وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

میزان نور محیط شغلی بر سلامت افراد موثر است

در سالهاي اخير الزامات اقتصادي ، تکنولوژيکي و دیگر عوامل باعث گسترش مشاغلي شده که در خارج از ساعات معمول کار روز انجام مي شود .همچنين در بسياري از مشاغل استفاده از نور مصنوعي در طول روز نيز ضرورت دارد لذا در این گزارش چگونگی تاثیر نور در سلامت افراد در محیط کار مورد بررسی قرار گرفته است.

 محيط کار از آن دسته مکان هايي است که فرد بخش زيادي از وقت خود را در آن سپري مي کند. بر اين اساس عوامل موجود در محيط کار نيز عملکرد فرد را تحت تاثير قرار مي دهد.

عوامل متعددي وجود دارند که در محيط کار بر سلامت افراد تاثيرگذار است. به عنوان مثال برخي مشاغل در محيط باز و برخي ديگر در مکان هاي بسته قرار دارند. ميزان روشنايي در محيط بسته بسيار حائز اهميت است. کمي و زيادي نور مي تواند تاثيرات متضادي بر نيروي کار داشته باشد.

برخي تاثيرات نوري بر بينايي و برخي ديگر بر مسايل رواني تاثيرگذار است. کار در محيط بسته کم نور و همچنين در فضاي پر نور اغلب موجب خستگي و تحريک پذيري فرد است. افرادي که در چنين محيط هايي فعاليت مي کنند بازده مناسبي نخواهند داشت و اغلب ويژگي هاي منفي رواني از خود نشان مي دهند.

کارشناس ارشد بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: نور و روشنایی نخستین عامل محیطی است که برای هر نوع فعالیتی ضروری است .این عامل بیش از سایر متغیر های فیزیکی در کار و وظیفه ی شغلی تاثیر دارد . زیرا متغیرهای دیگری را که در کیفیت انجام کار نقش مهمی دارند دستکاری می کند.

شهریار روحی افزود: با توجه به اینکه، عوامل متعددی از قبیل: نوع کار ، زمینه ، اجزای کوچک قابل تمیز کار ، فرصت دیدن اشیا، میزان برجستگی ریزه کاری ها نسبت به زمینه، سن فرد و بالاخره مصالح ساختمانی محیط و ابزار و وسایل پیرامون آن در میزان نور لازم برای محیط دخالت دارد، ارائه یک نظر کلی در باره ی مقدار روشنایی در محیط کار بسیار دشوار است.

وی اذعان داشت: توجه به نور و روشنایی به عنوان یکی از متغیر های محیط کار ، بر این فرض استوار است که بین راندمان فرد و شدت نور در هنگام کار همبستگی وجود دارد. یعنی با افزایش روشنایی ، کارایی فرد هم افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: روشنایی در محیط کار از دو جهت ادارکی و روانی بر عملکرد اثر گذاشته و ثمر بخشی آن را افزایش می دهد. در این ساز و کار در نهایت ، تعامل و تاثیر متقابل دو دسته از عوامل موحب بهبود کار می شود .

روحی، تامين بيشترين حفاظت از بينايي کارکنان، کاهش عوامل ايجاد خستگي و فشار ناشي از کمبود روشنايي، پيش گيري از حوادث ناشي از کار ، افزايش بازده کار و بهبود کيفيت محصولات را از اهداف تامين روشنايي کافي و مناسب در محيط کار عنوان کرد و افزود: کافی بودن ، توزيع مطلوب فرکانسها نور از ویژگی های روشنایی رضایت بخش و مناسب است. همچنین درخشندگي سطوح نباید سبب چشم زدگي  یا ایجاد سايه هاي مزاحم شود .

این کارشناس ارشد بهداشت حرفه ای گفت: استفاده از نور طبیعی بدلایلی همچون کامل بودن طیف رنگ، اقتصادی بودن، خاصیت میکروب کشی و کمک به ساخته شدن ویتامینD نسبت به استفاده از نور مصنوعی ارجحیت دارد و جهت تامین نور محیط بیشتر توصیه می گردد./124/201

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ١٦ دی ١٣٩٢ - ١١:٠٣ / شماره خبر: ١٠١٨١٥ / تعداد نمايش: 5110

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج