وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری به مناسبت دهه فجر مطرح کرد:

تولید بیش از 96 درصدی داروها در داخل کشور

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو ضمن تبریک این ایام مبارک، گفت: شعار اصلی انقلاب اسلامی استقلال آزادی و جمهوری اسلامی بود، در زمان انقلاب اکثر شرکت های دارویی، خارجی و چندملیتی بودند و بسیاری بعد از انقلاب از کشور خارج شدند، داروسازان و نیروهای تحصیل کرده داروسازی توانستند چرخه تولید و تامین دارو را بچرخانند و شعار استقلال را عملا محقق کنند.

به گزارش وبدا، دکتر غلامرضا اصغری در نشست خبری به مناسب دهه مبارک فجر، با بیان این مطلب، اظهار داشت: امروز بیش از ۹۶ درصد از داروها را از لحاظ تعداد در داخل کشور تولید می کنیم و در بین کشورهای منطقه، کشوری هستیم که بیشترین داروی مورد نیاز خود را تامین می کند.

وی از دارو به عنوان یک ابزار و کالای استراتژیک در سراسر جهان یاد کرد و افزود: تولید دارو در کشور یکی از موفقیت های انقلاب اسلامی محسوب می شود و امیدواریم در سایر حوزه ها نیز شاهد این پیشرفت باشیم.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو یادآور شد: به طور مثال در حوزه فرآورده های آرایشی و بهداشتی عقب هستیم و کمتر از 50 درصد نیاز کشور را تولید می کنیم و لازم است از تجارب دارو در این صنعت نیز استفاده شود.

دکتر اصغری اضافه کرد: درحال حاضر 30 درصد حجم ریالی بازار به داروهای خارجی وارداتی اختصاص دارد که عملا برای واردات تنها 4 درصد داروها اختصاص یافته و بیش از یک میلیارد دلار صرف تهیه این داروها می شود.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که سازمان غذا و دارو به طور مداوم رصد می کند آمار کمبودهای دارویی است و یکی از این موارد احساس کمبود، داروهایی هستند که تولید داخلی هستند ولی کماکان برخی از بیماران و پزشکان اصرار دارند که داروی خارجی و برند خاصی را مصرف کنند.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در خصوص وضعیت داروی بیماران پاکینسون اظهار داشت: داروی پارکینسون و بسیاری از اقلامی که این روزها از آن صحبت می شود، تولید مشابه داخل دارد و با کیفیت مناسب تولید می شود و می تواند مشکل بیماران را برطرف کند.

دکتر اصغری تاکید کرد: سیاست سازمان غذا و دارو این است که برای تقویت تولید داخل و حمایت از تولید ملی، داروهای داخلی که به میزان کافی تولید می شوند را به داروهای خارجی ترجیح بدهد و حداکثر 10 درصد سهم بازار به داروی خارجی که مشابه داخلی کافی داشته باشد، اختصاص پیدا کند.

وی با بیان اینکه برخی از اقلام دارویی نیز در توزیع مشکل داشته اند، افزود: سیستم مانیتورینگ برای محاسبه موجودی داروها برقرار شده که نظارت مناسبی بر تمام حلقه های زنجیره تامین دارو وجود دارد.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو یادآور شد: داروهای حیاتی با حساسیت بیشتری بررسی می شوند و همواره تلاش می شود ذخیره کافی از داروهای حیاتی در داخل کشور وجود داشته باشد.

دکتر اصغری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برخی از بیمارستان ها به دلیل کمبود منابع ناشی از دیرکرد پرداختهای سازمانهای خریدار خدمت، توانایی خرید برخی تجهیزات پزشکی را ندارند، برخی از شرکت ها هم به دلیل اینکه پرداختشان عقب افتاده تجهیزات را به صورت نقدی می فروشند.

وی در خصوص مصوبات اخیر مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص ماموریت و وظایف سازمان غذا و دارو، گفت: وظایف و ماموریت سازمان غذا و دارو نسبت به تجهیزات پزشکی برقرار است و بخشی از این وظایف مشترکا به سازمان استاندارد نیز محول شده است.

دکتر اصغری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه، هیچ صرفه ای برای سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت نداشته و این مصوبه در شورای عالی بیمه به تصویب رسید، اما هیأت دولت به آن رأی نداد و این موضوع منتفی شد، البته این بحث برای بیمه ها حائز اهمیت است.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در خصوص وضعیت واردات و مصرف روغن پالم در کشور گفت: روغن پالم مانند سایر روغن ها یک روغن گیاهی است که در کشورهای مختلف از آن در صنایع غذایی استفاده می شود و نسبت مصرف آن به سایر روغن ها، بین 30 تا 34 درصد است که این عدد در تمام دنیا مرسوم است و در حال حاضر در ایران نیز چنین است.

وی اضافه کرد: موضوعی که حائز اهمیت این که از روغن پالم در برخی از فرآورده های غذایی مانند لبنیات استفاده می شد که متوقف شده و سازمان غذا و دارو همچنان در این موارد نظارت دارد و با مصوبه شورای عالی سلامت حدود 30 درصد از روغن وارداتی کشور، روغن پالم است و سیاست سازمان غذا و دارو در این زمینه تغییر نکرده است.

دکتر اصغری همچنین در خصوص محصولات تراریخته گفت: کنترل کیفیت محصولات تراریخته با وزارت بهداشت است و این سازمان در محصولاتی مانند روغن، غذای دام و طیور و برنج نظارت کافی دارد اما آزمایش یکی از محققین در زمینه محصولات تراریخته از سوی یکی از دانشگاه ها مورد تأیید قرار نگرفت چراکه با متد مناسبی از نظر علمی انجام نشده بود.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٦ - ٢١:٠٧ / شماره خبر: ١٧٢٦٩١ / تعداد نمايش: 1810

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج