وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد:

بر خورداری 200 مادر باردار نیازمند از حمایت های غذایی در مناطق روستایی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد: با توجه به شاخصهای سوء تغذیه وکم خونی مادران باردار در برخی از مناطق استان  برنامه حمایت غذایی ویژه مادران باردار نیاز مند در مناطق روستایی  با مشارکت بنیاد علوی و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سطح استان اجرایی شد.
به گزارس وبدا، دکتر سید مهدی طباطبایی با تقدیر از حمایتهای بنیاد علوی و آمادگی دانشگاه زاهدان در راستای ارتقای سلامت مادران باردار و کودکان و با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان دارای شاخص بالای نا امنی غذایی در کشور است، خاطر نشان کرد: در بین افراد خانوار مادران  باردار به دلیل نیاز های تغذیه ای ویژه، بیشتر در معرض خطرسوء تغذیه  می باشند زیرا غذائي كه در دوران بارداري مصرف مي شود علاوه بر تامین نيازهاي تغذيه اي مادر،  رشد جنين را نیز فراهم می نماید.
وی ادامه داد: سوء تغذيه در دوران بارداري و همچنین در خانم هائي كه قبل از بارداري نيز از تغذيه مناسبي برخوردار نبوده اند موجب  وزن گيري كمتر از حد مطلوب در دوران بارداري ، کم خونی ، افزايش خطر اکلامـپسی و پره اکلامپسی وخونريزی در مادر و وزن گيري ناكافي جنين، كم وزني نوزاد در زمان تولد  و افزايش احتمال مرگ جنـين  را به دنبال دارد .
دکتر طباطبایی با بیان این مطلب که هدف کلی این برنامه صرفا ارتقاء وضعيت تغذیه ای  مادران باردارنيازمندبه منظور پیشگیری از سوء تغذیه خودشان و نوزاد می باشد، افزود: پیرو تفاهم نامه وزارت بهداشت با بنیاد  علوی ، استان سیستان و بلوچستان در اولویت برنامه كمك غذايي به مادران باردار نیازمند قرار گرفته است که کارشناسان بنیاد به همراه مدیر کل بهبود تغذیه طی سفر به مرکز استان و برخي از شهرستان های استان شاخص های نیازمندی منطقه را مورد بررسی و  انتخاب قرار دادند  و زمینه های اجرایی حمایتهای غذایی از مادران باردار را در مناطق روستایی آغاز کرده اند.
 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به این نکته که  کمبودهای ناشی از تغذیه سبب  شده است  که بر خی از زنان در برخی از مناطق  استان  زایمان ‌های پرخطر داشته باشند، تصریح کرد: در اين برنامه، زنان باردار از ابتدای ماه چهارم حاملگي تا 6 ماه پس از زايمان و حتی در زمان شیر دهی  به مدت 12 ماه تحت پوشش حمایتهای غذایی  بنیاد علوی و دانشگاه زاهدان قرار داده مي شوند.
 وی خاطر نشان کرد: منظور از حمایتهای غذایی زنان شیرده، در حقیقت همان زنان بارداری هستندكه ازابتدای برنامه تحت پوشش بوده اند تا با ادامه روند حمایت های تغذیه ای  از شیر دهي موفقي برخوردار شوند.
وی افزود: در برنامه حمایتهای غذایی در حال حاضر مادران باردار نیازمند در مناطق روستایی مورد مداخله قرار گرفته اند ودر آینده مناطق شهری استان نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 مهندس اسماعیلی نماینده بنیاد علوی در سفر به زاهدان  نیز ضمن تقدیر از همراهی مسئولین دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در روند ارائه خدمات و با اشاره به اینکه بخشی از رسالت بنیاد علوی کمک به افراد نیاز مند به منظور پیشگیری از سوء تغذیه هموطنان در مناطق محروم  است، اظهار داشت : با بررسی های بعمل آمده کارشناسان در حال حاضر 200 مادر باردار نیازمند به حمایتهای غذایی در مناطق روستایی استان شناسایی شده اند و بلادرنگ مورد مساعدت بنیاد خیریه علوی و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان قرار گرفته اند.
 وی اضافه کرد: در مناطق سیستان و بلوچستان مادران باردار نیازمند و کودکان محور حمایتهای بنیاد علوی هستند که با نگاه کارشناسی  شاخصهایی را برای  انتخاب مادران باردار تحت پوشش برنامه  در نظر گرفته ایم که عبارتند از:
1.     مادران باردار مبتلا به لاغری ( با نمایه توده بدنی  کمتر از18.5 در  شروع بارداری)
2.     وزن كمتر از 45كیلوگرم در قبل از بارداری
3.     مادران مبتلا به کم خونی ( هموگلوبین كمتراز 11 گرم در دسي لیتر)
4.     چند قلویی
5.     وزن گیری نامطلوب در دوران بارداری
 شایان ذکر است: بنیاد علوی بازوی حمایتی  بنیاد مستضعفان کشور است که در حوزه خدمات اجتماعی و با هدف محرو میت زدایی، اشتغال و کمک به مردم مناطق محروم  خدمات ارزشمندی را ارائه می نماید.302/119

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٥ مرداد ١٣٩٨ - ١٣:٣٧ / شماره خبر: ١٩٣٤٤٦ / تعداد نمايش: 477

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج