وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بیانیه معاون بهداشت وزارت بهداشت در هشتمین کنفرانس جهانی دخانیات :

ایران متعهد به پیاده سازی کامل معاهدات کنوانسیون و پروتکل سازمان جهانی بهداشت در زمینه کنترل دخانیات است

 
 دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که برای شرکت در هشتمین جلسه کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب سازمان جهانی بهداشت برای کنترل دخانیات (WHO FCTC) به ژنو سفر کرده است، صبح امروز بیانیه وزارت بهداشت در این نشست را قرائت کرد.  
 
به گزارش وبدا، متن این بیانیه بدین شرح است:
 
به نام خداوند بخشنده مهربان
 
 ریاست محترم
مقامات عالیرتبه
هیات های محترم عضو کنوانسیون
خانم ها و آقایان
 
 در ابتدا اجازه می خواهم از این فرصتی که فراهم شده به شما، خانم رییس و دیگر اعضای هیات رییسه کنوانسیون برای مدیریت عالی و تدارک این جلسه تشکر کنم. همچنین از مدیرکل محترم سازمان جهانی بهداشت، رییس محترم و همکاران توانمند دبیرخانه کنوانسیون برای ارائه حمایت های فنی و موثر سپاسگزاریم.
 
خانم رییس
پس از چهار سال مذاکرات فشرده در نهایی کردن متن و شش سال انتظار بعد از تصویب پروتکل ریشه کنی تجارت غیر قانونی محصولات دخانی در جلسه پنج اعضای کنوانسیون، ورود به مرحله اجرایی شدن پروتکل با شادی و انتظارات زیادی اتفاق افتاده است. از کسانی که در محقق شدن این رویا پیشگام بودند، قدردانی می کنیم. به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران، بسیار افتخار می کنم که اعلام کنم کشور من سند تصویب پروتکل را در تاریخ 27 اوت 2018 به امین اسناد سازمان ملل متحد تسلیم نموده است.
 
شرکت های دخانیات چند ملیتی در نهایت از اجرای پروتکل بهره مند خواهند شد. محدود کردن تجارت غیرقانونی، هر چند طراحی شده برای جلوگیری از تضعیف اقدامات مبتنی بر قیمت، طبیعتا منجر به رونق تجارت قانونی در محصولات دخانی خواهد شد. برای حل این پدیده، جامعه بین المللی باید اطمینان حاصل نماید که صنایع دخانی برای عواقب ناگوار تجارت خود در برابر سلامت عمومی پاسخگو خواهند بود. بیماری های مربوط به دخانیات و ناتوانی ها موجب مرگ 7 میلیون نفر در سال می شود. قبل از این که این آمار بیشتر شود، کنفرانس اعضا باید تنظیم پروتکلی را در آینده در مورد مسئولیت صنایع دخانی و به طور موثر اجرایی شدن ماده 19 کنوانسیون آغاز کند. پیشگامان و فعالان کنوانسیون باید قادر باشند به یاد بیاورند که موضوع تنظیم پیش نویس پروتکل در جریان مذاکرات اولیه کنوانسیون در دور اول و دوم جلسات مذاکراتی در سال های 2000 و 2001 بحث شد.
 
در یک نگرانی حتی بیشتر، صنعت دخانیات چهره خود را به عنوان یکی از نهادهای بشردوستانه و خیرخواهانه در سطح جهان از طریق بنیادهای شناخته شده و ابتکاراتی برای گمراه کردن توجه مردم به حقیقت واقعی تغییر داده است. به دلیل اینکه این سازمان ها به طرقی از منابع مالی صنایع دخانی تأمین مالی و فعالیت می کنند، مقامات بهداشت عمومی برای تعیین اینکه چه کسانی صنعت دخانیات را تشکیل می دهد، بیشتر و بیشتر به چالش کشیده می شوند. به همین علت است که جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از دیگر کشورها پیش نویس مصوبه ای را در مورد ماده 5.3 کنوانسیون با تمرکز بر لزوم در اختیار داشتن اطلاعات بیشتر از صنعت دخانیات از جمله فعالیت های روابط عمومی آن را پیشنهاد داده است. اطمینان از جریان اطلاعات این صنایع اولین خط دفاعی ما به عنوان مقامات بهداشت عمومی است. دانش و تعهد در حال حاضر تنها قدرت ما در برابر جیب های عمیق صنعت دخانیات است.
 
در پایان مایلم تاکید کنم که دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد به تلاش های جهانی برای پیاده سازی کامل معاهدات کنوانسیون و پروتکل سازمان جهانی بهداشت است.
 
از شما سپاسگزارم.
 
گفتنی است، این کنفرانس از تاریخ اول تا ششم اکتبر 2018 در شهر ژنو سوییس برگزار می شود./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٩ مهر ١٣٩٧ - ١٣:٤٠ / شماره خبر: ١٨١٧٣٢ / تعداد نمايش: 453

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج