وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سرپرست دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت:

321 بیمارستان در 13 رشته تخصصی در حال اجرای بسته مقیمی است

دکتر گل پیرا، سرپرست دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت گفت: برنامه مقیمی به منظور بهره‌مندی به‌هنگام مردم از خدمات درمانی از طریق حضور دائم پزشکان متخصص در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت اجرا می شود.

 

به گزارش وبدا، دکتر رضا گل پیرا در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم‌پزشکی کشور افزود: ارائه به‌موقع خدمات درماني، پاسخگویی 24 ساعته بیمارستان‌ها، تعیین تکلیف بیماران توسط متخصص مربوط در بخش اورژانس در حداقل زمان ممکن، انجام به موقع ویزیت بیماران، اعمال جراحی و پروسیجرهای اورژانسی و افزایش رضایت‌مندی مردم از اهداف اختصاصی این برنامه است.

 

  دکتر گل پیرا  با اشاره به اینکه در زمان آغاز طرح تحول سلامت تعداد بیمارستان های مشمول برنامه مقیمی ۹۱ مورد بود افزود: این تعداد به تدریج افزایش و در حال حاضر 321 بیمارستان در 13 رشته تخصصی در حال اجرای بسته مقیمی است.

 

  وی عنوان کرد: ارتقای سامانه های بیمارستانی و ستادی در قالب HIS  امکان نظارت و پایش ساعات موظفی و کشیک و ارزیابی ساعت ویزیت بیماران در تمام ساعات را فراهم می آورد.

 

سرپرست دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، صدور کارنامه مقیمی در عملکرد پزشکان و دانشگاه ها را موثر دانست و افزود: ویزیت به موقع بیمار و تعیین تکلیف بیماران اورژانس توسط پزشک مقیم ، ثبت رضایت رییس بیمارستان و معاون درمان دانشگاه و مدیریت تخت های بیمارستان، شاخص های تاثیر گذار در کارنامه عملکردی پزشکان مقیم خواهد بود.

 

  دکتر گل پیرا تاکید کرد: دانشگاه ها از ترکیب بسته های مقیمی، ماندگاری و آنکالی فعال باید بهترین بهره را ببرند و دانشگاه ها می بایست در راستای ارائه خدمات تخصصی بیمارستان ها با بهره مندی از هر سه این موارد، امکان ارائه یک پکیچ کامل خدمات تخصصی را فراهم نمایند.

 

وی در خصوص لابه بندی خدمات درمانی گفت: این لایه براساس مولفه هایی همچون ارائه خدمات توسط چهار رشته تخصصی داخلی، کودکان، جراحی عمومی، زنان و زایمان به همراه رشته تخصصی بیهوشی در واحد بیمارستانی تعریف می شود. این خدمات می توانند به صورت سرپایی و یا بستری باشند که هم در بخش وابسته به دانشگاه و هم در بخش غیر وابسته به دانشگاه ارائه می شوند. همچنین شهرستان ها بر اساس موقعیت جغرافیایی، جمعیت، مسیر حرکتی و تردد سایر شهرستان ها به سمت مرکز استان و یا مرکز دانشگاهی بودن به پنج لایه تقسیم شده اند.

 

دکتر گل پیرا گفت: لایه اول بیمارستان های محلی هستند که عمدتاً جمعیت های بین 20 تا 50 هزار نفر را پوشش میدهند وعمدتاً در  آن خدمات اورژانس اولیه به همراه خدمات تخصصی پایه به صورت سرپایی ارائه می شود. لایه دوم جمعیت بالای 50 هزار نفر و کمتر از 100 هزار نفر  است حداقل خدمات برای پنج رشته تخصصی پایه را ارائه میدهد.

وی ادامه داد: لایه سوم  جمعیت بیش از 100 هزار نفر داشته و  کلیه خدمات تخصصی در تمام رشته ها را شامل می شود. همچنین لایه چهارم شامل مراکز استانها می باشد که تمامی خدمات تخصصی و فوق تخصصی بستری و سرپایی در آن الزاماً ارائه می شود. لایه پنجم اخرین لایه بوده که شامل مراکز ارائه کننده خدمات با کیفیت و سطح تخصصی بسیار بالا مانند خدمات پیوند اعضا‌که نیازمند تربیت نیروی تخصصی و فلوشیپ دردوره های خاص بوده و یا نیازمند تجهیزات با تکنولوژی فوق پیشرفته است،  می باشد.  

 

وی  در خصوص خدمات سلامتی اشاره کرد: این خدمات در سه سطح ارائه می شوند که سطح اول مربوط به بهداشت و سطوح دوم و سوم که مربوط به حوزه درمان می باشند مشمول لایه بندی هستند.

 

وی در خصوص اساس چیدمان خدمات در لایه های مختلف با نظر خبرگان رشته های تخصصی و فوق تخصصی نیز گفت: این لایه بندی طی چند مرحله صورت گرفته است که شامل تهیه پیش نویس لایه بندی خدمات و چیدمان خدمات سلامت  بر اساس نظر خبرگان رشته های تخصصی، گروه های آموزشی دانشگاه ها، نظر سنجی مدیران اجرایی ستاد دانشگاه ها، نظرسنجی انجمن های علمی تخصصی و فوق تخصصی و نظام پزشکی بوده است که در نهایت پس از مرور و تأیید برنامه توسط معاون درمان، توسط وزیر بهداشت جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

 

دکتر گل پیرا در ادامه با اشاره به  بازنگری و استاندارد سازی فرم ها و فقره های ثبت اطلاعات بالینی پرونده کاغذی و تبدیل به فرم ها و فقره های الکترونیک گفت:  این کار با هدف ایجاد وحدت رویه در دانشگاهها و لزوم رعایت فرمت و ساختار استاندارد فرمهای پرونده پزشکی در امور مختلف از جمله آموزش دانشجویان پزشکی، بازپرداخت بیمه ها، دفاع از حقوق بیمار، پزشک و بیمارستان و نیز حذف نابسامانی و موازی کاری در ابلاغ فرمهای متعدد از دفاتر مختلف وزارت بهداشت صورت گرفته و دستورالعمل آن از سوی معاونت درمان ابلاغ شده است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٤ شهريور ١٣٩٨ - ١٤:٠٠ / شماره خبر: ١٩٤٨٣١ / تعداد نمايش: 505

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج