وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت خبر داد؛

تشکیل جلسه در دولت برای رسیدگی به موضوع بیمه ها/تاکید بر منابع مالی پایدار طرح تحول سلامت در برنامه ششم توسعه

دکتر هاشمی با انتقاد از عملکرد بیمه ها در عدم پرداخت به موقع مطالبات بیمارستانها از برگزاری جلسه ای در روز شنبه با حضور معاون اول رییس جمهور، سخنگوی دولت و وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به منظور رسیدگی به موضوع بیمه ها خبر داد.

به گزارش وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور که در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن اعلام این خبر به دیدار روسای دانشگاهها با مقام معظم رهبری اشاره و اظهار امیدواری کرد که از رهنمودهای ایشان برای ارتقاء  و پیشرفت علمی دانشگاههای علوم پزشکی در حوزه های فرهنگی و فن آوری استفاده کنیم.

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاههای علوم پزشکی گفت: امیدواریم همان طور که در سه گام طرح تحول سلامت کارنامه خوبی را به یادگار گذاشتید در گام چهارم این طرح و تحول در حوزه آموزش پزشکی نیز شاهد تلاش بی وفقه شما باشیم.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که برنامه ششم توسعه تقریبا در حال نهایی شدن است ، از متفاوت بودن برنامه ششم توسعه نسبت به برنامه های چهارم و پنجم توسعه خبر داد و گفت: برنامه ششم توسعه تنها چند حکم کلی دارد و برای حوزه سلامت نیز دو یا 3 حکم در نظر گرفته شده است.

وزیر بهداشت گفت: نظر دکتر روحانی و دولت این است که برنامه ششم توسعه مربوط به این دولت است و هر دولتی که بر سرکار می آید باید بتواند برنامه هایی را که اعلام کرده است اجرایی نماید.

دکتر هاشمی همچنین از زحمات معاونت برنامه ریزی، هماهنگی و امور حقوقی این وزارتخانه و نیز کارگروه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تدوین برنامه ششم توسعه قدردانی کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به ابلاغ دستورالعملی که مقام معظم رهبری برای تدوین برنامه ششم توسعه ابلاغ کرده اند، گفت: گفت در این دستورالعنل به دو موضوع "منابع مالی پایدار"  و "ساختار"  تاکید شده است.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: اگر در طرح تحول سلامت ، مشکل  منابع مالی و ساختار مرتفع نشود، به این طرح  آسیب می رسد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: تا زمانی که این دولت و رییس جمهور حضور دارند، طرح تحول سلامت نیز ادامه دارد و بنا نیست که این طرح بعد از یک دوره متوقف شود بنابراین طرح تحول سلامت باید استمرار یابد و امیدواریم در برنامه ششم توسعه نیز موادی برای حل این مشکل گنجانده شود.

دکتر هاشمی همچنین به موضوع مطالبات از بیمه ها اشاره کرد و از برگزاری جلسه ای در روز شنبه با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور و دکتر نوبخت، سخنگوی دولت  و وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برای تصمیم گیری در مورد بیمه ها خبر داد.

دکتر هاشمی گفت: برخی به اشتباه تصور می کنند که با اجرای طرح تحول سلامت ، هزینه ها  افزایش پیدا کرده است در حالی که چنین نیست برخی از دانشگاهها از جمله دانشگاه علوم پزشکی تهران هزینه های خود را نسبت سال 92 و قبل از اجرای طرح تحول سلامت محاسبه و مقایسه کرده اند و چنین برداشتی اشتباه است.

وزیر بهداشت گفت: زمانی که کتاب تعرفه سلامت را با کمک کارشناسان و صاحبنظران تهیه کردیم، هزینه ای که کارشناسان بیمه برآورد کردند مورد قبول بیمه های تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان قرار گرفت و هر دوی این صندوقها متعهد به تامین هزینه های آن شده بودند ولی از اول امسال تا کنون بیمه ها مطالبات را پرداخت نکرده اند.

دکتر هاشمی گفت: بیمه سلامت مدعی است پولی از دولت دریافت نکرده است و تامین اجتماعی که قرار نبوده پولی از دولت بگیرد ، موضوع طلب صندوق بازنشستگی و مستمریهای خود از دولت را مطرح می کند در حالی که آنچه به حوزه ما مرتبط است بیمه باید پول خدمتی را که خریداری کرده است پرداخت کند.

وزیر بهداشت عدم پرداخت به موقع مطالبات ، رفتار غیر دوستانه در مورد کسورات و رسیدگی به اسناد و کوچک کردن سبد خدمات توسط بیمه ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این گونه اقدامات چیزی جز تضعیف دولت نیست و آنها نمی توانند مدعی باشند که به دولت کمک می کنند.

دکتر هاشمی در ادامه با اشاره به بحث اعتبارات گفت: تا پایان سال بخشی از اعتبارات مورد نیاز دانشگاههای علوم پزشکی توزیع می شود و ضروری است که دانشگاهها بویژه دانشگاههای محروم در خصوص موضوع ماندگاری پزشکان و پرداخت سایر مطالبات توجه داشته باشند. /201

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٢٢ آبان ١٣٩٤ - ٠٩:٣٧ / شماره خبر: ١٣٥٣٥١ / تعداد نمايش: 1535

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج