وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد

ایجاد شعبه‌ دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجارستان

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام خبر ایجاد شعبه‌ دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجارستان گفت: اجرای این اقدام به معنی ورود ما به عرصه های بین‌المللی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار  « وبدا» دکتر علی جعفریان در حاشیه برگزاری کنفرانس بین‌المللی بیماری‌های عفونی در بارداری و زنان که با حضور  دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با اشاره به رونمایی از سردیس سملوایز در دانشگاه علوم پزشکی تهران در حاشیه این کنفرانس به عنوان یکی از برجسته‌ترین اساتید علوم پزشکی مجارستان خاطر نشان کرد: سملوایز  نخستین فردی بود که مهم‌ترین علت مرگ و میر مادران در دوران بعد از زایمان را رعایت نکردن موارد بهداشتی می دانست. این پزشک بر استفاده از مواد ضدعفونی؛ بویژه رعایت بهداشت دست‌ها و شست‌وشوی آنها تاکید و به ابداع روشی برای کاهش مرگ و میر مادران پس از زایمان پرداخت.

وی با بیان این که سملوایز در طول زندگی خود سختی‌های زیادی را متحمل و با مخالفت‌های بسیاری روبرو  بود، اظهار کرد: اکنون حدود 150 سال از فوت این پزشک مجارستانی می‌گذرد و دانشگاهی با نام وی در مجارستان در حال فعالیت است.

کاهش صادرات دانشجو در 20 سال گذشته

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به همکاری‌های آموزشی دو کشور ایران و مجارستان در حوزه علوم پزشکی افزود: در گذشته ما عمدتا صادرات دانشجو داشتیم، اما این تعداد در طول 20 سال گذشته به شدت کاهش یافته است. البته اکنون نیز تعدادی از دانشجویانی که در  ایران موفق به ادامه تحصیل در رشته مورد نظرشان نمی‌شوند، در مجارستان به ادامه تحصیل می‌پردازند. در مجموع اکنون حدود یک هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه مجارستان مشغول تحصیل‌ هستند اما در حال حاضر تلاش می‌شود که حرکت معکوس این امر را ایجاد کنیم.

 

دکتر جعفریان با بیان این که هم اکنون بیش از 300 دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال تحصیل هستند، گفت: درصدد هستیم ارتباط  آموزشی‌ دانشگاه علوم پزشکی تهران با کشور مجارستان تقویت شود. بدین منظور شعبه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران را در مجارستان ایجاد می کنیم. اکنون در انتظار  انجام هماهنگی‌ها و دریافت تاییدیه‌های مربوط به این موضوع از مجارستان هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان تاکید کرد:  اجرای این اقدام به معنی ورود ما به عرصه های بین‌المللی خواهد بود./211

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٠ آذر ١٣٩٤ - ١٢:٢٥ / شماره خبر: ١٣٦٤٤٧ / تعداد نمايش: 2625

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج