وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل اعلام کرد:

سنجش فشار خون بیش از پنج هزار بابلی و ارائه خدمات مشاوره ای

 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل در گزارشی درخصوص اقدامات انجام شده در طرح 30 شب، 30 مسجد، از بهره‌مندی بیش از 13 هزار نفر از خدمات و سنجش فشار خون بیش از پنج هزار بابلی در این طرح خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر سیدفرزاد جلالی با اعلام این خبر افزود: دانشگاه علوم پزشکی بابل طرح 30 شب، 30 مسجد (اعزام گروه پزشکی تخصصی و عمومی به صورت کاملا داوطلبانه همراه با ویزیت رایگان و آموزش مطالب بهداشتی درمانی به مساجد شهرستان بابل به ویژه مناطق محروم در شبهای ماه مبارک رمضان) را برای اولین بار در کشور در سال 1389 راه اندازی کرد.

وی، هدف از اجرای این طرح را ویزیت رایگان افراد محروم روستاها و رضایتمندی قشر آسیب پذیر جامعه، حضور پزشکان در فضای مسجد در ماه مبارک رمضان و گسترش پیوند علم و معنویت، گسترش روحیه جهادی و داوطلبانه در بین جامعه پزشکی، آموزش چهره به چهره و ارائه مطالب آموزشی ویژه روزه داران و بیماری های شایع، ارائه خدمت صادقانه کادر پزشکی و حضور ملموس مسئولین و پزشکان در بین مردم دانست.

دکتر جلالی خاطرنشان کرد: طرح 30 شب، 30 مسجد با همکاری بسیار صمیمانه و جدی بسیج جامعه پزشکی و با حضور بیش از ۲۰۰ پزشک فوق تخصص، متخصص، پزشک عمومی، دندانپزشک، پرستار و ماما، سخنران (آموزش سلامت و پیشگیری)، خدمات دندانپزشکی سیار، ترویج زایمان طبیعی، فرزندآوری، سنجش فشار خون، قند خون و ویزیت مامایی انجام شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان کرد: این طرح در سال 89 برای اولین بار در کشور با تعداد 10 پزشک عمومی، 3 متخصص، 17 پرستار توسط دانشگاه علوم پزشکی در بابل اجرا شد و در سال 98 به همت بیش از 56 پزشک متخصص و فوق تخصص، 10 پزشک عمومی، 11 دندانپزشک، 81 پرستار، 22 ماما و 15 سخنران ( به منظور آموزش سلامت) برگزار شد.

دکتر جلالی ادامه داد: این طرح با حضور متخصصان قلب و عروق، روماتولوژی، ریه، داخلی و گوارش، زنان و زایمان، پوست، ارتوپدی، اطفال، عفونی، جراحی عمومی، جراحی کلیه و مجاری ادراری، مغز و اعصاب، روانپزشک، طب سنتی، طب اورژانس، توانبخشی و دندانپزشک بوده که بیش از 13 هزار  نفر مورد ویزیت رایگان، خدمات دندانپزشکی، تست فشار خون و قند خون، ویزیت مامایی و مددکاری قرار گرفتند.

به گفته وی، سنجش فشار خون اهالی روستا یکی دیگر از خدمات این طرح بوده که نتایج آن در بسیج ملی پایش فشار خون قابل استفاده بوده و بر این اساس، فشار خون بیش از پنج هزار بابلی مورد سنجش قرار گرفته و مشاوره های لازم توسط کارشناسان نیز ارائه شده است.

دکتر جلالی افزود: در طرح 30 شب، 30 مسجد امسال، حضور مددکار اجتماعی جهت شناسایی افراد کم توان جسمی و ذهنی روستا جهت انجام رایگان خدمات دندان پزشکی تحت بیهوشی در بیمارستان آیت الله روحانی و شناسایی افراد بالای 65 سال فاقد دندان جهت معرفی به دانشکده دندانپزشکی برای طرح رایگان دندان مصنوعی از نکات قابل توجهی است که به عنوان خدمتی جدید در طرح امسال بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به انجام خدمات دندانپزشکی در طرح امسال، گفت: کلینیک سیار دندانپزشکی دانشگاه نیز به صورت مستمر در این 30 شب حضور فعال داشت و به بیش از 800 نفر خدمات دندانپزشکی شامل کشیدن، جرم گیری، پر کردن و خدماتی از این قبیل ارائه شد.

دکتر جلالی اظهار داشت: یکی دیگر از نکات قابل اهمیت در  این طرح، بحث آموزش محور بودن و ارتقای سطح آگاهی مردم شهر و روستا در مورد پیشگیری از بیماری های غیر واگیر بود که توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل و کارشناسان مربوطه اجرا شد.

وی افزود: این طرح در شهر امیرکلا و بخش بابلکنار نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بابل با مدیریت امام جمعه های امیرکلا و مرزیکلا و سازمان های مردم نهاد انجام شد و در مجموع، امسا، بیش از 60 روستا خدمات رایگان دریافت کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل در پایان اظهار داشت: در شب لیالی قدر نیز یک تیم تخصصی و فوق تخصصی جهت انجام خدمات رایگان به منطقه سیل زده روستای رکنی کلا از توابع شهرستان کیاکلا اعزام شد و توانستیم خدمت کوچکی به این مردمان شریف ارائه کنیم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨ - ١٢:٤٥ / شماره خبر: ١٩١٧٥٧ / تعداد نمايش: 687

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج