نیز وجود ظرفیت ارزشمند شبکه بهداشت و درمان، افزایش پوشش واکسیناسیون، تقویت مراقبت از مادران باردار و کودکان و تروج تغذیه با شیرمادر بود. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به وجود ظرفیت های دستگاه های اجرایی، گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان براساس اهداف بلندمدتی که در راستای کنترل و پیشگیری فشار خون در دستور کار دارد، در صدد است، با استفاده از ظرفیت تمامی نهادها و مشارکت مردم و جامعه مدنی، بسیج ملی کنترل فشار خون را در سطح شهرستان های تحت پوشش این دانشگاه برگزار کند.
 
دکتر دانایی با بیان اینکه حداقل 60 درصد از مردم از بیماری فشار خون خود اطلاع ندارند و زمانی متوجه می شوند که باید در بخش های ویژه بیمارستان ها بستری شوند یا خدمات دیالیز را دریافت کنند، تاکید کرد: همه باید تلاش کنند تا یک بسیج عمومی برای اجرای موفق طرح کنترل فشار خون در استان سمنان شکل گیرد.
 
وی افزود: صدا و سیما و رسانه استان سمنان می تواند نقش مضاعفی در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم داشته باشد و با روشنگری و تشکیل میزگردهای تخصصی با حضور پزشکان و کارشناسان این دانشگاه در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تاثیرگذار باشد.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به اینکه امروز بیماری های غیر واگیر به ویژه بیماری های قلبی و عروقی و مخصوصا فشار خون، یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر مردم ایران است، گفت: تعداد جمعیت هدف در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان (افراد 30 و بالای 30 سال، بیماران کلیوی و زنان باردار در هر سنی)، 240 هزار نفر است که با یاری خداوند متعال و همکاری دست اندرکاران این طرح ملی و با برنامه ریزی های لازم، امیدوارم صد در صد این جمعیت از نظر فشار خون غربالگری شوند.
 
دکتر جعفر جندقی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز  گفت: در بسیج ملی کنترل فشار خون، وضعیت سلامت مردم عزیز به ویژه افراد 30 و بالای 30 سال، بیماران کلیوی و زنان باردار در هر سنی با کنترل رایگان فشار خون بررسی می شود.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، بیان کرد: تمام مراکز خدمات سلامت، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت تحت پوشش این دانشگاه آماده اجرای این برنامه ملی هستند.
 
دکتر احمد همتی نیز در این نشست، تصریح کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم طرح تحول سلامت دستاوردهای مهمی در توسعه زیرساخت های حوزه سلامت داشت و اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون یک اقدام بسیار ارزشمند از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است که اجرای این بسیج ملی با حمایت همه جانبه دولت آغاز شده است.
 
نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، افزود: اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، می تواند با اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم نسبت به موضوع مهم کنترل فشار خون به حفظ سلامت جامعه کمک کند.
 
دکتر دانایی فرماندار سمنان نیز با تشکر از دست اندرکاران حوزه سلامت به ویژه همکارانی که اجرای این طرح را بر عهده دارند، گفت: همه دستگاه ها وظیفه دارند در اجرای این طرح بزرگ ملی، دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان را یاری کنند.
 
وی افزود: همکاری دستگاه های اجرایی با این دانشگاه در واقع کمک به سلامت جامعه است.
 
گفتنی است، برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون از 27 اردیبهشت تا 15 خرداد ماه 98 با اطلاع رسانی و آگاه‌سازی مردم جامعه انجام خواهد شد و از نیمه دوم خرداد ماه 98 عملیات اجرایی سنجش فشار خون آغاز شده و تا 15 تیر ماه ادامه خواهد یافت. این برنامه به مدت 45 روز ادامه دارد و نتایج آن همزمان با روز جهانی قلب در هفته اول مهر ماه اعلام می‌شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٨ - ٠٨:٣٠ / شماره خبر: ١٩٠٤٥٥ / تعداد نمايش: 374

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج