وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت و دبیر هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان عنوان کرد؛

فرهنگ ایرانی اسلامی و فرهنگ سلامت؛ دو موضوع ثابت جشنواره فرهنگی امسال

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت از حذف برخی رشته ها، انتقال رشته های مذهبی به جشنواره قرآن و عترت، استقلال جشنواره نشریات و رسانه و همچنین اضافه شدن حوزه موسیقی به عنوان مهمترین تغییر در برگزاری هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مقایسه با سال های گذشته یاد کرد.

به گزارش وب دا؛ دکتر حسام الدین علامه در نشست خبری هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور که در مجتمع فرهنگی، تاریخی سعدآباد برگزار شد با بیان این که مقام معظم رهبری تأکید دارند که در فضای دانشگاه ها کنسرت برگزار نشود گفت: حتی در خارج از کشور نیز شأن محیط های علمی حفظ می شود.

وی افزود: در دانشگاه به دنبال ایجاد کانون هایی هستیم که در آن با استفاده از ابزار های شرعی موسیقی، آیین و سنت های ایرانی، ترانه های غنی برخاسته از شعر کهن ایرانی و مهم تر از آن ترانه های اجتماعی به ویژه حوزه سلامت را پوشش دهیم.

دکتر علامه زمان برگزاری جشنواره در سال های گذشته را  که در فصل تابستان برگزار می شد را از این جهت نامناسب دانست که تنها شاهد حضور شرکت کنندگان در جشنواره بودیم و افرادی غیر از شرکت کنندگان نمی توانستند در جشنواره حضور یابند.

دبیر هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور خاطر نشان کرد: با توجه به در پیش بودم ایام محرم و صفر، جشنواره های نمایشی، موسیقی و فضای مجازی در تاریخ 6 تا 8 دی ماه و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز جشنواره هنرهای تجسمی و ادبی در تاریخ 24 تا 26 بهمن به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار می شود و در اختتامیه جشنواره در شیراز، آثار فاخر مرحله اول که در تهران برگزار می شود نیز به نمایش عموم در می آیند.

وی ضمن تأکید بر لزوم رقابت گروهی در قالب کانون ها به جای رقابت فردی در جشنواره گفت: به عنوان نمونه از امسال کانون های فرهنگی در طرح فصل همدلی، خودشان را به دانشجویان ورودی های جدید معرفی می کنند و تلاش ما بر این است تا جشنواره کانون های برتر را نیز در پایان سال جاری برگزار کنیم تا ضمن رقابت کانون ها، بتوانیم از تجربه آنها برای برگزاری جشنواره در سال های آینده نیز استفاده کنیم.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با بیان اینکه آثار برتر با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت بسته های مجازی تدوین می شوند افزود: این بسته ها در اختیار علاقه مندان و دانشگاه های علوم پزشکی قرار می گیرد و آثاری که قابلیت اجرای عمومی داشته باشد را نیز به سازمانهایی نظیر صدا و سیما معرفی خواهیم کرد.

دکتر علامه مهلت ارسال آثار به هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان را از 8 شهریور تا پایان آبان ماه عنوان کرد و گفت: علاقه مندان می توانند آثار خود را به سایت اینترنتی festival.behdasht.gov.ir ارسال کنند و در بعضی رشته ها مانند تئاتر، پانتومیم و فضای مجازی داوری به صورت متمرکز و کشوری است اما در بخش های دیگر داوری به صورت دانشگاهی انجام می شود.

دبیر هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: از امسال 2 موضوع ثابت برای جشنواره مطرح می شود اما محورها تغییر خواهند کرد. موضوعات شامل فرهنگ ایرانی اسلامی (شامل اسلام ناب محمدی با سه زیر شاخه اخلاق، آزاد اندیشی و وحدت)، هویت ایرانی و تمدن ایرانی و همچنین موضوع فرهنگ سلامت که شامل چالش های جمعیتی و سلامت اجتماعی (سه زیر شاخه نشاط، اعتماد و مدارا) خواهند بود.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت از اخلاق به عنوان حلقه مفقوده در جامعه یاد کرد و گفت: لازم است تا نگاه اخلاقی را در دانشجویان که آینده سازان کشور هستند تقویت کنیم.

وی ضرورت برگزاری کرسی های آزاد اندیشی را یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری دانست وبر ضرورت شکل گیری بستر برگزاری کرسی های آزاد اندیشی تاکید کرد.

دکتر علامه در بخش دیگری از سخنان خود به ابلاغ تشکیل انجمن های علمی در هر دانشکده توسط وزیر بهداشت اشاره کرد و افزود: انجمن های علمی مواد خام و دانستنی های مردم را فراهم می کنند اما باید این مواد خام در قالب کانون ها به پیام های خاص و محصولات فرهنگی تبدیل و از طریق نشریات و رسانه ها به اطلاع عموم برسد.

وی تأکید مقام معظم رهبری بر چالش جمعیتی را بسیار مناسب و کارشناسانه توصیف کرد و گفت: وزارت بهداشت به چالش جمعیتی نگاهی علمی دارد و شاهدیم که در بسیاری از کشورهای پیشرفته برای فرار از پدیده سالمندی، از بسته های تشویقی فرزندآوری و پذیرش مهاجر استفاده می کنند اما نگاه ما به ازدواج آسان، سالم و در دوران دانشجویی است تا به تبع آن روند ازدواج های دیرهنگام، میل به تک فرزندی و بی فرزندی و همچنین پدیده سالمندی را کاهش دهیم./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٣ مهر ١٣٩٤ - ١٣:١٦ / شماره خبر: ١٣٣٢٣١ / تعداد نمايش: 2351

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج