وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان یزد:

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان یزد کلید خورد

 
 
مرحله اول طرح بسیج ملی کنترل فشار خون همزمان با سراسر کشور در استان یزد کلید خورد.
 
به گزارش وبدا، محمدحسن لطفی رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان یزد در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه یزد از آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور از 27 اردیبهشت تا 17 خرداد در فاز اول در استان یزد خبر داد.
 
وی در راستای اجرای طرح سبک زندگی سالم بسیج جامعه پزشکی استان یزد، درخصوص تغذیه در ماه مبارک رمضان به ایراد نکاتی پرداخت و برای ارتقای سواد سلامت و سبک زندگی سالم درباره تحرک بدنی، دیابت، پرفشاری خون به ‌ویژه مصرف نمک سخنرانی کرد. 
 
گفتنی است، فاز دوم بسيج ملي كنترل فشار خون از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه را شامل می‌شود و جمعیت ۳۰ تا ۷۰ سال استان، تمام زنان باردار و افراد دچار بیماری‌های مزمن و کلیوی که بیش از ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، با مراجعه به مراکز جامع سلامت، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت سراسر استان توسط گروه‌های ثابت و سیار غربالگری می‌شوند.
 
براساس این گزارش، بیماری فشارخون بالا نه ‌تنها سالانه باعث مرگ 100 هزار نفر در کشور می‌شود بلکه مهمترین علت قابل‌ کنترل بیماری‌های غیر واگیر نظیر بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته مغزی است و افرادی که در مرحله غربالگری به‌ عنوان بیمار فشار خون بالا شناسایی شوند، پس از دریافت پیامک به مراکز جامع خدمات سلامت و یا پزشک مربوطه ارجاع می‌شوند و مراحل مراقبت و درمان خود را به‌ صورت رایگان دریافت می‌کنند. 
 
همچنین در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بیش از 25 دستگاه دولتی، غیر دولتی و خبرگزاری‌های رسمی کشور مشارکت دارند و در اجرای آن از ظرفیت تمامی نهادهای عمومی و خصوصی، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها، بسیج، هلال‌احمر، انجمن پزشکان، نظام پزشکی، بیمه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط مانند شهرداری استفاده می‌شود. در بسیج ملی کنترل فشار خون 40 میلیون نفر از افراد بیشتر از 30 سال کشور تحت پوشش سنجش فشارخون قرار می‌گیرند و این طرح برای اولین بار به‌ عنوان یک طرح مهم پیشگیرانه در سطح کشور، منطقه و حتی جهان، اجرا می‌شود./143/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٣:٢٢ / شماره خبر: ١٩٠٤٨٢ / تعداد نمايش: 581

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج