وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

اولین بیمارستان دندانپزشکی کشور در تبریز افتتاح شد

تاکید وزیر بهداشت بر لزوم توجه به شاخص های سلامت دهان و دندان و ارتقای آن

اولین بیمارستان دندانپزشکی کشور در سفر کاروان تدبیر و امید به استان آذربایجان شرقی و با حضور وزیر بهداشت، افتتاح شد.

 

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاح این بیمارستان که معاون درمان وزارت بهداشت نیز در آن حضور داشت، اظهار داشت: راه اندازی بیمارستان دندانپزشکی، یک کار نو و جدید در کشور است که جای تقدیر و تشکر از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز دارد اما نباید در بستری کردن بیماران دهان و دندان، تخت های بیمارستان را به مدت زیادی اشغال کرد .

 

وی افزود: در سلامت دهان و دندان در کشور ضعیف هستیم گفت: 30 سال پیش در وزارت بهداشت، دفتر سلامت دهان و دندان را راه اندازی کردیم و موضوعاتی مانند فلورایدتراپی و دهانشویه را آغاز کردیم و آموزش در این زمینه را در دستور کار قرار دادیم.

 

وزیر بهداشت یادآور شد: شاخص های سلامت دهان و دندان در بین شاخص های سلامت، وضعیت نامناسب تری دارد چون بر روی سلامت دهان و دندان و آموزش های مورد نیاز، کار زیادی نکرده ایم. اولین کار ما در وزارت بهداشت، تربیت دندانپزشک خانواده است و مدیر تیم بهداشت دهان و دندان، دندانپزشک خانواده خواهد بود.

 

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: برای ارتقای سلامت دهان و دندان، باید به درون خانواده ها برویم. در طرح هر خانه یک پایگاه سلامت که روز سه شنبه اجرای آن در کشور آغاز شد، دانشجویان گروه های مختلف علوم پزشکی را از سال دوم به درون خانواده ها می فرستیم تا بر روی سلامت آنها در همه زمینه ها از جمله سلامت دهان و دندان، کار کنند.

 

وی یادآور شد: امسال طرح مدارس عاری از پوسیدگی در کشور اجرایی می شود و در قالب آن برای بیش از یک میلیون و 200 هزار دانش آموز مقطع ششم، اقدامات لازم انجام می شود .

 

وزیر بهداشت افزود: بهترین مقطع سنی برای آموزش در جامعه، سن مدرسه است و باید بسته های آموزشی ارتقای سلامت برای همه گروه های هدف از جمله کودکان، زنان باردار و افراد بزرگسال تهیه شود و این وظیفه دانشگاه ها و معاونت آموزشی وزارت بهداشت است که البته تصور می کنند که تهیه بسته های آموزشی باید فقط برای دانشگاه ها انجام شود اما آگاهی رسانی به مردم از طریق آموزش از راه دور و استفاده از ابزارها و تکنولوژی های جدید را فراموش کرده ایم که باید استفاده از آن در کشور، تقویت شود.

 

گفتنی است این بیمارستان 32 تخت بیمارستانی و 3 اتاق عمل و اورژانس شبانه روزی دندانپزشکی دارد که با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد تومان راه اندازی شده است./206

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٦ آذر ١٣٩٨ - ٢١:٣٠ / شماره خبر: ١٩٧٣٧٨ / تعداد نمايش: 319

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج