وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دست آورد بزرگ سازمان انتقال خون ایران در زمینه سلامت خون

شیب کاهشی چشمگیر هپاتیت در بین اهداکنندگان خون

 

طی 10 سال گذشته شیوع هپاتیت Bدر جامعه اهداکنندگان خون در سال 1386 از (0،43)چهل و سه صدم درصد (43 مورد مثبت در 10 هزار نفر) در پایان سال 95 به کمتر از (0،081 درصد )هشتاد و یک هزارم درصد (8 مورد مثبت در ده هزار نفر) و در زمینه هپاتیت Cاز 0،12 صدم درصد با یک کاهش چشمگیر به 0،032 درصد(سی دو هزارم درصد) یعنی 3 مورد مثبت به ازای هر 10 هزار نفر تا پایان سال 95 رسیده است. این در حالی است که شیوع هپاتیت Bدر جامعه عادی بیش از 2 درصد و در مورد هپاتیت Cبین 0،5تا 0،7  درصد میباشد.

در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت Bو Cدر جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگسازی، آموزش و ارتقای فرآیند های انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین 10 برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است و در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه، کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص های سلامت خون و کمترین میزان شیوععفونت های منتقله از خون از جمله هپاتیت Bو Cو با افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت های غربالگری استاندارد، بهره گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورها می باشد.

شایان ذکر است در جامعه عمومی کشور نزدیک به یک و نیم میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت Bمزمن و نزدیک به 200 هزار نفر مبتلا به هپاتیت Cمزمن هستند.

در سراسر جهان 400 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت های ویروسی Bو Cهستند. طبق جدیدترین آمار سازمان انتقال خون در ایران هپاتیت Bدر سال 1395 به 8 مورد از هر 10 هزار واحد اهدای خون جمع آوری شده و در مورد هپاتیتC  این آمار در هر ده هزار واحد خون اهدایی جمع آوری شده به 3 مورد رسیده است.

در قاره پهناور آسیا کشورهای ایران، ژاپن، کره جنوبی و سنگاپورکشورهای برتر در زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون و فرآورده های آن هستند.

در مورد HIVدر طی ده سال گذشته در اهداکنندگان خون در سراسر کشور 3 (سه) مورد در صد هزار واحد خون اهدایی بوده است .

در حاضر با توجه به واکسیناسیون نوزادان بر علیه هپاتیت Bدر کشور، آمار هپاتیت Bرو به کاهش است.

این شیب کاهشی، آرامش اطمینان بخشی را برای عزیزان مصرف کننده خون و فرآورده های آن در کشور به دنبال دارد.

در پایان باید گفت خون هایی که از نظر هپاتیت و HIVدر مراکز انتقال خون شناسایی می شوند از چرخه انتقال خون خارج می شود.

                                                   دکتر بشیر حاجی بیگی

                                                     سخنگو و مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران

                                                        دوم آبان 96

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦ - ٠٩:٥٥ / شماره خبر: ١٦٧٨٧٢ / تعداد نمايش: 3421

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج