وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري هفتگي:

مصرف الکل عامل خطر ابتلا به بیش از 200 بیماری، اختلال و جراحت است

سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف الکل عامل خطر ابتلا به بیش از 200 بیماری، اختلال و جراحت محسوب می شود.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با بیان این مطلب افزود: برخی از مشکلات مربوط به مصرف الکل عبارتند از: اختلالات عصبی و روان پزشکی، بیماری های گوارشی، سرطان ها، بيماري هاي قلبي عروقي، آسيب به جنين، بیماری های عفونی، ديابت و جراحات عمدی و غیرعمدی.

وی با اشاره به این که شایع ترین این اختلالات، مصرف آسیب رسان و اعتیاد و وابستگی به الکل است، افزود: مصرف الکل در ایجاد سایر اختلالات روان پزشکی مانند افسردگی و اضطراب نقش دارد همچنين میان مصرف الکل و سیروز و نارسایی کبدی و التهاب لوزالمعده حاد و مزمن رابطه علیتی وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به این که مصرف الکل در ایجاد سرطان های لوزالمعده، دهان، حلق و حنجره، مری، روده بزرگ، مقعد، کبد و سینه در زنان نقش دارد، گفت: مصرف الکل به خصوص مصرف سنگین آن با خطر بالای بیماری های قلبی عروقی همراه است و مصرف الکل در بارداری نیز اثرات مخربی بر سلامت نوزاد و همچنین پیامدهای بارداری دارد ضمن این که مصرف سنگین الکل احتمال ابتلا به دیابت را تشدید می کند.

دکتر حریرچی همچنین گفت: مصرف آسیب رسان الکل سیستم ایمنی را تضعیف کرده و از این طریق خطر ابتلا به سل و ذات الریه را افزایش می دهد. همچنین ارتباط قوی میان مصرف الکل و ایدز وجود دارد که از طریق تاثیر بر رفتارهای پرخطر و محافظت نشده جنسی اعمال می شود.

مصرف الکل همسرآزاری را افزایش می دهد

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که مصرف الکل به خصوص مصرف سنگین آن با خطر خودکشی و خشونت، ارتباط علیتی دارد. مصرف الکل همسرآزاری را افزایش می دهد، گفت: آسیب به دیگران ممکن است عمدی باشد مثل حمله یا دیگر کشی، یا غیر عمدی باشد مانند تصادفات اتومبیل یا آسیب در محیط کار. غفلت یا سوء رفتار با فرزند یا همسر یا سایر افراد خانواده، کوتاهی در انجام نقش اجتماعی و  آسیب به اموال از دیگر اثرات مصرف الکل است.

وی همچنین با اشاره به این که اثرات سمی مثل سندرم الکل جنینی و احساس ناامنی و تهدید سلامت روان اعضای خانواده از سایر مصادیق آسیب به دیگران بر اثر مصرف الکل است، افزود: تشخيص هاي روانپزشكي كه اغلب با اختلالات مرتبط با الكل ديده مي شوند عبارتند از: سایر اختلالات مصرف مواد، اختلال شخصيت ضد اجتماعي، اختلالات خلقي و اختلالات اضطرابي.

دکتر حریرچی گفت: ميزان خودكشي در افراد مبتلا به اختلال مصرف الكل بسیار بیش تر از جمعيت عمومي است.

57 درصد افراد بالای 15 سال یا بالغ (3.1 میلیارد نفر) در جهان در یک سال گذشته مصرف الکل داشته اند

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که آخرین گزارش ها در مورد شیوع مصرف و عدم مصرف الکل در جهان حاکی از آن است که 57 درصد افراد بالای 15 سال یا بالغ (3.1 میلیارد نفر) در جهان در یک سال گذشته مصرف الکل داشته اند، افزود:به عبارت دیگر 43 درصد افراد بالای 15 سال (2.3 میلیارد نفر) در جهان در یک سال گذشته حداقل یک بار مصرف الکل داشته اند.

بالاترین سرانه مصرف الکل در کشورهای اروپایی است

وی با اشاره به این که سرانه مصرف الکل در جمعیت بالای 15 سال از 5.5 لیتر در سال 2005 به 6.4 لیتر در سال 2010 افزایش پیدا کرده است، اما این میزان در سال 2016 هنوز در سطح 6.4 لیتر باقی مانده است، گفت: در حال حاضر، سرانه مصرف روزانه الکل 32.8 گرم الکل خالص در روز است. بالاترین سرانه مصرف در کشورهای اروپایی است.

دکتر حریرچی در ادامه افزود: شیوع بالای مصرف یا الکلی قهار(بنا به تعریف: مصرف 60 گرم یا بیشتر الکل خالص حداقل یک نوبت در یک ماه) در سطح دنیا از 22.6 درصد کل جمعیت جهان در سال 2000 به 18.2 درصد در سال 2016 در بین کل جمعیت کاهش یافته است.

وی  با اشاره به این که یک چهارم از کل الکل مصرف شده در دنیا ثبت نشده و در آمارهای رسمی نیز مطرح نمی شود و اغلب به روشی که تحت کنترل دولت ها نیست فروخته می شود، گفت: در سال 2016 در حدود 3 میلیون مورد مرگ در اثر مصرف الکل (5.3 درصد کل مرگ های دنیا) اتفاق افتاده است و 132 میلیون سال زندگی از دست رفته است که شامل 5.1 درصد سال های زندگی از دست رفته دنیا بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: مرگ و میر به دلیل مصرف الکل، بیش از مرگ و میر ناشی از بیماری های مهم و شایعی چون سل، ایدز و دیابت در جهان است.

دکتر حریرچی با اشاره به این که در سال 2016، در بین مرگ های منتسب به الکل، 28.7 درصد مربوط به حوادث و صدمات، 21.3 درصد مربوط به بیماری های گوارشی، 19 درصد مربوط به بیماری های قلبی - عروقی، 12.9 درصد مربوط به بیماری های عفونی و 12.6 درصد مربوط به سرطان بوده است، افزود: در کل دنیا در سال 2016، 7.2 درصد مرگ های زودرس مربوط به مصرف الکل بوده است و 13.2 درصد مرگ های افراد 20 الی 40 ساله ناشی از مصرف الکل بوده است./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٩ مهر ١٣٩٧ - ١١:١٢ / شماره خبر: ١٨١٧٢٣ / تعداد نمايش: 329

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج