وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون کل وزارت بهداشت:

ایران در میزان شیوع یا درصد وابستگی به الکل و مصرف مخاطره آمیز آن در بین کشور‌های جهان رتبه بسیار پایینی دارد

معاون کل وزارت بهداشت نسبت به خبر یورو نیوز درباره رتبه ایران در میزان مصرف الکل در جهان، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش وبدا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته خبری در رسانه‌ها به نقل از پایگاه خبری یورو نیوز درباره میزان مصرف الکل ایران بر مبنای گزارش سازمان بهداشت جهانی منتشر شد، در این گزارش این پایگاه خبری مدعی شده بود که ایران رتبه نهم مصرف الکل در دنیا را دارد.

این خبر مخدوش؛ حاصل نتیجه گیری غلط نویسنده بوده که از گزارش سازمان بهداشت، اخباری مخدوش و نادرست منتشر کرده است. در گزارش سازمان بهداشت جهانی آمار و رتبه بندی در مورد میزان مصرف الکل در کشور‌ها ذکر نشده و مشخص نیست نویسنده با چه قصد و نیتی گزارش این چنینی را منتشر کرده است.

از طرفی باید توجه داشت که متاسفانه رسانه‌های داخلی به غلط و بدون توجه به درستی خبر آن را باز نشر دادند که این خبر کذب و مخدوش واکنش مسئولان وزارت بهداشت را به دنبال داشت.

رتبه مصرف الکل ایران در بین کشورهای جهان

دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت گفت: شیوع مصرف الکل در ایران یا میزان شیوع یا میزان الکل مصرفی نسبت به کشور‌های دیگر بسیار پایین بوده و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی رتبه ایران در بین ۱۸۹ کشور دنیا ۱۷۳ است.

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، رتبه ایران از نظر سرانه مصرف الکل یا همان مقدار مصرف به ازای هر نفر (جمعیت کل یا مصرف کنندگان) در بین کشور‌های جهان بسیار پایین و در دنیا ۱۷۱ است.

آمار وابستگی به الکل مصرف کنندگان ایران در جهان

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه میزان شیوع یا درصد وابستگی به الکل و مصرف مخاطره آمیز در این حوزه از شاخص‌های مهمی است که مطرح می‌شود، گفت: ایران در میزان شیوع یا درصد وابستگی به الکل و مصرف مخاطره آمیز آن در بین کشور‌های جهان رتبه بسیار پایینی دارد و از بین ۱۸۹ کشور دنیا در جایگاه ۱۸۰ دنیا قرار گرفته است.

دکتر حریرچی بیان کرد: در حوزه مصرف الکل، عددی به عنوان سرانه مصرف الکل در افراد وابسته شدید به الکل و مصرف کننده مخاطره آمیز مطرح می‌شود که سازمان بهداشت جهانی در این زمینه رتبه‌ای اعلام نکرده است. البته در این حوزه باید به دو موضوع مهم توجه کرد، یکی اینکه میزان شیوع مصرف الکل در سال‌های اخیر در کشور افزایش یافته و دیگر اینکه میزان شیوع مصرف مواد مخدر در کشور بالا است.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٤ مهر ١٣٩٨ - ١٠:٣٠ / شماره خبر: ١٩٥٦٧٥ / تعداد نمايش: 271

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج