وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت وزارت بهداشت در حاشیه‌ اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد خبر داد:

ابتلاي ٢٦ درصد افراد بالاي ١٨ كشور به پرفشاري خون

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس برآورد اولیه ‌ای که داریم در بین افراد بالای ۱۸ سال کشورمان ۲۶ درصد افراد مبتلا به پرفشاری خون هستند و این تعداد در افراد بالای ۵۰ سال تقریبا به یک سوم می‌رسد.

 

به گزارش وبدا؛ دكتر عليرضا رئیسی در حاشیه‌ اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد در گفتگو با وبدا، اظهار كرد: انتظار ما برای مشارکت مردم در کمپین ملی كنترل فشار خون، حدود ۲۰ میلیون نفر بود اما خوشبختانه، با همت مردم، تعداد مشارکت‌کنندگان از ۳۰ میلیون نفر فراتر رفت و به عبارتی، ما توانستیم ۱۵۰ درصد اهداف برنامه را محقق کنیم، یعنی ۱.۵ برابر بیش از انتظار ما در این برنامه شرکت کردند.

 

وی با یادآوری اینکه نتایج قطعی و تحلیلی این برنامه در هفته‌ نخست مهر ماه به اطلاع عموم مردم و مسئولين کشور می‌رسد، بيان كرد: در این پویش ملی، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیمار مبتلا به پرفشاري خون شناسایی شدند که از این تعداد ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نَفَر تحت پوشش سیستم مراقبتی وزارت بهداشت نبودند كه باید تحت مراقبت قرار گیرند.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاكيد كرد: در پویش ملی كنترل فشار خون، یک فاکتور مهم و پیشگیرانه‌ دیگر نیز به دست آمد؛ ۱۰ میلیون نفر در این پویش، دارای فشار خون بالاتر از حد نرمال هستند، اما به بیماری پرفشاری خون مبتلا نشده‌اند که در واقع در شرایط ریسک پرفشاری خون قرار دارند.

 

وی ادامه داد: این جمعیت ۱۰ میلیون نفره، جمعیت هدف ما محسوب می‌ شوند و باید نحوه‌ مراقبت از سلامتی و پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا، به آنها آموزش داده شود.

 

دكتر رييسي افزود: به تمامي دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور، دستورالعمل آموزش مراقبت و تغییر سبک زندگی این افراد ابلاغ شده و دانشگاه‌ها نیز با تمام توانی که در اختیار دارند از بیمار شدن این افراد و پیوستن آنها به چرخه‌ درمان، پیشگیری می‌ کنند.

 

وی تصریح کرد: خودمراقبتي، در پیشگیری از ابتلای اين افراد به پرفشاری خون، نقش اصلي را ايفا مي كند؛ چراكه باید در سبک زندگی خود تغییرات اساسی انجام داده و تحرک و ورزش، پرهیز از خوردن نمک، پرهیز از اضطراب و داشتن تغذیه‌ی صحیح را در دستور کار زندگی خود قرار دهند.

 

وی عنوان كرد: چنانچه این افراد مراقبت ‌های لازم و تغییر سبک زندگی را نداشته باشند، به جمعیت دارای پرفشاری خون وارد می‌شوند و با ورود به چرخه‌ درمان، هزینه ‌های خود، دولت و جامعه را بالا می‌ برند و علاوه بر این سلامتی‌ شان برای همیشه در مخاطره قرار می‌گیرد.

 

دکتر رييسي با بیان اینکه برنامه‌های غربالگری و پویش‌های ملی دیگری نیز در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد، گفت: با قطعی شدن این برنامه ‌ها، نحوه‌ اجرا و زمان‌بندی اجرای این طرح‌ها نیز به اطلاع مردم خواهد رسید.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه دستگاه‌های زیادی از جمله بسیج اساتید، نیروی مقاومت بسیج، هلال احمر، داروخانه‌ ها، سازمان‌های دولتی و شرکت نفت در این پویش با وزارت بهداشت همکاری داشتند، يادآور شد: از مجموع ۳۰ میلیون نفر مشارکت کننده، ۶ میلیون به ایستگاه‌هایی که در اختیار دستگاه‌ها و نهادهای همکار دانشگاه بوده و ۲۴ میلیون نفر نيز به مراکزی که مستقیما تحت نظارت دانشگاه‌های علوم پزشکی است، مراجعه كردند.

 

وی با تأکید بر اینکه در این طرح ملی، تلاش مضاعفی از سوی همکاران ما در مراکز بهداشتی درمانی کشور صورت گرفت، گفت: در شرایط عادی، مجموعا روزانه ۴۰۰ هزار نفر به مراکز ما مراجعه دارند و خدمات دریافت می‌کنند که این تعداد در فاصله‌ یکی دو ماه که این پویش اجرا می‌شد، به روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسید که حجم بالایی از فشار کاری را برای همکاران ما در مراکز به همراه داشت.

 

معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: بر اساس برآورد اولیه ‌ای که داریم در بین افراد بالای ۱۸ سال کشورمان ۲۶ درصد افراد مبتلا به پرفشاری خون هستند و این تعداد در افراد بالای ۵۰ سال تقریبا به یک سوم می‌ رسد.

 

دکتر رييسي در پايان یادآور شد: از این افراد ۴۰ درصدشان از فشار خون بالای خود اطلاع ندارند و ۵۰ درصدشان هم تحت درمان قرار ندارند که یک خطر بالقوه برای سلامت جامعه محسوب مي شود و این افراد باید مورد اقدامات مراقبتی قرار گیرند و سبک زندگی خود را تغییر دهند./٢٠٧

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٨ - ١٦:١٨ / شماره خبر: ١٩٣٣٨٣ / تعداد نمايش: 670

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج