وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در غرفه « وب دا» مطرح کرد؛

قانون؛ مهم ترین ابزار ماندگاری طرح تحول نظام سلامت/ آرزو دارم رسانه ها در تحقق سیاست های کلی سلامت ابلاغی رهبری کمک کنند

دکتر هاشمی با بیان این که وجود قانون و تبعیت از آن مهم ترین ابزار ماندگاری طرح تحول سلامت است، گفت: آرزو دارم رسانه ها در تحقق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کمک کنند.

دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز سه شنبه با حضور در غرفه پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به خبرنگار« وب دا» با بیان این که وظیفه اصلی رسانه ها توانمند سازی مردم  برای حفاظت از منافع  شخصی، خانوادگی و ملی  آنها است، خاطرنشان کرد: بدون شک تحقق این امر با ارتقاء دانش امکان پذیر است. در حوزه سلامت نیز از رسانه ها انتظار می رود به توانمند سازی هر چه بیشتر مردم روی آورند تا حقوق خود را از حکومت مطالبه کنند.

حکومت مسئول اصلی کنترل بیماری های غیر واگیر

وی با اشاره به لزوم آگاهی رسانی به مردم در حوزه سبک زندگی و رعایت بهداشت فردی گفت: در حوزه بیماری های غیر واگیر بیش از این که مردم مسئول باشند حکومت مسئول است. تصور کنید محصولاتی به کشور وارد شود که نباید در سبد غذایی مردم قرار گیرد، یا مواد افزودنی بیش از حد مجاز به کار گرفته شود. تمام این موارد و تبلیغ کالاهای آسیب رسان همه بیانگر نقش حکومت ها در مقابله با بیماری های غیر واگیر است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که رسانه ها با ارائه مطالبات مردم به مسئولان در واقع به عنوان پلی بین مردم به مسئولین هستند، اظهار کرد: اطلاع رسانی به مردم به منظور زنده کردن مطالبه گری در آنها اقدامی پسندیده است.

دکتر هاشمی با اشاره به اثرگذاری نقش رسانه ها در تحقق سیاست های حوزه سلامت عنوان کرد: آرزو دارم رسانه ها به تحقق سیاست های مقام معظم رهبری در حوزه سلامت کمک کنند، اما متاسفانه تا کنون هیچ اتفاقی رخ نداده است.

تاکید بر تولی گری وزارت بهداشت و ضرورت پیوست سلامت پروژه های صنعتی

وی با اشاره به این که رسانه ها می توانند در تحقق سه موضوع از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری کمک کنند، گفت: تولی گری وزارت بهداشت در حوزه سلامت یکی از این موارد است. در حال حاضر امور در حوزه سلامت پراکنده است. این در حالی است که تولیت وزارت بهداشت در سیاست های ابلاغی رهبری نیز ذکر شده است، لذا باید از نظر ساختاری مسئول مشخص شود.

دکتر هاشمی با بیان این که در سیاست های رهبری بر وجود پیوست سلامت در پروژه های بزرگ صنعتی تاکید شده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که پروژه ای به نام پارس جنوبی بدون پیوست سلامت اجرا شده است. کافیست به عسلویه، دیّر و به شهرهای جنوبی در استان بوشهر و خوزستان نگاهی بیندازید تا ببینید تا چه حد سلامت مردم تخت تاثیر پروژه های صنعتی ای است که بدون پیوست سلامت اجرا شده اند.

تاکید بر وجود منابع پایدار برای اداره حوزه سلامت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر لزوم تامین منابع پایدار برای اداره حوزه سلامت، گفت: خوشبختانه در دولت فعلی از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها 10 درصد به این موضوع  تخصیص یافته است. با توجه به این که دولت قبل این قانون را اجرا نکرد هیچ تضمینی برای ادامه دار بودن اختصاص این منبع در دولت های بعد وجود ندارد،  لذا این اعتبار باید در منابع پایدار قرار گیرد.

دکتر هاشمی با تشکر از دولت و مجلس شورای اسلامی برای تحقق یک درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده برای اداره حوزه سلامت، عنوان کرد: در صورتی که منابع حوزه سلامت در قالب مالیات تعریف شود تا به صورت اختصاصی تنها به این حوزه اختصاص یابد دیگر تخصیص اعتبار در این حوزه به صورت سلیقه ای نیست و می توان امیدوار بود که سیاست های سلامت در درازمدت نیز اجرایی می شود.

وی با اشاره به ساختار حوزه سلامت گفت: در گذشته آموزش عالی از وزارت علوم جدا شد و در وزارت بهداشت قرار گرفت. این امر حوزه آموزش را دچار آسیب کرد اما منجر به تامین بهتر سلامت مردم شد. اما اتفاق بدی که از نظر ساختاری در سال های گذشته رخ داد جدا کردن بیمه ها از حوزه سلامت و قرار دادن آن در تامین اجتماعی بود.

فلج شدن خدمات رسانی در حوزه سلامت با قرار دادن بیمه ها در ساختار وزارت رفاه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: قرار دادن بیمه ها در ساختار وزارت رفاه خدمت رسانی را در حوزه سلامت فلج کرده است. این در حالی است که باید از نظر ساختاری کمک کرد تا با توجه به تجربه بشری ارائه خدمت در حوزه سلامت سامان یابد. در صورتی که این سه امر محقق شود تحول بزرگی در زندگی مردم رخ می دهد.

دکتر هاشمی بر لزوم اصول پیشگیری در تولید مواد غذایی داخلی و خارجی و نیز نظارت بر باقی مانده سموم برای کاهش بار بیماری ها تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به تهیه پیش نویس سلامت روان در وزارت بهداشت با بهره گیری از نظر کارشناسان و انجمن های فعال در این زمینه و ارسال آن به هیئت دولت به منظور تبدیل به لایحه و ارائه به مجلس شورای اسلامی گفت: این لایحه با پیشنهادهای انجام شده توسط دانشگاه های علوم پزشکی و نیز سمن های فعال در حوزه سلامت تهیه شده است. امید داریم که در مجلس آتی با انتخاب افرادی که به حوزه سلامت توجه ویژه دارند، این لایحه به تصویب برسد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر وجود قانون و تبعیت از آن به عنوان یکی از مهم ترین ضمانت های اجرایی طرح تحول نظام سلامت در سال های آتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای بخشی از حوزه سلامت قوانین وجود دارد که به دلیل قانون گریزی این موارد را اجرا نمی کنیم. بخشی دیگر نیازمند تدوین قانون است که از دولت و مجلس انتظار می رود بر اساس نیازهای موجود طرح ها و لوایحی را به تصویب برسانند.

دکتر هاشمی با تاکید بر این که قوانین موجود و قوانینی که در آینده به تصویب می رسد در زندگی مردم به کار گرفته شود، عنوان کرد: لازمه این امر این است که قوانین سلامت به کار گرفته و اجرا شود و تنها در ویترین ها قرار نگیرد. / 211/ 207

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٩ آبان ١٣٩٤ - ١١:١٩ / شماره خبر: ١٣٥٢٤٨ / تعداد نمايش: 1514

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج