وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در دیدار دبیر جشنواره فیلم سلامت با رییس جشنواره ام‌اس اعلام شد؛

اهدای جایزه ویژه جشنواره فیلم سلامت به بهترین اثر درباره ام اس

دبیر و مدیر اجرایی سومین جشنواره فیلم سلامت با رییس جشنواره ام‌اس و مدیر تبلیغات فرهنگی انجمن ام‌اس ایران دیدار کرد.

به گزارش وبدا به نقل از ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، در این جلسه که در دفتر موسسه آوای هنر سلامت برگزار شد، دکتر محمد کیاسالار، دبیر جشنواره فیلم سلامت و محمدعلی حجازی، مدیر اجرایی جشنواره فیلم سلامت، زهرا خرازی، رییس جشنواره ام‌اس و حسین کاکاوند، مدیر تبلیغات فرهنگی انجمن ام‌اس به گفت‌وگو نشستند. 

براساس این گزارش، در این جلسه، دکتر کیاسالار با اشاره به سابقه همکاری جشنواره سلامت با انجمن‌ها و سازمان‌های سلامت‌محور در سال‌‌های گذشته اظهار داشت: امسال نیز جشنواره از هر فرصتی برای همکاری و هم‌افزایی با انجمن‌های علمی و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در عرصه سلامت استفاده می‌کند، چراکه ثمره این همکاری‌‌‌ را هر سال، در آثاری دریافت شده در این جشنواره مشاهده کرده است. جشنواره برای دستیابی به اهدافش، سازوکارهایی طراحی کرده که یکی از آنها، بسترسازی برای مواجهه مستقیم اهالی سینما و سلامت است. این مواجهه هر سال در همگردی‌ها و پنل‌های تخصصی اتفاق می‌افتد و زمینه را برای تولید آثار سلامت‌محور و جریان‌سازی عمومی برای اجتماعی‌شدن نظام سلامت فراهم می‌کند.

حجازی نیز با اشاره به اینکه جشنواره فیلم سلامت رتبه اول جشنواره‌های موضوعی را در کشور در اختیار دارد و از لحاظ ساختار توانسته است ارتباط خوبی با فیلمسازان برقرار کند، گفت: جشنواره فیلم سلامت ضمن آنکه توانسته در میان اهالی سینما دغدغه توجه به سلامت را ایجاد کند، پیوند خوبی نیز میان فیلمسازان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد کرده است و این رویکرد می‌تواند یک فرصت مناسب برای انجمن‌های حوزه سلامت باشد.

وی در ادامه افزود: حضور برخی از فیلمسازان در همگردی‌های دوره‌های گذشته، منجر به تولید فیلم شد و برخی از فیلمسازان نیز برای ساختن فیلم‌های سلامت‌‌محور خود از پزشکان و متخصصان دست‌اندرکار جشنواره مشاوره گرفته‌اند و خواهان این بوده‌اند که ارتباط آنها را با انجمن‌های مختلف فراهم کنیم.

مدیر اجرایی جشنواره فیلم سلامت عنوان کرد: بعضی از بیماری‌ها به واسطه همین اهالی سینما به جامعه معرفی شده است. بسیاری از مردم با این بیماری‌ها آشنا شدند و هنرمندان سینما برای حمایت از بیماری‌های خاص در مقام سفیران انجمن‌های سلامت، پیش‌قدم شدند. در یک نگاه کلی باید گفت تأثیر سینما بر ترویج فرهنگ سلامت و خودمراقبتی، پررنگ و قابل تقدیر بوده است.
 
زهرا خرازی، رییس جشنواره ام‌اس نیز با اشاره به تجربه برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری ام‌اس با عنوان «سمفونی لک‌لک‌ها» عنوان کرد: تا اسفندماه ۹۶ حدود ۷۲هزار بیمار در سراسر ایران در انجمن ام‌اس ثبت نام کردند، اما تا به امروز این عدد به ۸۵ هزار نفر رسیده و بیشتر بیماران ما را جوانان ۱۷ تا ۴۰ساله تشکیل می‌دهند که اکثرا تحصیل کرده هستند. ما هر سال با برگزاری جشنواره و مراسم روز جهانی ام‌اس و انجام حرکت‌های فرهنگی و تبلیغاتی، این انجمن را بیشتر به جامعه می‌شناسانیم و به بیماران این دلگرمی را می‌دهیم که بیماری ام‌اس مورد عجیبی نیست و بیمار می‌تواند با تحت‌نظر بودن و مصرف دارو زندگی عادی خود را داشته باشد. امیدوارم در کنار هم بتوانیم درخصوص آگاهی‌بخشی صحیح‌تر در مورد بیماری ام‌اس، حرکت مفیدتری داشته باشیم.

کاکاوند، مدیر تبلیغات فرهنگی انجمن ام‌اس نیز، یادآور شد که بیشتر آثار فرهنگی و هنری، به ویژه فیلم‌های سینمایی، بیماری ام‌اس را به شکل نامناسبی به جامعه معرفی می‌کنند و برای همین، لزوم پرداختن به تصویر صحیح این بیماری و اختصاص دادن جایزه‌ای ویژه به آنهایی که این بیماری را درست تصویر می‌کنند، می‌تواند به فرهنگ سازی مطلوب در این زمینه یاری رساند.

بنابراین گزارش، در پایان این نشست مقرر شد که در سومین دوره جشنواره فیلم سلامت، انجمن ام‌اس به بهترین فیلمی که توانسته باشد تصویر درستی از بیماری ام‌اس ارائه کند، جایزه ویژه‌ای اهدا کند. همچنین در این جلسه درخصوص برگزاری همگردی (بازدید هنرمندان همراه جشنواره فیلم سلامت از انجمن ام‌اس) و همکاری‌های بیشتر در زمینه ارائه عکس‌ها، پوسترها و کلیپ‌های معرف این بیماری، گفت‌وگو و تبادل‌نظر شد.

سومین جشنواره فیلم سلامت توسط موسسه آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شعار ‹سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت› به دبیری دکتر محمد کیاسالار در هفته اول شهریور ۹۷ برگزار می‌شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٦ مرداد ١٣٩٧ - ١٣:٤٦ / شماره خبر: ١٧٩٢٥٢ / تعداد نمايش: 405

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج