وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد:

استقبال گسترده دانشجویان علوم پزشکی از فعالیت‌های قرآنی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه شرایط  فعلی کشور به گونه‌ای است که بیش از گذشته به انسجام داخلی نیاز داریم، افزود: مشکل فعلی ما دشمن خارجی نیست، بلکه در حال حاضر به انسجام داخلی نیازمندیم و چنانچه این انسجام مانند دوران جنگ که همه مردم با یکدیگر همدل بودند وجود داشته باشد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.  

به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا فراهانی در نشست خبری هفته دولت با اشاره به برگزاری سیزدهمین المپیاد ورزشی پسران دانشگاه های علوم پزشکی کشور در تبریز، گفت: در این المپیاد ورزشی ۳ هزار دانشجو، کادر فنی، سرپرست و داور حضور داشتند و بزرگترین رویداد ورزشی در تاریخ وزارت بهداشت به لحاظ کمیت شرکت کنندگان رقم خورد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه ساماندهی ۳ هزار نفر در المپیاد ورزشی کار دشواری بود، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در برگزاری سیزدهمین المپیاد ورزشی پسران دانشگاه های علوم پزشکی کشور بسیار خوب عمل کرد. سال گذشته نیز، دوازدهمین المپیاد ورزشی دختران دانشگاه های علوم پزشکی کشور در شهرکرد با حضور ۲۵۰۰ شرکت کننده برگزار شد.

دکتر فراهانی ضمن اشاره به برگزاری سومین المپیاد ورزشی همگانی با حضور ۲۵۰۰ شرکت کننده، گفت: در گذشته این المپیاد به صورت دو سالانه برگزار می شد و مقرر است که اسفند ماه سال جاری در خزرآباد ساری برای دختران برگزار شود. با توجه به اینکه در سال گذشته المپیادهای ورزشی دانشجویان یک سال برای دختران و یک سال نیز برای پسران برگزار شد، برای اینکه هر سال رقابت‌های ورزشی را در حوزه دانشجویی داشته باشیم، المپیاد را به صورت همگانی تعریف کردیم.

وی با اشاره به تدوین آیین نامه انجمن های ورزشی اظهار داشت: ‌یکی از سیاست‌های وزارت بهداشت این است که بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه توسط خود دانشجویان اجرا شود. همواره دانشجویان در حوزه نشریات دانشجویی کانون های فرهنگی، انجمن های علمی سیاسی و تشکل‌های اسلامی حضور داشتند و فعالیت‌های مربوطه را انجام می دادند، اما تنها حوزه ای که در آن انجمن دانشجویی مطرح نشد، حوزه ورزش بود که برای این بخش هم انجمن های ورزشی تشکیل شد. آیین نامه انجمن های ورزشی دانشجویی در ماه جاری ابلاغ خواهد شد و براساس آن، دانشگاه ها می‌توانند صاحب انجمن‌های ورزشی و دانشجویی شوند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه، با اشاره به برگزاری دو نشست با حضور ۵۰۰ نفر از دبیران کانون‌های فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی افزود: این دو نشست در خزر آباد ساری و اصفهان برگزار شد که با استقبال دبیران کانون های فرهنگی دانشجویان روبرو شد و توانستیم بحث‌های مربوط به توانمند سازی مدیران کانون های فرهنگی و راه اندازی استارت آپ‌های دانشجویی در عرصه‌ فرهنگی را مطرح کنیم.

دکتر فراهانی با بیان اینکه در سال گذشته وزارت بهداشت میزبان برگزاری جشنواره نشریات دانشجویان بود، گفت: همچنین نشست مدیران مسئول و سردبیران دانشجویان دو هفته گذشته در تبریز برگزار شد.


معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همچنین از تصویب آیین نامه مجامع تخصصی کانون های فرهنگی خبر داد و اظهار داشت: ما در عرصه‌ اقدامات فرهنگی مصوبه‌ای از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتیم، اما جای خالی این مصوبه برای مجامع تخصصی کانون ها وجود داشت که خوشبختانه این آیین نامه نیز تنظیم و به دانشگاه ها ابلاغ شد.

دکتر فراهانی افزود:‌ استقبال دانشجویان علوم پزشکی از فعالیت‌های قرآنی نسبت به سال گذشته گسترده بود و دانشجویان، پرسنل و اساتید دانشگاه ها در این جشنواره قرآنی شرکت داشتند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همچنین از برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری وزارت بهداشت در حوزه‌ خوابگاه های دانشجویی تا سال ۱۴۰۰ خبر داد و تصریح کرد: درخصوص نیازهای خوابگاهی در دانشگاه های علوم پزشکی تا سال ۱۴۰۰ ارزیابی هایی صورت گرفت و مشخص شد که باید ۱۸۳ خوابگاه دانشجویی جدید احداث شود که از این تعداد حدود ۱۰۶ مورد آن با گنجایش ۴۰۰ نفر و با متراژ ۷ هزار و ۸۰۰ متر باید ساخته شود و ۷۷ خوابگاه دیگر نیز باید ظرفیت حدود ۲۷۰ نفر را داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر فراخوان سرمایه گذاری و ورود بخش خصوصی در عرصه‌ ساخت خوابگاه های دانشجویی اعلام شده و براساس قانون، بخش خصوصی می‌تواند وارد پروژه‌های نیمه تمام خوابگاهی و همچنین ساخت خوابگاه‌های جدید دانشجویی شود.

دکتر فراهانی با اشاره به اینکه در حال حاضر مجموعا یک میلیون متر مربع خوابگاه با ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد، افزود: برای ساخت خوابگاه های جدید حدود ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم که بخش خصوصی برای ساخت خوابگاه های جدید استقبال می‌کند. در عین حال باید از اعتبارات بانک مسکن دراین زمینه نیز استفاده کنیم.


معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص  پرونده‌های دانشجویان وقایع اخیر نیز گفت: من این پرونده ها  را ندیده‌ام و نمی‌توانم در مورد آنها قضاوت کنم. اما به طور کلی صدور احکام سنگین برای این دانشجویان در برخی از موارد قابل قبول نیست و مسئولان قضایی عنوان می‌کنند که پرونده‌های برخی از دانشجویان بازداشتی به دلیل ارتباط با عناصر ضد انقلاب و غیره سنگین است و پرونده های ساده‌ای نیستند، اما به طور کلی نمی‌توانیم در مورد این پرونده‌ها قضاوت کنیم.

دکتر فراهانی با تاکید بر این که معتقدیم حبس‌های سنگین برای دانشجویان به هیچ عنوان قابل قبول نیست، افزود: ما در خصوص این موضوع با همه نهادهای دانشگاهی اعم از وزارت علوم، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد هم نظر هستیم و در این زمینه تلاش‌های بسیاری را انجام داده‌ایم به طوری که با رییس قوه قضاییه، دادستان کشور و سایر مسئولان ملاقات‌هایی را داشته‌ایم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه در برخی مواقع نگاه خوبی به قوانین در کشور وجود ندارد و یا قوانین خوبی در کشور نداریم، تصریح کرد: اظهار نظر و اظهار ناراحتی از سوی افراد نباید موجب برخورد با آنها یا حذف شان شود.

دکتر فراهانی در ادامه با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم فضای نسبتا آرامی در دانشگاه ها ایجاد شده است، افزود: در طول 5 سال گذشته شرایط بهتر شده ولی هنوز به شرایط ایده‌آل نرسیده است و شعار رییس جمهور درخصوص تبدیل فضای امنیتی دانشگاه ها به فضای امن، تحقق نیافته است. در همین راستا مسئولان امنیتی نباید به گونه ای عمل کنند که سخنان مقام معظم رهبری درخصوص فضای آزاد دانشگاه ها مخدوش شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه شرایط  فعلی کشور به گونه‌ای است که بیش از گذشته به انسجام داخلی نیاز داریم، افزود: مشکل فعلی ما دشمن خارجی نیست، بلکه در حال حاضر به انسجام داخلی نیاز داریم و اگر این انسجام همانند دوران جنگ که همه مردم با یکدیگر همدل بودند وجود داشته باشند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت شکل گیری اعتماد بین ملت و دولت، خاطرنشان کرد:‌ متاسفانه در حال حاضر بین ملت و حاکمیت شکافی ایجاد شده و این موضوع بسیار نگران کننده است و اگر حاکمیت در عمل به مردم اعتماد واقعی داشته باشد و فرصت‌های لازم را برای آنها ایجاد کند، مطمئنا آنها با حاکمیت یک دل شده و بسیاری از مشکلات را حل خواهند کرد.

دکتر فراهانی در ادامه درخصوص تصویب قانون سهمیه 5 درصدی ایثارگران توسط مجلس شورای اسلامی، گفت: این قانون،  قانونی ظالمانه است و این که در گذشته سهمیه‌ای برای ایثارگران در نظر گرفته شده امری معقول بود، چراکه رزمنده‌ای که باید در کنار ما برای حضور در دانشگاه ها رقابت می‌کرد زندگی خود را صرف جنگ و جهاد در عرصه‌ جنگ و جهاد گذاشت. یا اینکه عده‌ای به عنوان جانباز شیمیایی در عرصه‌ جنگ قطع نخاع شدند و سهمیه ای برای جانبازان و فرزندان آنها در نظر گرفته شد که این موضوع هم به نظر من تبعیض نبود ولی این موضوع که مجلس دفعتا قانونی را تصویب کند که براساس آن فرزندان افرادی که 30 سال از حضورشان در جبهه جنگ گذشته است از سهمیه 5 درصدی برای ورود به دانشگاه ها استفاده کنند، کاملا ظالمانه است.

وی افزود:‌ من خودم  در جبهه جنگ حضور داشتم و فرزندان من از قانون سهمیه 5 درصدی ایثارگران برای ورود به دانشگاه ها منتفع می‌شدند، اما با قاطعیت می‌گویم این قانون کاملا ظالمانه است و فرهنگ ایثارگران و شهادت را تخریب می‌کند و ما ایثارگران، اجرای این قانون را توهین به خود می‌دانیم. چرا باید فرزند من از این اقدام ایثارگران سود ببرند.

دکتر فراهانی با تاکید بر اینکه قانون سهمیه ایثارگران را توهین به خود می‌دانیم، افزود: سهمیه 25 درصدی خانواده شهدا به گونه‌ای بود که سال گذشته فقط 4 درصد از فرزندان خانواده شهدا توانستند برای ورود به دانشگاه ها از آن استفاده کنند، چون در واقعیت عملی نبود، چراکه درصد کمتری از فرزندان شهدا وجود داشتند که متقاضی ورود به دانشگاه ها بودند، اما با مصوبه 5 درصدی سهمیه ایثارگران، مقرر شد اگر ظرفیت سهمیه 20 درصدی خالی بماند فرزندان ایثارگران بتوانند از آن استفاده کنند و در واقع آن 25 درصد سهمیه به فرزندان ایثارگران اختصاص یافت و متاسفانه این اقدام تبعیض آمیز موجب شد فردی که رتبه‌ صد هزار کنکور را کسب کرده بود، در کنار فردی که رتبه‌ 100 را آورده در یک کلاس حضور داشته باشند.

وی در پایان ازمصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی در دانشگاه ها انتقاد کرد و گفت: براساس این مصوبه، چنانچه فرزندان اعضای هیات علمی 90 درصد نمره یک رشته را کسب کنند، می‌توانند رشته مورد پذیرش را تغییر و حتی به دانشگاهی که پدرانشان در آن هستند انتقال پیدا کنند که البته با تمام احترامی که برای همکاران هیات علمی قائل هستم، این قانون را نوعی تبعیض می‌دانم./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧ - ١٥:٢٤ / شماره خبر: ١٨٠٥٠١ / تعداد نمايش: 727

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج