وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی98:

همکاری ایران و عراق برای ارائه خدمات سلامت به زائران اربعین حسینی

رییس سازمان اورژانس کشور از همکاری وزارت بهداشت ایران و عراق برای ارائه خدمات سلامت به زائران اربعین حسینی خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر پیرحسین کولیوند درحاشیه نخستین همایش بین المللی بهداشت و درمان به مناسبت اربعین حسینی گفت: کادر درمانی ایران که به کشور عراق اعزام شده است براساس تفاهم نامه میان وزارت بهداشت ایران و عراق علاوه بر موکب‌های سلامت و مراکز ویژه ایران، در بیمارستان‌های عراق نیز مستقر شده و به زائران خدمات رسانی می‌کنند.

وی افزود: متخصصان ایرانی قلب، زنان، مغز و اعصاب، عمومی، جراحی، داخلی، گوش و حلق و بینی و ریه با استقرار در بیمارستان‌های کشور عراق به تمام زائران اربعین حسینی خدمات رسانی می‌کنند.

رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی 98 اضافه کرد: کادر کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیر و همچنین بهداشت و سلامت(محیط و تغذیه) ایران نیز با کارت شناسایی وزارت بهداشت عراق در مسیر‌های راهپیمایی، کنترل سلامت زائران را با همکاری کشور میزبان انجام می‌دهند.

رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه امسال با توجه به پیش بینی افزایش تعداد زائران اربعین حسینی منابع انسانی و پشتیبانی نیز افزایش یافته است، گفت: در برخی منابع ۲۰ تا ۲۵ درصد و در برخی دیگر از منابع تا ۴۰ درصد افزایش داشته ایم.

وی با بیان اینکه ۱۷ هزار نیروی فوریت‌های پزشکی به زائران اربعین خدمات رسانی می‌کنند، افزود: ۲۰ هزار نیروی درمانی در کنار نیرو‌های حاضر در مناطق مرزی به زائران ارائه خدمات می‌کنند. همه مرز‌های شرقی کشور که میزبان زائران کشور‌های پاکستان و افغانستان هستند و مرز‌های شمالی کشور تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی قرار دارند.

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به استقرار چهار بیمارستان تخصصی به منظور ارائه خدمات در بحران‌ها (بیوتروریسم، شیمیایی و هسته ای) در مرز‌های غربی کشور، خاطرنشان کرد: در هر یک از گذرگاه‌های مرزی سه بالگرد آماده خدمات رسانی است.

دکتر کولیوند افزود: در هر ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر در مسیر زائران اربعین حسینی در کشور، یک دستگاه آمبولانس و در هر ۳۰ کیلومتر یک دستگاه اتوبوس آمبولانس مستقر شده است. همچنین با برپایی درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های سیار و نیز وجود دو فروند هواپیما که به بیمارستان هوایی تبدیل شده اند، به زائران در حوادث احتمالی و موارد بیماری آنها خدمت رسانی می کنیم.

وی تاکید کرد: کاروان سلامت برای ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی به صورت رسمی روز دوشنبه از جوار مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و شهدای معزز به مسیر‌های راهپیمایی میلیونی اربعین حسینی اعزام می‌شوند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک با سفرای کشور‌های افغانستان، پاکستان و عراق در روز گذشته گفت: هماهنگی‌ها و برنامه ریزی‌های لازم به منظور همکاری برای ارائه خدمت به زائران اربعین حسینی صورت گرفته است.

دکتر کولیوند اضافه کرد: براساس تفاهم نامه‌ای که با وزارت بهداشت عراق امضا شد پزشکان، متخصصان، نیرو‌های درمان، اعزام و دارو و تجهیزات پزشکی به کشور عراق ارسال می‌شوند و در قالب کارگروه‌های مشترک گروه‌های مدیریت بیماری‌های واگیر با اداره بهداشت عراق همکاری خواهند کرد.

وی با اشاره به افزایش مشارکت‌های مردمی با زائران اربعین گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، کلینیک‌های سیار با ۳۵۰ متخصص داوطلب به کشور عراق اعزام کرده است که در آن‌ها درمانگاه‌های تخصصی دندانپزشکی و دیالیز مستقر است.

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: با کسب مجوز از کشور عراق، ۳۵ دستگاه آمبولانس و هفت دستگاه اتوبوس آمبولانس به این کشور اعزام شده است و ۵۰ دستگاه آمبولانس و ۲۰ دستگاه اتوبوس آمبولانس دیگر نیز در مرز‌های دو کشور مستقر هستند تا در صورت نیاز برای ارائه خدمت به عراق یا ایران اعزام شوند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١١ مهر ١٣٩٨ - ٢١:٥٣ / شماره خبر: ١٩٥٦٠٦ / تعداد نمايش: 547

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج