وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون پرستاری وزارت بهداشت:

طرح پوشش بیمه مراقبت در منزل، محدود به پنج بیماری نخواهد ماندمعاون پرستاری وزارت بهداشت  گفت: اگرچه "طرح پوشش بیمه ای مراقبت در منزل" درباره پنج بیماری آغاز شده اما مطمئناً محدود به پنج بیماری نخواهد ماند.

به  گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی در گفت و گو با برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع پوشش بیمه ای مراقبت در منزل برای پنج بیماری، گفت: "طرح پوشش بیمه ای مراقبت در منزل" در نظام سلامت و در جهت تأمین آسایش و رفاه مردم و ارائه خدمات مراقبتی، درمانی در منزل بیماران طراحی شده است.

وی افزود: طبق مطالعات، اجرای این طرح می تواند مدت زمان بستری، هزینه درمان و عوارض ناشی از بستری شدن در بیمارستان ها مانند عفونت های بیمارستانی را  تا حد زیادی کاهش دهد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگرچه این طرح با پوشش بیمه ای پنج بیماری آغاز شده اما مطمئناً محدود به پنج بیماری نخواهد ماند و بیماری های دیگر را نیز شامل خواهد شد.

وی با اشاره به وجود یکهزار مرکز فعال مراقبت در منزل در کشور بیان کرد: پنج کارگروه متشکل از 40 نفر از صاحب نظران در معاونت های درمان، بهداشت، توسعه، حقوقی و نمایندگان بیمه و انجمن های علمی و صنفی مراقبت در منزل و انجمن های علمی پزشکی و پرستاری  و مدیران پرستاری تشکیل شد تا استاندارهای خدماتی مراقبتی در منزل را تعریف و تعیین نمایند و به دنبال این جلسه مشترک پنج کارگروه تخصصی در حیطه بیماریهای سکته مغزی، سرطان، بیماران بستری در آی.سی.یو که نیاز به مراقبت دارند، بیماران مزمن نارسایی قلبی و زردی نوزادان تشکیل و استاندارهای مراقبتی در حال تدوین است که به زودی به شورایعالی بیمه اعلام خواهد شد. 

دکتر حنانه حاجی محمودی مدیرکل  خدمات تخصصی سازمان بیمه نیز
در ادامه برنامه  "صبح و گفتگو"، بیان کرد: طرح پوشش بیمه ای پنج بیماری از بهمن ماه سال گذشته با تصمیم هیات مدیره سازمان و دستور وزیر بهداشت آغاز شد.

وی افزود: این طرح درخصوص بیماری های مزمن، هزینه بر و نیازمند به بستری طولانی مدت در بیمارستان شامل بیماران بستری در ICU، مشکلات قلبی، سکته های مغزی، سرطان و زردی نوزادان است از این رو بسته های خدماتی را تعریف و این طرح را درخصوص دو بیماری در پنج استان اجرایی کردیم.

مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بیمارستان ها باید در این راستا مشارکت کنند تا بیماران از سر زدن پزشکان به آنها مطمئن شوند.

حاجی محمودی در خاتمه ابراز داشت: کاهش هزینه ها از طریق نظام پرستاری ثابت شده است اما استانداردها نیز باید تعریف شوند تا مجددا باعث تحمیل هزینه های اضافی نشود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٥ آبان ١٣٩٨ - ١١:٢٣ / شماره خبر: ١٩٦٧١٢ / تعداد نمايش: 607

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج