وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دیدار با مجمع خیّرین سلامت استان زنجان عنوان کرد:

تاکید بر استفاده از ظرفیت‌ خیّرین در احداث خوابگاه‌های دانشجویی در زنجان


معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: ، استفاده از ظرفیت‌ های خیّرین در احداث خوابگاه‌های دانشجویی در کشور ما مغفول مانده است که باید اقداماتی انجام دهیم که مجمع‌ های مختلف خیّرین به ساخت خوابگاه‌های دانشجویی نیز تشویق شوند.


به گزارش وبدا، دکتر سیما سادات لاری بعد از بازدید از چند خوابگاه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با حضور در مرکز آموزشی، درمانی حضرت ولیعصر(ع)، در دیدار جمعی از اعضای مجمع خیّرین سلامت استان زنجان، با تاکید بر استفاده از ظرفیت خیّرین برای ساخت خوابگاه دانشجویی در این استان، بیان کرد: خیّرین سلامت در هر شهر و استان مایه افتخار هستند، چراکه منشا تحولات خوبی در بخش‌های مختلف هستند. خیّرین سلامت برای همگان به عنوان یک الگوی ماندگار در اذهان و افکار عمومی باقی‌ می ‌مانند. جای خرسندی است که استان زنجان از ظرفیت بالای خیّرین برخوردار است.

وی خطاب به اعضای مجمع خیّرین سلامت استان زنجان، گفت: اقدامات شما در راستای احداث پروژه‌ های مختلف درمانی، پزشکی و آموزشی ستودنی است و ارزش و اجر این فعالیت‌ ها با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست و به همه شما تبریک می‌ گویم که با اتّحاد و همدلی که در درون‌تان وجود دارد، توانسته‌ اید بخشی از کمبودها و تنگناها در حوزه درمانی و پزشکی را مرتفع کنید.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به بازدید از بخش ‌های مختلف مرکز آموزشی، درمانی حضرت ولیعصر(ع)، اظهار کرد: اقدام شما در احداث این مرکز جامع درمانی و آموزشی ستودنی است و همگان باید قدردان شما باشند، چراکه در شرایط نامساعد اقتصادی و درشرایطی که درآمد بخش اعظمی از مردم پایین است، شما توانسته‌ اید با ساخت این مجموعه درمانی، گره از مشکلات بسیاری از مردم در بخش درمان و سلامت باز کنید.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ظرفیت‌ های بالای خیّرین در ساخت خوابگاه‌های دانشجویی، گفت: اقدامات خیّرین در چند سال اخیر در حوزه ساخت مراکز درمانی و پزشکی در استان‌های مختلف بالا بوده است و خوشبختانه در استان‌های مختلف از ظرفیت خیّرین برای احداث طرح‌های بهداشتی، درمانی و پزشکی استفاده‌های زیادی شده است، اما به نظرم باید از ظرفیت خیّرین در احداث طرح‌های خوابگاهی نیز استفاده کرد، چراکه خیلی از استان‌های کشور این پتانسیل و ظرفیت را دارند که با تعامل با مجمع‌های مختلف خیّرین در راستای ساخت خوابگاه‌ های استاندارد دانشجویی، گام بردارند.

دکتر لاری با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای موجود حدود ۶۰ درصد از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فرسوده هستند، اظهار کرد: معتقدم، استفاده از ظرفیت‌ های خیّرین در احداث خوابگاه‌های دانشجویی در کشور ما مغفول مانده است که باید اقداماتی انجام دهیم که مجمع‌ های مختلف خیّرین به ساخت خوابگاه‌های دانشجویی نیز تشویق شوند.

وی با بیان اینکه فرسودگی و عمر بالای خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی مشکلات زیادی برای دانشجویان به بارآورده است، گفت: فرسودگی خوابگاه‌های دانشجویی، ایمنی آنها را در برابر حوادثی همچون سیل، زلزله و حوادث غیرمترقبه، کاهش می ‌دهد و در بسیاری از سفرهایی که به دانشگاه‌ ها دارم، دانشجویان از فرسودگی خوابگاه‌ها ابراز گلایه دارند.

لزوم ایجاد انگیزه و گرایش خیّرین برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر لزوم ایجاد انگیزه و گرایش خیّرین برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی تاکید کرد و گفت: خوشبختانه فضاهای فیزیکی برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه‌ علوم پزشکی زنجان موجود است و به نظرم با کمک شما خیّرین و حمایت‌های ما در ستاد، می‌ توان در زنجان دو خوابگاه با ظرفیت ۴۰۰ نفر برای دانشجویان دختر و پسر احداث کرد. در مسیر ساخت این خوابگاه‌ ها می ‌توان از کمک شما خیّرین و همچنین، تسهیلات اعتباری استفاده کرد.

دکتر لاری با اشاره به اینکه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت نیز در جهت ساخت خوابگاه‌های دانشجویی، می‌تواند یاری گر شما باشد، اظهار کرد: همه ما باید دست به دست هم دهیم و با ساخت اماکن خوابگاهی برای دانشجویان، رزیدنت‌ها و دستیاران و همچنین، دانشجویان متاهل، بخشی از مشکلات این قشر دانشجویی را حل کنیم. درست است که اکنون شرایط برای ساخت یک خوابگاه دانشجویی کار آسانی نیست و اگر در گذشته برای ساخت یک طرح خوابگاهی به پنج  میلیارد تومان اعتبار نیاز بود، اما متاسفانه امروزه با توجه به تورم و شرایط اقتصادی باید چندین برابر صرف ساخت خوابگاه دانشجویی کرد.

کمبود خوابگاه‌های متاهلی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

وی با اشاره به کمبود خوابگاه‌های متاهلی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: بر اساس آمارهای موجود در کل کشور، تعداد کمی واحد خوابگاه دانشجویی برای متاهلین وجود دارد که این موضوع نگران کننده است و اگر ما بتوانیم ساخت خوابگاه‌های متاهلان را در اولویت قرار دهیم، می ‌توانیم بسیاری از مشکلات این عزیزان را درحوزه اسکان مرتفع سازیم.

دکتر لاری بر لزوم تشویق و استفاده از ظرفیت خیّرین برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی در زنجان تاکید کرد و گفت: با اجرای طرح تحول سلامت در کشور، وضعیت زیرساخت‌ های درمانی و بهداشتی در خیلی از شهرها، رو به رشد رفت و خیلی از مشکلات در حوزه زیرساخت‌های درمانی و پزشکی با کمک شما خیّرین رفع شد، اما چنانچه خیّرین عزیز بتوانند در حوزه ساخت خوابگاه‌های دانشجویی نیز اقدام کنند، کار بزرگی انجام می‌ دهند. ما نیز در مجموعه معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت و صندوق رفاه، در مسیر احداث طرح‌های خوابگاهی کمک حال شما دوستان خواهیم بود.

معاون وزیر بهداشت افزود: من لذت می ‌برم از اینکه ظرفیت‌های خوبی در حوزه خیّرین در استان زنجان وجود دارد و با کمک شما عزیزان، شهر زنجان صاحب یکی از مجهزترین مراکز درمانی و آموزشی شده است و بدون شک، شما عزیزان می‌توانید ما را نیز در احداث خوابگاه‌های دانشجویی در زنجان کمک کنید و باید در این شرایط همه دست به دست هم داده و با اتحاد و همدلی مشکلات دانشگاه علوم پزشکی زنجان در حوزه اسکان و خوابگاه را مرتفع کنیم.

دکتر لاری با تاکید بر اینکه بسیاری از خوابگاه‌ ها و سلف سرویس ‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در شرایط خوبی به سر نمی ‌برند، خاطرنشان کرد: وضعیت خوابگاه‌های فرسوده ما در شان و جایگاه دانشجویان علوم پزشکی نیست و علاقه مند بودیم در قالب نشستی، با شما خیّرین عزیز دیدار وگفت وگویی داشته باشیم و صدای مشکلات دانشجویان در حوزه خوابگاه را به گوش شما دوستان برسانیم./224/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢ آذر ١٣٩٨ - ١٤:١٧ / شماره خبر: ١٩٧٢٠١ / تعداد نمايش: 296

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج