وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی اعلام کرد:

بستری شدن ۴۶۰ نفر به دلیل مسمومیت با الکل از ۱۶ شهریور تا ۸ مهر

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که از ۱۶ شهریور تا ۸ مهر ٤٦٠ نَفَر به دليل مسموميت با الكل در بيمارستان ها بستري شده اند، افزود: اين افراد از استان هاي البرز، مركزي، فارس، كهگيلويه و بوير احمد، خراسان و هرمزگان هستند. 
 
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی  در نشست خبری هفتگی با بیان این که از این ٤٦٠ نَفَر که به دليل مسموميت با الكل در بيمارستان ها بستري شده اند، ٤٢ نَفَر دچار مرگ مغزي شده و فوت كرده اند، گفت:٩٣ درصد افرادي كه فوت كرده اند، مرد هستند و جوانترين فردي كه فوت شده خانمي ١٩ ساله و مسن ترين آنها آقايي ٥٧ ساله است.
 
وی همچنین گفت: ۴١ درصد مسموم شدگان مربوط به محدوده سني ٢٥ تا ٣٦ سال هستند و در حال حاضر ١٧٧ نفر در مراكز درماني بستري بوده و ٢٤١ نَفَر نيز مرخص شده اند. و تاكنون ١٧٠ نفر دياليز  و ١٦ نفر نابينا شده اند.
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که مصرف الکل در ایران نسبت به دیگر کشورهای جهان، نسبتا پایین است، گفت: با توجه به ملاحظات فرهنگی، پرسشگری در مورد مصرف الکل در ایران همراه با محدودیت هایی همراه بوده است.
 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که با توجه به آمار ۴۷ درصدی مصرف حداقل یک بار الکل در یک سال در کل دنیا برای افراد بالای ۱۵ سال، براساس یک مطالعه مهم در ایران ۴.۹ درصد افراد بالای ۱۸ سال در یک سال، سابقه حداقل مصرف یک بار الکل را داشته اند و در کل ۸.۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال در طول عمرشان سابقه مصرف الکل را ولو به میزان یک بار داشته اند، افزود: توجه کنیم هر چند این آمار نسبت به کشورهای دیگر جهان پایین است، اما همین میزان شامل تعداد قابل توجهی از افراد می شود.
 
وی همچنین گفت: براساس یک تحقیق مهم دیگر، سابقه مصرف هرگونه مشروبات الکلی در ۱۲ ماه گذشته، در ۵.۷ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله کشور گزارش شده است و این میزان در مردان بیش از ۱۰ برابر زنان بوده است.
 
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: همچنین براساس یک مطالعه مهم دیگر در کل جمعیت (آمارهای فوق مربوط به افراد بالای ۱۸ سال بود)، ۲.۷۹ درصد بود، به عبارت دیگر در سال مطالعه، دو میلیون و ۱۰۱ هزار و ۸۱۹ نفر در کل کشور تجربه حداقل یک بار مصرف مشروبات الکلی را داشتند.
 
دکتر حریرچی در ادامه با بیان این که ۶۲۳ هزار و ۷۸۴ نفر به طور عادتی و تقریبا مستمر از مشروبات الکلی استفاده کرده اند، افزود: يافته ها نشان می دهد شيوع مصرف الکل در مردان و گروه سنی 20 تا 29 ساله، مجرد، دارای تحصيلات متوسطه يا بالاتر، افراد شاغل، ساکن شهر و دارای وضعيت اقتصادی - اجتماعی بالاتر، بیشتر ديده شده است.
 
وی همچنین گفت: تعداد مصرف‌کنندگان الکل در ایران نسبت به کشورهای غربی پایین‌تر است، اما میزان الکل مصرفی در هر بار استفاده مصرف کنندگان، بالاتر از میزان مصرف بیشتر کشورهای غربی است. به همین دلیل است که در ایران رفتارهای پرخطر ناشی از الکل بیشتر دیده می‌شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود افزود: موارد ذكر شده در مورد مصرف الکل غیر تقلبی است، ولی عمده مشکلات اخیر به وجود آمده در مورد مصرف الکل تقلبی و سمی بوده است.
 
دکتر حریرچی همچنین با اشاره به این که الکل انواع مختلفی دارد که نوع شرب آن معمولا جز عوارض مستی و عوارض طولانی‌مدت، مشکل حادی از لحاظ مسمومیت ایجاد نمی‌کند، گفت: یکی از مسائل مطرح در این روزها استفاده از الکل‌های تقلبی است.
 
وی با بیان این که تولید مشروبات الکلی در کشورهای غربی روند خاصی دارد. در نهایت نیز الکل تولیدشده توسط کارخانه مورد نظر آزمایش می‌شود تا کیفیت آن تایید شود، افزود: در ایران الکل به‌صورت غیرقانونی از منابع غیرقابل‌ اطمینان تهیه می‌شود و به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد و آلودگی‌ های احتمالی در روند تهیه این مشروبات ممکن است باعث تولید الکلی غیر از الکل اتیلیک (الکل شرب) در مشروب شود.
 
دکتر حریرچی در ادامه با اشاره به این که سرگروه این الکل‌های ناخواسته، الکل متیلیک یا الکل چوب است که از مواد سلولزی موجود در مواد اولیه مشروبات الکلی مثل چوب متصل به انگور و کشمش یا هسته آنها ایجاد می‌شود، گفت: متاسفانه الکل متیلیک را نمی‌توان از روی طعم و مزه نسبت به الکل شرب تشخیص داد. این الکل بسیار خطرناک است و می‌ تواند منجر به نابینایی و مرگ شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با بیان این که بسیاری از الکل‌های شربی که در بازار غیر قانونی ایران به شکل پلمپ‌شده عرضه می‌شوند، تقلبی هستند، گفت: این مشروبات در کارگاه‌ های زیرزمینی تولید می‌ شوند و به اسم مشروب های معروف و برند به فروش می‌رسند و درواقع، به همین دلیل است که خرید و فروش شیشه‌های الکلی در ایران بسیار رواج دارد.
 
دکتر حریرچی همچنین گفت: متاسفانه در کشور هر از چند گاهی شاهد همه‌گیری‌های ناشی از مسمومیت با الکل‌های سمی و تقلبی هستیم.
 
وی با اشاره به این که مسمومیت با الکل متانول از جمله موارد اورژانس‌هایی است که می‌تواند طی چند ساعت مصرف‌کننده را با عوارض متعددی از جمله ناتوانی‌های جسمی، نابینایی و مرگ مواجه کند، گفت: متانول همان الکل چوب است که به‌عنوان حلال در بسیاری از محصولات از جمله چسب‌ها و رنگ‌ها استفاده می‌شود. این ماده در روند تولید الکل‌های غیراستاندارد از جمله مشروبات زیرزمینی نیز ایجاد می‌شود و افراد را با مصرف مقادیر بسیار کم دچار مسمومیت‌های شدید می‌کند.
 
دکتر حریرچی در ادامه با بیان این که البته مصرف الکل اتانول یا همان الکل معمولی نیز می‌تواند در مقادیر بالا با علائم مسمومیت‌ همراه باشد، اما عوارض مسمومیت با این ماده که در کشورهای غربی تحت‌عنوان الکل شرب شناخته می‌شود، بیشتر در مقادیر غیرمتعارف اتفاق می‌افتد، افزود: مصرف الکل متیلیک باعث ایجاد علائم شکمی، تهوع، استفراغ، اختلال بینایی و اغما می‌شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: متاسفانه بسیاری از مصرف‌کنندگان این الکل‌ها به دلیل مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی، دچار نابینایی و حتی مرگ می‌شوند.
 
وی در ادامه سخنان خود گفت: با توجه به اینکه مصرف‌کنندگان الکل را اغلب جوانان تشکیل می‌دهند، این عوارض می‌توانند برای یک عمر، فرد و جامعه را درگیر مشکلات خود کند، این موضوع به میزان الکل چوب موجود در مشروب بستگی دارد، اما انتظار می‌رود علائم ناشی از این مسمومیت در ۶ تا ۲۴ ساعت بعد خود را نشان دهند. درواقع، علائم ناشی از الکل متیلیک با چند ساعت تاخیر بروز پیدا می‌کنند، برخلاف علائم ناشی از الکل شرب که بعد از ۶ ساعت برطرف می‌شوند.
 
دکتر حریرچی همچنین گفت: اگرچه مصرف الکل منع شده، اما مانند سایر مواد غیرقانونی مثل موادمخدر و محرک، بعضی از افراد از آن استفاده می‌کنند. 
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که در صورت بروز مسمومیت به دنبال مصرف الکل باید هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کرد یا با اورژانس تماس گرفت، افزود: متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل ترس از بازداشت یا بازخواست شدن توسط پلیس بسیار دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و جان خود را در معرض خطر قرار می‌دهند در حالی که باید بدانند هدف کادر پزشکی فقط کمک به بیمار و نجات جان او است. این افراد در مراکز درمانی به چشم بیمار دیده می‌شوند، نه یک مجرم، بنابراين هرچقدر فرد زودتر به مرکز درمانی مراجعه کند، احتمال بروز عوارض نیز کمتر می ‌شود.
 
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که نکته مهم دیگر در مواجهه با مسمومیت‌های الکلی، شناسایی منبع آلودگی و حذف آن برای جلوگیری از مسمومیت سایر افراد است، افزود: در غیراین صورت تعداد زیادی از افراد در مدت کوتاهی مسموم می‌شوند و به بیمارستان مراجعه می‌کنند. در این وضعیت با توجه به کمبودهای احتمالی بعضی از امکانات از جمله پادزهرهای لازم، ممکن است رسیدگی به همه بیماران مشکل باشد.
 
وی همچنین با بیان این که الکل از طریق معده و دهان بسیار سریع جذب می‌شود. قاعدتا قبل از جذب آن، تظاهرات بالینی زیادی برای فرد ایجاد نمی‌شود که با مشاهده آنها اقدام به استفراغ عمدی کند، گفت: اغلب افراد زمانی متوجه مسمومیت خود می‌شوند که دیگر برای استفراغ و شستشوی معده دیر شده و باید اقدامات درمانی دیگری انجام شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: مسمومیت با الکل می‌تواند به‌صورت مزمن و تدریجی هم اتفاق بیفتد، این مساله در مورد الکل شرب مطرح نیست، اما برای الکل‌های سمی ‌امکان‌پذیر است. در واقع، اگر فرد هر روز مقداری از این الکل را مصرف کند، به‌تدریج دچار کاهش بینایی و نابینایی می‌شود، اگرچه اوایل ممکن است علامتی از خود بروز ندهد.
 
دکتر حریرچی در پایان سخنان خود درخصوص الکل گفت: مصرف همزمان الکل، موادمخدر و داروهای خواب‌آور نیز باعث تشدید اثر هر یک از آنها می‌شود و جان فرد را در معرض خطر قرار می‌دهد. متاسفانه امروزه بسیاری از افراد همزمان با الکل از داروهایی مثل ترامادول و داروهای آرام‌بخش مثل دیازپام، کلونازپام، اگزازپام و لورازپام استفاده می‌کنند، بدون اینکه از خطرات آن آگاه باشند./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٩ مهر ١٣٩٧ - ١١:٤٧ / شماره خبر: ١٨١٧٢٥ / تعداد نمايش: 524

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج