وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

انجام نخستین عمل کاشت ساقه مغز در دانشگاه علوم پزشکی شیرازعمل کاشت ساقه مغز (ABI) به عنوان یک عمل تخصصی و پیشرفته در بازگشت شنوایی به بیماران ناشنوا، امروز برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پس از تهران، انجام شد.


به گزارش وبدا، رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم ‌پزشکی شیراز گفت: برای شنوایی و درمان افرادی که مشکل شنوایی دارند، کارهای مختلفی قابل انجام است که در این زمینه، کاشت حلزون شنوایی و کاشت ساقه مغز، از روش های مختلف برای بازیابی شنوایی افراد ناشنوا است.

دکتر «سید بصیر هاشمی» با اشاره به فعالیت مرکز کاشت حلزون دانشگاه علوم پزشکی شیراز از سال ۸۲ تاکنون افزود: در پانزده سال گذشته بیش از هزار و ۶۰۰ عمل کاشت حلزون شنوایی در شیراز انجام شده است.


این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اضافه کرد: عمل کاشت ساقه مغز (ABI) یک روش عمل جراحی است که پس از بررسی های لازم برای انجام این عمل در شیراز طی سال های اخیر، پس از هماهنگی با یک مرکز در کشور آلمان و دعوت از یکی از اساتید و پزشکان آلمانی، نخستین عمل کاشت ساقه مغز در بیمارستان شهید چمران شیراز، انجام شد.
وی ادامه داد: در تمام دنیا حدود هزار عمل کاشت ساقه مغز انجام شده و در شیراز با توجه به اینکه مرکزی برای ارجاع بیماران از نقاط مختلف کشور است، برای نخستین بار و پس از تهران، به عنوان دومین شهر کشور این عمل انجام می شود.


رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه در زمینه نحوه انجام این عمل جراحی گفت: Auditory brain stem implant دستگاهی است که با عمل جراحی در ساقه مغز افراد ناشنوا کاشته می شود، وقتی در ناحیه عصب شنوایی فرد تومور ایجاد شود و شنوایی از بین برود، ابتدا باید تومور از روی عصب شنوایی بیمار برداشته شود و سپس دستگاه روی ساقه مغز فرد ناشنوا قرار گیرد.

دکتر هاشمی بیان کرد: در این عمل جراحی، به جای تحریک عصب های شنوایی، هسته های شنوایی تحریک می شود و فرد ناشنوا پس از عمل با ترکیبی از روش لب خوانی و حس شنوایی می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه افزود: این جراحی برای بیمارانی که ساختمان گوش داخلی، حلزونی و عصب شنوایی ندارند و در موارد ناشنوایی ناشی از قطع عصب شنوایی در اثر جراحی یا وجود تومور مغزی استفاده می شود؛ در این موارد کاشت حلزونی نمی تواند کمکی کند زیرا عصب شنوایی آسیب دیده است، بنابراین از ABI استفاده می شود تا الکترودها بدون عبور از عصب شنوایی، به طور مستقیم قسمت ‌های مرکزی شنوایی را تحریک کند.
 
رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه با اشاره به اینکه امکان کاشت ساقه مغز در هر سن فراهم است، گفت: این عمل بر روی بیمارانی که تجربه شنوایی دارند اما شنوایی خود را از دست داده‌اند و قادر به گفتار هستند انجام می شود، بنابراین چنانچه فردی بر اثر تصادف یا سانحه ناشنوا شود، می ‌توانیم با کاشت حلزون او را به زندگی عادی بازگردانیم، اما کاشت ساقه مغز برای ناشنوایانی است که پس از زبان آموزی و در سنین بالاتر از کودکی، ناشنوا شده اند.

نخستین عمل جراحی کاشت ساقه مغز در شیراز، بر روی فردی ۳۰ ساله که از چند سال گذشته شنوایی خود را از دست داده بود، برای نخستین بار در جنوب کشور در بیمارستان چمران شیراز با حضور دکتر «سید بصیر هاشمی» جراح گوش و حلق و بینی، دکتر «آرش صفاریان» جراح مغز و اعصاب و پروفسور Behr از کشور آلمان انجام شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٣ شهريور ١٣٩٨ - ١١:٠٨ / شماره خبر: ١٩٤٧٧٨ / تعداد نمايش: 428

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج