وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در سفر به استان مركزي:

کمبودی در زمينه داروهای اساسی نداریم

وزیر بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر کمبودی در داروهای اساسی نداریم و تعداد اقلام کمبود دارویی کشور، امروز بسیار کمتر از میزان کمبود دارو در سال گذشته است و داروی بیماران خاص و صعب العلاج نیز با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه و تامین می شود.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در سفر به استان مركزي، در حاشیه بازدید از بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان محلات اظهار كرد: در حال طراحی سامانه ای هستیم که در آینده اي نزدیک، داروهای بیماران خاص را درب منزل یا محل مصرف به بيماران تحویل دهيم تا نیاز به مراجعه به محلی برای تهیه دارو نباشد و بيماران بدون معطلی و فوت وقت، داروی خود را تحویل گیرند.

وی با بیان اینکه مشکلی در تامین دارو نداریم، افزود: برخی از داروهای برند که اجازه واردات آنها را به دلیل وجود و فعاليت تولیدکنندگان ایرانی (بعضی از داروهای وارداتی در کشور توسط پنج تولید کننده تولید می شود) نمی دهیم، ممکن است توسط برخي همکاران پزشک تجویز شود كه اين امر موجب سرگرداني بيماران مي شود، لذا از همكاران پزشك خواسته ايم که در تقویت صنعت داخلی و عدم سرگردانی مردم، همراهی بیشتری کنند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: قطعا اجازه نخواهیم داد دارویی که مشابه داخلی دارد، به کشور وارد و منجر به نابود شدن تولید داخل شود، اما همانگونه که اوايل سال به مردم قول داديم، اجازه نخواهيم داد كه مردم حتی یک روز با مشکلی به نام کمبود داروهای اساسی روبرو شوند.

۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در کشور در حال تحصیل هستند

دکتر نمکی در خصوص طرح دو فورتی مجلس برای افزایش ظرفیت و پذیرش دانشجویان پزشکی، خاطرنشان كرد: در حال حاضر بررسی های ما نشان می دهد که خوشبختانه با آهنگی که در پیش گرفته ایم، کمبود اساسی در تعداد پزشک نداریم و ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در کشور در حال تحصیل هستند و سالانه حدود ۷ هزار نفر فارغ التحصیل می شوند که تعداد کمی از آنها به خارج از کشور می روند.

وی، مشکلات نیروی پزشکی و متخصص را ناشی از توزیع نامناسب آنها دانست و افزود: در برخی از مناطق، ممکن است پزشکان عمومی به سایر حرفه ها روی بیاورند و به دلیل اینکه انگیزه کافی ایجاد نکرده ایم، به مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور نمی روند، اما خوشبختانه ۳۰ درصد ظرفیت بومی در رشته پزشکی پذیرش می کنیم و با آهنگی که در تربیت نیروی انسانی داریم، در آينده چیزی به نام کمبود پزشک در كشور نخواهيم داشت.

وزیر بهداشت در پايان گفت: بررسی های ما نشان مي دهد که در برخی از رشته ها باید ظرفیت و پذیرش را افزایش دهیم و اين موضوع را اعمال خواهیم کرد./۲۰۶

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٨ - ٢٠:٠٠ / شماره خبر: ١٩٤١٢٨ / تعداد نمايش: 456

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج